Bóg Wojny Mars był jednym z najbardziej szanowanych i szanowanych niebian w starożytnym rzymskim panteonie. Kult Marsa rozkwitał w starożytnym Rzymie aż do upadku.

Mars - bóg wojny i obrońca Rzymu

Rzeźbiarze wyrzeźbili boga wojny w postaci dowódcy w zbroi i hełmu ozdobionego herbem. Czasami przedstawiano go w rydwanie z włócznią i tarczą, które były symbolami boga Marsa. Rzymianie uważali zwierzęta wojowniczego bóstwa za dzięcioły i wilki, które zidentyfikowano szybkim lotem i atakiem.

Mars z ważnego powodu był najważniejszym spośród wszystkich bogów starożytnego Cesarstwa Rzymskiego - Rzymianie byli dumni ze swoich wojowników i ich zwycięstw. Armia starożytnego Rzymu została uznana za niepokonaną dzięki doskonałemu treningowi i Marsowi - potężnemu obrońcy, który towarzyszył żołnierzom we wszystkich kampaniach.

Ponadto Mars - syn Jowisza i Juno, był uważany za ojca Romulusa i Remusa, założycieli starożytnego Rzymu. Według legendy synowie Marsa urodziły córkę króla Numitor Rhea Silvia. Jako znak jego patrona, Mars rzucił swoją tarczę w Rzymie, który był przechowywany w sanktuarium Boga na Forum i raz w roku, w urodziny rzymskiego boga Marsa (1 marca), uroczyście przetoczył się przez miasto.

Na znak szacunku Rzymianie regularnie organizowali uroczystości poświęcone Marsowi. Coroczne obchody trwały od 27 lutego do 14 marca, ważniejsze uroczystości - suovetavrili - odbywały się co 5 lat po kwalifikacji (spis ludności). Podczas ukoronowania święta budowania wojsk na Polu Marsa ofiarowano Bogu ofiary - byka, świnię i owcę. Ta ceremonia dała Rzymianom zwycięstwa w bitwach na kolejny pięcioletni plan.

Oprócz uroczystości, wiele kościołów zostało zbudowanych na cześć boga wojny Marsa. Najstarszy i czczony stał na lewym brzegu Tybru na Polach Marsowych. To święte miejsce było używane nie tylko na parady i uroczystości, to na Pól Marsowych odbywały się spotkania, ćwiczenia i przeglądy, podejmowano tu ważne decyzje, na przykład o wypowiedzeniu wojny. Na Forum zbudowano wspaniałą świątynię rzymskiego boga Marsa. Każdy dowódca przed rozpoczęciem wojny przyszedł do tej świątyni, poprosił Marsa o pomoc i obiecał część bogatego łupu.

Jednak Mars nie zawsze był bogiem wojny. Początkowo nakazano mu chronić pola i zwierzęta przed różnymi zagrożeniami, ale Mars mógł również ukarać niegodną osobę, powodując śmierć zwierząt i nieurodzaj.

Jedna z rzymskich legend poświęcona jest okrucieństwu Marsa. Pewnego dnia Mars spotkał piękną boginię Minerwę i zakochał się w niej. Mars nie zwracając uwagi na piękno, zwrócił się do swatliwej Anny Perenne, bogini nowego roku. Minerva nie lubiła Marsa i namówiła Annę Perennę, by oszukała pana młodego i zamiast tego poszła do niej spotkanie . Po tym, jak hańba Marsa stała się znana wszystkim bogom, żywił głębokie oburzenie w swoim sercu.

Dzisiaj panteon rzymskich bogów już nie istnieje. Jednak ludzie pamiętają Marsa patrzącego w niebo - jego imię to krwistoczerwona planeta Układu Słonecznego, symbol wojny, horroru i katastrofy.

Bogowie innych narodów toczą wojnę

Bogowie wojny istniały także wśród innych narodów. Grecki Mars, rzymski bóg Bóg, odpowiedzialny jak Mars za bitwy i zwycięstwa, nosił imię Aresa. Grecki bóg wojny miał mniej zaszczytu na Olympusie i wśród ludzi, a także na bardziej nieprzyjemny charakter. Aresa uważano za okrutnego i mściwego boga, którego serce nie mogło złagodzić miłości pięknej Afrodyta.

Słowiańscy wojownicy uważali Perun za swojego niebiańskiego obrońcę. Ten bóg był bardzo gwałtowny, ale był także sprawiedliwy i szlachetny. Narodziny Perun miały miejsce podczas gwałtownego trzęsienia ziemi. Nawet w dzieciństwie został skradziony przez potwora Skipera i Perna, którzy dorastali zanurzeni w głębinach spać . Po wyzwoleniu Boga przez swoich braci, Perun walczył z potworem, uwolnił swoje siostry, które również zostały porwane. Kiedy Ortodoksja została przyjęta w Rosji, Ilya Prorok zyskał cechy Peruna.