Materiał ten w całości poświęcony jest uprawie pięknego kwiatu gerbera z nasion, który już zdołał zdobyć miłość wielu ogrodników. Wydawałoby się, że może być łatwiej niż sadzić gerbery? Ale w rzeczywistości istnieje duże prawdopodobieństwo, że poniesiesz porażkę bez odpowiedniej wiedzy. Jest to roślina o bardzo "kapryśnym" usposobieniu, a jej nasiona mają wyjątkowo słabe kiełkowanie. Ten zestaw cech tej rośliny często dezorientuje nawet doświadczonych hodowców kwiatów.

Informacje ogólne

Ten kwiat ma zewnętrzne podobieństwo w strukturze z rumiankiem, tylko, w przeciwieństwie do niego, gerbera może mieć różne kolory. Roślina ta nie jest w stanie przenieść zimowania w naszym klimacie, więc najczęściej uprawiana jest w domu . Gerber jest termofilny, ponieważ jego ojczyzną jest RPA. Ten kwiat jest wieloletni, ale jeśli zostanie posadzony w ogrodzie, kwitnie tylko jeden sezon i umrze na zimę. Do pomyślnego rozmnażania nasion gerbera należy wziąć pod uwagę niektóre jej potrzeby, jednym z najważniejszych jest skład gleby. W swoim naturalnym środowisku kwiat ten rośnie w bogatej i dobrze osuszonej glebie. Aby było to analogiczne w domu, trzeba wziąć jedną trzecią górnej warstwy gleby leśnej, dodać jedną trzecią dużego umytego piasku i jedną trzecią górnego torfu. Składniki te należy dokładnie wymieszać w celu uzyskania homogenicznego substratu i poluzować przed wysianiem nasion. Przed posadzeniem nasion gerbery należy zadbać o miejsce, w którym kiełkują nasiona i rosną sadzonki. W wybranej lokalizacji powinna być stała temperatura w granicach 18-20 stopni i wysoka wilgotność. Czy wszystko jest gotowe? Następnie możesz przejść do sekcji sadzenia nasion gerbera i zasad opieki nad sadzonkami.

Siew i rosnące sadzonki

Optymalny czas na sadzenie gerbery to koniec marca - początek kwietnia. Do siewu najlepiej jest użyć małego drewnianego pudełka. W nim zasypiamy powstały substrat, poluzowujemy go, aby być wiernym, dodajemy kilka garści wermikulitu do górnej warstwy, mieszamy. Przed posadzeniem nasion gerbera wykonujemy rowki w podłożu o głębokości 5-10 mm. Nasiona wysiewa się co 2-3 milimetry (nieco wzrastając ze względu na słabe kiełkowanie), posypać na wierzch cienką warstwą gleby i posypać rośliny wodą z rozpylacza. Tworzymy efekt kąpieli (pokrywamy ją folią lub szkłem), każdego dnia podnosimy film krótko, aby nasiona "oddychały". Ciągle monitorujemy glebę, niedopuszczalne jest wysychanie wierzchniej warstwy, w razie potrzeby nawilżamy. Jeśli sadzenie nasion gerbera wykonane prawidłowo, to po tygodniu - półtora, zobaczysz pędy. Aby zasadzić kwiaty w oddzielnych doniczkach powinny być w podobnej mieszanki gleby, gdy roślina wyda trzeci prawdziwy liść. Uważają, że roślina ta nie będzie tolerować wielu przeszczepów w "młodym wieku", dlatego wybierz większą doniczkę dla rośliny domowej. Jeśli planujesz sadzić sadzonki na ulicy, lepiej użyć torfu sadzenie i pielęgnacja gerbera kubki. Wybierając miejsce na działce lub parapecie dla rośliny doniczkowej, należy wziąć pod uwagę, że bezpośrednie światło słoneczne jest niebezpieczne dla tego delikatnego kwiatu. Roślina jest wymagająca do nawadniania, ale w tym samym czasie, jeśli woda stagnuje w pobliżu korzeni, zginie od zgnilizny. Z tego powodu jest to ważne. drenaż . Aby uzyskać nasiona z gerbera w pomieszczeniu, należy je zapylić za pomocą pędzla z pobliskiego kwiatu, w przeciwnym razie nasiona nie będą wiązane.

Jak widać, nie jest łatwo wyhodować gerberę z nasion, ale jest to możliwe pod warunkiem, że otrzyma odpowiednią opiekę. Zadbaj o to od słońca regularnie podlewaj go, a będziesz mógł w pełni cieszyć się jego pięknymi kwiatami!