Suplementy diety - najprostszy sposób na zwiększenie apetyczności produktu, zwiększenie jego smaku i aromatu, wydłużenie okresu przydatności do spożycia. Na etykietach składniki te oznaczone są cyfrowym kodem z literą E. Suplementy diety są szkodliwe dla zdrowia i korzystne.

Czym są suplementy diety?

Istnieje o wiele więcej szkodliwych dodatków do żywności niż użytecznych. Wszystkie dodatki do żywności są zgrupowane zgodnie z zasadą działania, a grupę można zidentyfikować za pomocą pierwszej cyfry kodu. Na „1” barwników startowych dodających atrakcyjny wygląd żywność , na "2" - środki konserwujące, przedłużające okres przydatności do spożycia produktu, na "3" - przeciwutleniacze chroniące przed zepsuciem, na "4" - stabilizatory umożliwiające zachowanie konsystencji, na "5" - emulgatory wspierające strukturę, na "6" - wzmacniacze aromatu i smak produktu na numerach "7" i "8" są zastrzeżone przez producentów, na "9" rozpocząć odpieniacze (przeciwpożarowe), substytuty cukru i inne substancje.

Kurkumina (E100), kwas bursztynowy (E363), węglan magnezu (E504), taumatyna (E957) są uważane za nieszkodliwe dodatki do żywności.

Najbardziej szkodliwe suplementy diety

Najbardziej szkodliwe dodatki do żywności w produktach są uważane za przeciwutleniacze i konserwanty. Ich działanie jest podobne do działania bakteryjnego, tj. zakłócają reakcje biochemiczne i niszczą bakterie. Ale jeśli wiele z tych szkodliwych dodatków do żywności dostanie się do ludzkiego ciała, mogą one zakłócić pracę wielu narządów i układów. Szczególnie szkodliwy środek konserwujący E240 - formaldehyd, który może powodować raka.

Syntetyczne barwniki są również bardzo szkodliwe. E121 i E123 są zabronione jako bardzo niebezpieczne, ale czasami można je znaleźć w lemoniadzie i lodach. Do stabilizatorów należą substancje pochodzenia naturalnego, na przykład agar-agar (E406). Jednak większość tych dodatków wciąż ma pochodzenie chemiczne. Wśród emulgatorów znajdują się przede wszystkim minerały, na przykład soda (E500), kwas siarkowy (E513), kwas solny (E507), z których wiele jest bardzo toksycznych.

najbardziej szkodliwe dodatki do żywności