Recesja dziąseł polega na pominięciu konturu dziąsła, w którym odsłonięta jest powierzchnia korzenia zęba. W rezultacie zwiększa się wrażliwość zębów na bodźce mechaniczne, termiczne i pokarmowe. Z powodu zejścia dziąseł powstają raczej duże przestrzenie, w których mogą się gromadzić patogenne bakterie. Dlatego uszkodzona jest tkanka kostna zębów i podtrzymujące je tkanki.

Przyczyny recesji dziąseł

Głównymi przyczynami recesji dziąseł są:

  • choroba przyzębia;
  • zapalenie dziąseł lub zapalenie ozębnej ;
  • uraz tkanki z ortopedycznymi strukturami lub wypełnieniami;
  • słaba higiena jamy ustnej
  • reakcje alergiczne na ramie korony;
  • próchnica szyjki macicy.

Czasami recesja dziąseł występuje, gdy nie ma leczenia problemów ortodontycznych: niewłaściwe ugryzienie, krótka pomadka itp. Problem ten mogą napotkać również osoby cierpiące na przewlekłe choroby żołądkowo-jelitowe i cukrzycę.

Leczenie recesji dziąseł

Eliminacja recesji dziąsłowej jest złożonym procesem, który nawet w łagodnym stadium powinien wykonywać tylko lekarz. Głębokie oczyszczenie uszkodzonego obszaru pomaga pozbyć się tego problemu u większości pacjentów. Ale daje dobry efekt tylko na bardzo wczesnych etapach, kiedy korzenie są niewiele.

W trakcie dokładnego oczyszczania, płytka nazębna jest zdrapywana i kamień które nagromadziły się na powierzchni zębów i ich korzeni pod linią dziąseł. Odsłonięta część korzenia zęba jest dobrze wypolerowana, aby bakterie nie mogły się do niego przyczepić. Czasami po takim leczeniu recesji dziąseł w domu pacjent powinien przyjmować antybiotyki. Pomogą pozbyć się pozostałych szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

Chirurgiczne leczenie recesji

Bardzo często w trakcie recesji dziąseł stosuje się chirurgiczne metody leczenia:

  1. Przeniesienie klapy dziąsłowej do obszaru recesji - ta metoda daje dobre wyniki w uogólnionej i zlokalizowanej recesji. Stosuje się je, jeśli istnieje wystarczająca ilość gumy.
  2. Zamknięcie recesji dziąseł za pomocą płata bocznego - z reguły odbywa się w strefie sąsiadującej z lokalizacją wady. W ten sposób osiąga się znakomity efekt estetyczny, ponieważ tkaniny są doskonale dopasowane kolorystycznie. Metodę tę stosuje się tylko w przypadku miejscowej recesji, w przypadkach, w których występuje wystarczająca ilość materiału w tkankach miękkich.
  3. Przeszczepienie płata z twardego podniebienia - przy takiej interwencji chirurgicznej, do miejsca uszkodzenia dołącza się płatek tkanki, który jest pobierany z błony śluzowej podniebienia. Po operacji niektórzy pacjenci odczuwają dyskomfort w miejscu usuwania tkanki, poza tym kolor płatka nie zgadza się całkowicie.

Może być stosowany w leczeniu recesji i ukierunkowanej regeneracji tkanek. Aby stymulować wzrost własnych dziąseł, stosuj specjalne membrany. Błony nie resorbowalne wszczepia się w zaatakowany obszar, a po całkowitym wyleczeniu usuwa się przez powtarzaną interwencję chirurgiczną. Wchłaniane membrany nie są konieczne. eliminacja recesji dziąseł usunąć, ale efekt ich zastosowania jest znacznie niższy.

Leczenie narkotyków recesji dziąseł

Recesję dziąseł można leczyć bez operacji. Aby to zrobić, potrzebujesz specjalnych proteinowych preparatów biologicznych, które stymulują regenerację tkanek. Oparte są na amelogeninach, które przyczyniają się do tworzenia tkanek strukturalnych zęba i szkliwa, a także cementu bezkomórkowego. Jednym z najskuteczniejszych leków w tej grupie jest Emdogain®. Za pomocą tego produktu leczniczego można w krótkim czasie pozbyć się recesji gumy bez tworzyw sztucznych.