Gerbera domowa to bardzo jasny i afirmujący życie kwiat! Jest niewielu ludzi, którzy nie lubią bukietu gerber, ale jeśli wyhodujesz takie piękno na parapecie, nastrój zawsze będzie w najlepszym wydaniu. Teraz możesz kupić garnek gerber w prawie każdym dobrym kwiaciarni, a kolory są tak różnorodne, że możesz nawet wybrać kwiaty do wnętrza.

Gerbera domowa

Gerbera domowa z reguły jest krótka i ma, w zależności od odmiany, od różowego (intensywnie różowego) do jasnopomarańczowego. Gerbera pokojowa to piękna "stokrotka" o średnicy do 15 cm, istnieją również tak zwane odmiany frotte. Ostatnio coraz częściej w wielu krajach do dekoracji okien kupują dokładnie gerberę. Roślina ma bardzo wyraźną zdolność rozmnażania. Do chwili obecnej istnieje około 80 gatunków gerber. Bardzo piękne, wygląda na balkonach lub loggiach, ze względu na jasne i różnorodne kolory. Gerbery pokojowe - jedno z najbardziej udanych rozwiązań do projektowania wnętrz. Ten kwiat jest kochany przez projektantów i kwiaciarnie. W warunkach pokojowych najczęściej uprawiano tak zwaną gerberę Jamesona.

Jak dbać o gerbery

Roślina jest nie tylko bardzo piękna, ale także bezpretensjonalna, więc przyjemnością jest dbać o gerbery, wystarczy przestrzegać kilku zasad. Roślina ta przyszła do nas z Republiki Południowej Afryki, a zatem warunki dla niej powinny być odpowiednie:

  • Światło dla gerbery powinno być wystarczająco jasne, bezpośrednie lub rozproszone. Jeśli chcesz, aby gerbera kwitła zimą, oświetl ją sztucznym źródłem światła.
  • Optymalna temperatura dla gerbery w okresie kwitnienia wynosi do 24 ° C. W okresie zimowym, gdy kwitnienie się skończy, temperatura nie powinna być niższa niż 12-14 ° C.
  • Jak często gerbera wody? Najważniejsza zasada: gerbera w pokoju kocha tylko ciepłą wodę, co najmniej 20 ° C. Wymaga jednolitego i obfitego podlewania przez cały rok, mile widziane jest również częste opryskiwanie. Nie dopuścić do stagnacji wody w glebie i liściastych gniazdach, spowoduje to mączniaka i grzyba.
  • Ważnym punktem w pielęgnacji tego kwiatu jest górny opatrunek . Gerbera domowa potrzebuje dodatkowego karmienia 3-4 razy w miesiącu, ale tylko lekko skoncentrowane i nawozy mineralne. Przyczynia się to do obfitego kwitnienia i dobrego wzrostu kwiatu.
  • домашняя гербера
  • Można rozmnażać gerberę pokoju przez nasiona, dzieląc krzew (z reguły cenne odmiany są rozmnażane jako takie), przez sadzonki. Najlepiej podzielić gerberę na wiosnę i co najmniej 3-4 lat, trzeba zostawić 3 punkty wzrostu. Root "delenki" potrwa do 11 miesięcy. Jeśli zdecydujesz się na pracę z sadzonkami, lepiej zrobić to również na wiosnę, używając liściastej ziemi z dodatkiem piasku, próchnicy i ziemi darni. Od siewu do kwitnienia potrwa co najmniej 10-11 miesięcy.

Nawet najstaranniejsza pielęgnacja kwiatu nie gwarantuje, że nie spotkasz się z chorobami i szkodnikami. Najpewniejszym sposobem zabezpieczenia się przed takimi problemami jest przeprowadzenie profilaktycznych zabiegów na roślinie za pomocą roztworów Trichodermine lub Fenzisol. Jeśli użycie chemii nie jest dla ciebie, zwykły roztwór nadmanganianu potasu może sobie poradzić z tym zadaniem. Nieźle czasami traktować leki roślinne przeciwko kleszczom.