gazy podczas ciąży Każda przyszła matka stara się cieszyć swoją szczególną pozycją. Ale niektóre nieprzyjemne momenty mogą powodować pewne niedogodności i dyskomfort. Gazy stają się częstym problemem podczas ciąży. Ponadto gazowi może towarzyszyć ból brzucha, wzdęcia, dudnienie, odbijanie, przemiana zaparć i biegunki. Dlatego konieczne jest zrozumienie, co prowadzi do tego stanu i jak sobie z nim radzić.

Przyczyny gazów u kobiet w ciąży

Zwykle ten stan, chociaż powoduje wiele niedogodności, ale nie ponosi ryzyka dla zdrowia przyszłej matki i dziecka. Istnieje kilka przyczyn zwiększonej produkcji gazu:

  1. Hormonalna restrukturyzacja. Od pierwszych dni ciąży następuje zmiana kobiecego ciała. Gazy podczas ciąży we wczesnych stadiach są spowodowane wzrostem poziomu progesteronu. Pomaga zmniejszyć skurcze zarówno macicy, jak i jelit. Z powodu spowolnienia jego ruchliwości pokarm porusza się powoli, procesy fermentacji są aktywowane. Ten proces jest całkowicie fizjologiczny i nie jest patologią.
  2. Powiększona macica. Jest to kolejna fizjologiczna przyczyna tego problemu. Dziecko rośnie, a co tydzień macica się powiększa. Zaczyna wywierać nacisk na pobliskie narządy, co również może mieć wpływ na twoje zdrowie. W drugim trymestrze ciąży gazy podczas ciąży są wywołane ciśnieniem macicy na jelitach. Zmiana jego położenia prowadzi do naruszenia perystaltyki, problemów z opróżnianiem.
  3. Choroby i patologie. Gazy w okresie ciąży we wczesnym i późnym okresie mogą być wywoływane przez choroby przewodu pokarmowego. Dlatego, jeśli kobieta wie o przewlekłych patologiach układu pokarmowego, powinna poinformować o tym lekarza najszybciej jak to możliwe.
  4. Problem może też być podkreśla noszenie ciasnych ubrań, niewystarczająca ilość płynów.

Jak pozbyć się gazu podczas ciąży?

Aby przezwyciężyć ten problem, kobieta musi chodzić na świeżym powietrzu. Aktywność fizyczna jest przydatna, ale możliwość uprawiania sportu należy omówić z lekarzem. Wspaniałą opcją byłoby odwiedzić basen, ponieważ pływanie stymuluje jelito.

Moc odgrywa znaczącą rolę:

  • porcje powinny być małe, ale trzeba jeść około 5 razy dziennie, przejadanie się nie powinno być dozwolone;
  • konieczne jest ograniczenie stosowania produktów, które mogą przyczyniać się do tworzenia się gazów, na przykład obejmują rośliny strączkowe, winogrona, kapustę, rzodkiewki, mleko;
  • nie można nadużywać słodyczy;
  • należy unikać ostrych potraw, marynat, smażonych potraw;
  • trzeba jeść więcej produktów mlecznych.

Te wskazówki pomogą przyszłym matkom wpływać na ich stan i cieszyć się ciążą.