Rentgen zębów jest ważną metodą diagnostyczną stosowaną w praktyce stomatologicznej, bez której w wielu przypadkach nie jest możliwe przeprowadzenie leczenia o wysokiej jakości. Jest to niezbędne zarówno do prawidłowej diagnozy, jak i do wyznaczenia odpowiednich procedur terapeutycznych, chirurgicznych lub ortodontycznych, a także do monitorowania skuteczności przeprowadzonego leczenia.

Kiedy potrzebuję prześwietlenia zębów?

Zwykłe badanie zewnętrzne nie zawsze pozwala w pełni ustalić patologię, a za pomocą promieni rentgenowskich zębów możliwe jest zdiagnozowanie tego, co nie jest dostępne gołym okiem:

  • nieprawidłowy zgryz i inne nieprawidłowości zębów;
  • ukryte ubytki próchnicze;
  • prawdziwy stan przyzębia;
  • patologiczne zmiany tkanek pod koronami i wypełnieniami;
  • urazy korzeni, niewidoczne części zębów, szczęka;
  • dostępność cysty , guzy, ropnie.

Często prześwietlenie zębów mądrości jest przypisane do określenia ich stanu i kierunku wzrostu. Procedura ta pozwala również na ocenę jakości wypełnienia kanału korzeniowego, przypisanego wcześniej protetyka stomatologiczna . Torbiel znaleziony na zdjęciu rentgenowskim zęba we wczesnym stadium, w wielu przypadkach pozwala na uratowanie zęba.

Czy prześwietlenie zębów jest szkodliwe?

Wiele osób obawia się tej procedury z powodu ekspozycji na promieniowanie do organizmu. Należy jednak pamiętać, że dawka promieniowania rentgenowskiego dla zębów wynosi tylko 0,15 - 0,35 mSv przy maksymalnej dopuszczalnej dawce rocznej 150 mSv. Ponadto, narażenie na promieniowanie jest minimalizowane przez użycie specjalnego fartucha ochronnego, który jest pokryty przez niezwiązane części ciała.

Ale badanie rentgenowskie, które nie zostało wykonane na czas, może spowodować poważne uszkodzenie zdrowia, na przykład, jeśli ukryte źródło infekcji nie zostanie wykryte. W związku z tym prześwietlenie zębów powinno być wykonane z dostępnymi wskazaniami iw obecności lekarza Rentgen zębów jest szkodliwy nowoczesny sprzęt jest przepisywany nawet kobietom w ciąży i matkom karmiącym.

Rentgen 3D zębów

Bardziej dokładny i klarowny obraz problemu z zębami stanowi nowoczesną metodę badań 3D-x-ray - trójwymiarowych lub panoramicznych. W tym przypadku wystające promienie nie spadają na film, tak jak w przypadku konwencjonalnego promieniowania rentgenowskiego, ale na specjalnym czujniku. Następnie za pomocą programów komputerowych uzyskane obrazy są przetwarzane, w wyniku czego lekarz otrzymuje przejrzysty obraz całego zęba lub szczęki problemowej.