Ponieważ położenie pierwszego krzewu winnego minęło ponad tysiąc lat. W tym czasie wielu odmiany i hybrydy o różnym stopniu odporności na różne choroby winogron, ale nie zostały jeszcze w pełni przezwyciężone. Możesz dowiedzieć się o głównych chorobach winogron i jak je zwalczać w naszym artykule.

Choroby winogron - antraknoza

Powszechnie występująca w Ameryce, Europie i Azji, choroba grzybicza, której czynnikiem sprawczym jest Gloeosporium ampelophagum Sacc. Grzyb ten czuje się najlepiej w regionach o ciepłym i wilgotnym klimacie, gdzie może dać około 30 generacji zarodników w jednym sezonie. Zachowuje swoją żywotność przez 5 lat, zimuje na winorośli i opadłych liściach. Antraknoza przejawia się w postaci brązowych plamek, otoczonych białą obwódką na liściach, pędach i kwiatostanach. Plamy na pędach odradzają się następnie w owrzodzeniach, co prowadzi do wysychania winorośli. Dotknięte kwiatostany wysychają również bez tworzenia jagód. Wiosenne ocieplenie w połączeniu z deszczową pogodą wywołuje antraknozowe uszkodzenie młodych winogron, co może prowadzić do całkowitej utraty plonu.

choroba winogron i walka z nimi 1choroba winogron i kontrola 2choroba i kontrola winogron. 3

Grape Diseases - Mildew

Mączniak rzekomy lub pleśń jest plagą wszystkich winnic bez wyjątku we wszystkich regionach uprawy. Stopień uszkodzenia spowodowany przez pleśń zależy w dużej mierze od warunków klimatycznych regionu - im wyższa temperatura i wilgotność, tym bardziej rozprzestrzenia się choroba. Powstaje w wyniku życiowej aktywności grzyba Plasmopara viticola Berl. et Toni. Wraz z mączniakiem prawdziwym, pleśń prowadzi swoją szkodliwością, wpływając na wszystkie zielone organy winogron. Pierwszą oznaką uszkodzenia winogron jest pojawienie się na liściach tłustych plam o różnej wielkości, ostatecznie zmieniających się w martwicze. Dotknięte liście winogron stają się jasnożółte, ginąc i umierając w miarę postępu choroby. Następnie mączniak rozprzestrzenia się na kwiatostany i skupiska, co prowadzi do ich rozkładu i śmierci.

choroba i kontrola winogron. 4choroba winogron i kontrola 5choroba i kontrola winogron. 6

Grape Diseases - Oidium

Wraz z pleśnią, prawdziwym mączniakiem prawdziwym lub oidium powoduje ogromne szkody w winnicach na całym świecie. Czynnikiem sprawczym oidium jest grzyb Uncinula necator Burril, uwięziony w Europie z kontynentu północnoamerykańskiego. Choroba może być znana dzięki obecności karłowatych pędów na winorośli, tak jakby sproszkowane na końcu szarego pyłu. Na początku lata ten szaro-biały kwiat staje się zauważalny po obu stronach liści, a następnie przechodzi do kwiatostanów i gromad, co prowadzi do ich śmierci. Czynnikiem wywołującym rozwój choroby jest pogrubienie winorośli.

choroby i kontrola winogron. 7choroba winogron i kontrola 8choroba winogron i kontrola 9

Kontrola choroby winogron

Aby chronić winnicę przed chorobą, stosując następujące środki:

 1. Uprawa odpornych na choroby odmian i mieszańców.
 2. Terminowe przycinanie sanitarne, a następnie niszczenie wszystkich pozostałości grzybów.
 3. Regularne przetwarzanie winogron z chorób różnych leków przeciwgrzybiczych.

Traktowanie winogron z chorób

Pierwotne traktowanie winnicy przed chorobami przypada na okres, w którym młode pędy są rozciągane o około 15-25 cm, a następnie opryskiwanie powtarza się przed kwitnieniem oraz w okresie, w którym owoce osiągają rozmiar grochu. Do natryskiwania użyj następujących leków:

 • "Strobe";
 • "Horus" ;
 • "Antrakol";
 • "Acrobat";
 • "Ridomil";
 • Kuproksat;
 • Thanos;
 • Mieszanka Bordeaux.

Przetwarzanie powinno odbywać się w ciepłą i suchą pogodę, nie zaniedbując indywidualnego wyposażenia ochronnego. Należy pamiętać, że większość powyższych fungicydów jest dobrze zgodna z wieloma insektycydami, co pozwala winnicy zapewniać podwójną ochronę w tym samym czasie - od grzybów i od szkodników.