Jedną z najbardziej bezpretensjonalnych roślin okrywowych, powszechnych na całym świecie, jest soczysty rozchodnik. Rozchodnik, młoda, gorączkowa trawa, zając kapusta - wszystkie te nazwy opisują tę samą roślinę z rodziny Crassulaceae - stonecrop. Taka inna nazwa rośliny, którą otrzymała, widocznie, z powodu wielu odmian, których kwiaty różnią się między sobą.

Oczyszczanie - gatunki i odmiany

W przyrodzie występuje ponad 500 gatunków rozchodników. Oto niektóre z nich:

  • Rozchodnik wysunięty - pionowa wysoka roślina, ma mięsiste jasnozielone liście i kwiaty w różnych odcieniach różu;
  • Sedum Telefium - niewymiarowa roślina z czerwonymi lub różowymi kwiatami i purpurowymi liśćmi;
  • Siebold Stonecrop jest trawiastą byliną o pięknych zaokrąglonych jasnozielonych liściach z czerwoną obwódką wokół krawędzi, uprawianą jako roślina doniczkowa;
  • zwarty stonecrop - wieloletnia o niskiej łodydze, liściach o szaro-zielonym kolorze i białych kwiatach o silnym aromacie;
  • Kaukaska sedum - pokrywa glebę niskim dywanem, dużymi kwiatami w kształcie gwiazdek, a liście mają odcienie od zielonego do bordo.

Wzrok - hodowla

Sedum może być jedno lub dwuletni: może rosnąć z wieloletnich traw lub krzewów, być liściastych lub zimozielonych. Liście rozchodnika są okrężne lub przeciwstawne, zebrane w płaskie lub zaokrąglone rozety. Rozchodnik tropikalny uprawiany jako roślina doniczkowa, a zimą odporny - w otwartym terenie (na przykład w ogrody skalne ).

Reprodukuje rozchodnik podziału krzewu, nasion i sadzonek. Nasiona wysiewa się wiosną lub jesienią w pudełkach. Kiedy pojawiają się małe pędy, sadzi się je w ziemi. Roślina kwitnie przez 2-3 lata po zasiewie. Ta metoda hodowli rozchodników jest używana głównie przez hodowców.

Najszybszy i najłatwiejszy do rozmnożenia sadzonek. Każda ucieczka lub nawet liść jest bardzo łatwo zakorzeniony, tylko raz w ziemi. Zakład ma jedną interesującą funkcję. Czasami można znaleźć rosnące sedum z dala od głównych lądowań. Podobno liść lub gałązka rozchodnika zostały przeniesione do tego miejsca przez ptaki lub gryzonie. Ale jeśli spróbujesz po prostu rzucić kawałek rośliny na ziemię, wtedy wyrośnie z niej tylko słaby kwiat, który może wkrótce zniknąć. Dlatego, aby rozmnożyć sedum, konieczne jest wykopanie i zagęszczenie gleby, rozłożenie sadzonek na podłożu i posypanie ich piaskiem na ziemię.

Możesz propagować oczyszczanie i dzielenie krzaków. Aby to zrobić, musi być wykopana na wiosnę, a następnie podzielona na krzak, tak aby zarówno pąki, jak i korzenie pozostały na każdej z jej części. Dry delenki i wyląduj w nowym miejscu.

Kwiaty rozchodnika - sadzenie i pielęgnacja

W przypadku uprawy rozchodników zaleca się stosowanie gleby żyznej i średnio wilgotnej, chociaż sedum może również rosnąć na kamienistym podłożu. Miejsce powinno być dobrze oświetlone przez słońce, a liście rośliny stają się czerwonawe. Podczas sadzenia dodać do gleby popioły i piasek. Okresowo rośliny powinny być nawożone nawozami mineralnymi i organicznymi.

Rozchodniki

Sadzonki powinny być regularnie odchwaszczane, ponieważ chwasty wpływają na nie w sposób destruktywny. Podlewanie Rozchodnik jest konieczne tylko podczas suszy i podczas sadzenia, zimą rośliny muszą odciąć całą nadziemną część i przykryć. Wraz z nadejściem wiosny, rozchodnik jest otwierany i kontrolowany, usuwając suche i chore części.

Rozchodnik może rosnąć w jednym miejscu do 5 lat. Po tym konieczne jest sadzenie do aktualizacji, przesadzanie roślin. Aby to zrobić, należy odciąć stare gałązki, wlać i nawozić glebę. Jeśli chcesz wyhodować żywy dywan z rozchodników, wszystkie kwiaty i gałązki wystające ponad jego powierzchnię muszą zostać odcięte.