Fontanna często staje się twarzą i znakiem rozpoznawczym miasta, gloryfikując go i nadając mu światowy rozgłos. Na świecie jest mnóstwo majestatycznych, pięknych, wysokich, śpiewających, a nawet tańczących fontann.

Najpiękniejsze fontanny świata

Pierwsze miejsce zajmuje fontanna-wulkan w Abu Dhabi . Od dawna jest znanym punktem orientacyjnym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wewnątrz jest podświetlony czerwonawo-pomarańczowym kolorem, co sprawia, że ​​wygląda jak wybuchający wulkan. Oczywiście w nocy wygląda bardziej imponująco.

fontanny świata 1fontanny świata 2

Jedną z najpiękniejszych fontann na świecie jest fontanna Bellagio w Los Angeles . Każdego wieczoru pokazuje świetny występ - jego dysze w najbardziej dosłownym sensie tańczą do słynnych kompozycji muzycznych. W fontannie jest ponad 1100 dżetów wody, 4,5 tysiąca lamp iluminacji. Ten widok na brzegu sztucznego jeziora powinien być widoczny przynajmniej raz w życiu.

fontanny pokoju 3fontanny świata 4

Luksus fontanny Rzymu imponują swoją wielkością. A najbardziej znaną jest Fontanna di Trevi , uosabiająca motyw morski z bogiem Oceanem w tytułowej roli.

fontanny świata 5fontanny pokoju 6

Największa na świecie fontanna

Najwyższą fontanną na świecie jest fontanna króla Fahda w mieście Dżudda - jej strumień wznosi się na wysokość 312 metrów! Kiedyś stał się darem od króla Arabii Saudyjskiej. Początkowo projekt fontanny miał pokonać 120 metrów. Postanowiono jednak sfinalizować, w wyniku czego wszedł do księgi rekordów Guinessa jako najwyższa fontanna na całym świecie.

fontanny świata 7fontanny pokoju 8

Najdroższa fontanna na świecie

Budowa najdroższej fontanny kosztuje około 200 milionów dolarów. Ta ogromna fontanna znajduje się w Dubaju, na terenie prestiżowej dzielnicy, w której znajdują się takie wspaniałe budynki, jak drapacz chmur Burj Dubai i centrum handlowe Dubai Mall. Wysokość strumieni wodnych sięga 152 metrów, fontanna jest oświetlona 25 projektorami i 6600 lampionami.

fontanny świata 9fontanny świata 10