Zapalenie miazgi jest stanem zapalnym miazgi zęba. Miąższ jest plątaniną nerwów i naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za ból i odżywianie zęba. Zapalenie miazgi rozwija się najczęściej w wyniku nieutwardzonej próchnicy zębów lub z powodu niewłaściwego leczenia zębów. Leczenie zapalenia miazgi zależy od rodzaju przebiegu (ostrego lub przewlekłego).

Tylko lekarz może określić, jak leczyć zapalenie miazgi. W ostrym zapaleniu miazgi pacjent jest najbardziej zaniepokojony silnym bólem zęba, a także bólem, gdy różne czynniki drażniące uderzą w ząb - gorący / zimny, słodko-kwaśny / słony. Ból można podać w świątyni, na czole i szyi. Bliżej nocy, ból często wzrasta. Ponieważ leczenie zapalenia miazgi w domu jest nierealne - gdy masz podobne objawy, lepiej udać się prosto do dentysty.

Metody leczenia ostrego zapalenia miazgi

Leczenie ostrego zapalenia miazgi zależy od postaci. Surowicza lub traumatyczna postać ostrego zapalenia miazgi u osób w wieku poniżej 30 lat (bez chorób przewlekłych) można leczyć zachowawczo. Ta metoda polega na nałożeniu bandażu z antybiotykami przez kilka dni pod tymczasowym zamknięciem. Stosowanie antybiotyków w zapaleniu miazgi jest niezbędne w celu łagodzenia stanu zapalnego w miazdze. Następnie usuwa się bandaż medyczny i podkładkę z preparatami wapnia umieszcza się pod stałym nadzieniem. Pomaga odzyskać zębinę - tkankę zęba, która znajduje się między miazgą a szkliwem.

Ropna postać zapalenia miazgi charakteryzuje się niemal ciągłym pulsującym silnym bólem, który pogarsza się gorącem i nieco uspokaja od zimna. A także obrzęk błony śluzowej wokół zęba. Leczenie ropnego zapalenia miazgi jest metodą chirurgiczną i rozpoczyna się od wstrzyknięcia znieczulenia. Następnie dentysta usuwa dotkniętą tkankę miazgi, myje kanały korzeni zęba i wkłada w nie substancję przeciwzapalną na kilka dni. W drugim etapie lekarz dokładnie czyści kanały zęba, uszczelnia je, a następnie przywraca koronę do wypełnienia.

Metody leczenia chronicznego zapalenia miazgi

Leczenie przewlekłego zapalenia miazgi odbywa się również chirurgicznie i zależy od kształtu. Przewlekłe włókniste zapalenie miazgi jest wynikiem nieleczonego ostrego i rozwija się przy słabym bolącym bólu i reakcji na zmiany temperatury. Leczenie przewlekłego włóknistego zapalenia miazgi rozpoczyna się od sporządzenia specjalnej pasty dewitalizacyjnej, która zabija miazgę, po czym kanały są czyszczone, myte i uszczelniane.

Gangrenous pulpitis wyróżnia się dolegliwościami dyskomfortu w zębie, bólem spowodowanym gorącym i nieświeżym oddechem. Leczenie zgorzelinowego zapalenia miazgi nie różni się od innych postaci i odbywa się zgodnie z ogólnymi zasadami.

Nie musisz znieść podczas ciąży

Co zrobić, jeśli zapalenie miazgi rozwinęło się u kobiety w ciąży? Nie ma żadnych problemów - nowoczesne środki znieczulające pozwalają na leczenie zapalenia miazgi podczas ciąży bez ryzyka dla płodu. A leczenie takiej choroby jest absolutnie konieczne. Oprócz bólu, zapalenie miazgi jest niebezpieczne z powodu rozwoju powikłań przyzębia. Pojawia się w wyniku przenikania mikroorganizmów przez ząb do tkanki kostnej.

Pierwsza pomoc na zapalenie miazgi jak usunąć ból z zapaleniem miazgi

Jeśli masz silny ból zęba, powinieneś zrozumieć, co zrobić z zapaleniem miazgi. Jeśli nie można skonsultować się z lekarzem, musisz wiedzieć, jak złagodzić ból podczas zapalenia miazgi. Możesz pić anestetyk - ketanow, paracetamol, analgin, ibuprofen. Również warto próbować zmniejszyć ból za pomocą ludowych środków na zapalenie miazgi. Pomocny może być kawałek świeżego boczku na złym zębie. Wciąż ćwiczysz ocierając sok z czosnku lub sok z aloesu w dziąsłach wokół dotkniętego zęba. Najtańsze jest spłukanie roztworem sody z miazgostanem (1 łyżeczka na szklankę wody) lub wywaru z dziurawca, szałwią, cebulą. Pamiętaj jednak, że wszystkie te środki tylko tymczasowo uspokoją ból i jak najszybciej powinieneś odwiedzić dentystę.