Zęby mogą się zwinąć z wielu powodów. Najczęściej jest to próchnica i jej komplikacje - zapalenie miazgi i zapalenie ozębnej. Często ząb jest niszczony z powodu złej jakości leczenia lub z powodu zaniedbania pacjenta, który zrezygnował z długotrwałego leczenia, oraz lekarza, który stara się na wszystkie sposoby, aby uratować ząb i zachować funkcję żucia. I dopiero po chwili pacjent wraca do dentysty, ale już z pytaniem, czy możliwe jest przywrócenie zniszczonego zęba?

Jak przywrócić złamany ząb?

Stomatologia postępuje krok po kroku skokami iw dzisiejszych czasach w większości przypadków wykonuje się odbudowę niecałkowicie zniszczonych zębów. Po pierwsze, konieczne jest przeprowadzenie leczenia, ponieważ zniszczony ząb jest źródłem infekcji i jeśli uszkodzone tkanki nie zostaną usunięte, proces destrukcji nie ustanie. Aby to zrobić, lekarz całkowicie traktuje kanały pod kontrolą RTG, a dopiero potem przechodzi do renowacji lub protetyki.

W pierwszym przypadku korona zęba zostaje przywrócona za pomocą materiałów fotopolimerowych, z grubsza mówiąc, lekarz tworzy duże i piękne napełnianie dokładnie taki kolor zęba. Jeśli ząb jest zbyt zniszczony, do leczonych kanałów zęba wkłada się sworzeń, a koronę wykonuje się od góry. Nowoczesne korony są wykonane z materiałów metalowo-ceramicznych i pełnoceramicznych, co zapewnia wytrzymałość i wysoką estetykę.

Ekstrakcja zęba

Zęby, których nie można wyleczyć i przywrócić, są usuwane. Uzasadnione jest usunięcie zniszczonego zęba mądrości w każdych warunkach, ponieważ zęby te są bardzo trudne do leczenia ze względu na lokalizację w jamie ustnej. Po usunięciu lekarz może zainstalować implant z następną koroną protetyczną lub zaproponować łatwiejsze i tańsze sposoby kompensowania defektów w uzębieniu.