Strój narodowy Gruzji był szeroko rozpowszechniony aż do początku XX wieku. Różnorodne stroje dla bogatych klas i biednych Gruzinów mają wspólne cechy. Mianowicie - podkreślona powaga męskiego stroju oraz elegancja i wdzięk kobiecego stroju.

Gruziński strój narodowy dla kobiet

Narodowa odzież damska w Gruzji była bardzo oryginalna. Była to długa suknia "kartuli", której stanik był napięty na sylwetce i był bogato zdobiony warkoczem, koralikami i kamieniami oraz długą spódnicą, bardzo szeroką, całkowicie zakrywającą stopy. Obowiązkowym atrybutem był pas wykonany z aksamitu lub jedwabiu, jego krawędzie były wspaniale zdobione haftem lub perłami i zostały opuszczone z przodu.

Gruzini z bogatej klasy nosili sukienki wykonane z drogich importowanych tkanin - jedwabiu lub satyny w kolorze czerwonym, białym, niebieskim lub zielonym.

Górna gruzińska odzież damska, tak zwana "Katibi", była wykonana głównie z aksamitu, dolna była pikowana futrem lub watowaną wyściółką na jedwabiu.

Czapki i dekoracje

Gruzińscy "uzdrowiciele" - biała zasłona z tiulu służyła jako nakrycie głowy Gruzinów, a "skarb" - oprawa do mocowania wokół głowy. Włożyli na siebie ciemną chustkę "Baghdadi" lub ogromne "chadri", z którego widać było tylko oczy.

"Baghdadi" i "Hechakis" zostały przymocowane do głowy za pomocą obręczy, a swobodnie położyły się na plecach i ramionach, pozwalając włosom pięknie wyglądać z przodu. Kobiety zamężne obejmowały także szyję jednym końcem "uzdrowicieli".

Bogaci Gruzini nosili "koshi" - buty, które nie miały tła, zazwyczaj na obcasach z zakrzywionymi spiczastymi nosami. Gruzini, którzy nie mogli się pochwalić bogactwem, nosili "kalamani" - skórzane buty łykowe.

Ozdoby były modne z korala lub bursztynu. Od Gruzinów tworzą się rumieniec i henna jak również poczerniałe włosy i brwi.

Gruzińskie ubrania narodowe 1Gruzińskie ubrania narodowe 2Gruzińskie ubrania narodowe 3
Gruzińskie ubrania narodowe 4Gruzińskie ubrania narodowe 5Gruzińskie ubrania narodowe 6
Gruzińskie ubrania narodowe 7Gruzińskie ubrania narodowe 8Gruzińskie ubrania narodowe 9