W roku 1714 Peter I wpadł na pomysł utworzenia rezydencji, która nie byłaby gorsza od Wersalu we Francji. Już w 1723 roku przedstawił swoje dzieło. Teren do budowy fontann Peterhof został wybrany bardzo pomyślnie, ponieważ znaleziono zbiorniki wodne, które żywią się kluczami z ziemi. Pierwszym z nich był Park Dolny, Kanał Morski, pałac Monplaisir i Marly oraz działające tam fontanny.

W przyszłości park został stopniowo ukończony. W czasach Piotra II został opuszczony, ale Anna Iwanowna była w stanie ożywić rezydencję. Podczas Wielkiej Wojny Ojczyźnianej park został zniszczony, drzewa zostały ścięte, a wszystkie kosztowności zostały splądrowane. Na szczęście w pierwszych latach powojennych park stopniowo odnawiano.

Fontanny wakacyjne w Petergof

To wydarzenie stało się bardzo popularne w ostatnich latach. Tradycyjnie festiwal fontann w Peterhof odbywa się dwa razy w roku: pod koniec maja i w połowie września. Obchody rozpoczynają się o zmroku i trwają dwie godziny. Główne wydarzenia rozgrywają się w pobliżu Pałacu Grand Peterhof. Poniżej znajduje się Cascade "Big", składający się z 64 fontann i 225 rzeźb z brązu, a także wielu innych detali dekoracyjnych.

Obchodom towarzyszy muzyka klasyczna. Strumienie fontann Peterhofu przy pomocy światła są pomalowane na żółto, czerwono i niebiesko, lśniąc iskrami. Wygląda na to, że fontanny tańczą. Wszędzie w damskich strojach są panie i panowie, można oglądać przedstawienia teatralne z numerami baletowymi.

Ile fontann w Peterhofie?

Możesz cieszyć się różnymi rodzajami i formami fontann, z niskim szumem lub głośnymi wybuchami. Natychmiast nie obliczysz, ile fontann w Peterhofie, bo teren jest ogromny, a uwaga jest przykuwana do całej tej wspaniałości. Łącznie 4 kaskady i 191 fontann są reprezentowane w Dolnym Parku, biorąc pod uwagę armatki wodne kaskady. Czas włączania fontann w Peterhof zaczyna się o godzinie 11.00 i trwa do godziny 17.00

Fontanny Peterhof: imiona

Głównym budynkiem jest fontanna Peterhof "Grand Cascade". Wpływa na obfitość wody, różnorodność rzeźb i graficzną obfitość armatek wodnych. Jest to pomnik sztuki baroku. Centralna część to Wielka Grota. Zewnętrzną ścianę zdobi pięć wysokich łuków z kamiennymi kamieniami. Platforma przed Dolną Grotą jest ogrodzona dwoma kaskadowymi schodami po siedem stopni. Schody zdobią złocone płaskorzeźby, wsporniki, rzeźby z wazonami. Centrum stanowi fontanna "Kosz", z której woda wchodzi do kadzi po trzech stopniach.

"Neptun". Ta grupa rzeźbiarska powstała w latach 1650-1660, ale nie została zainstalowana. Później został kupiony przez Paula I i był już zainstalowany w górnym ogrodzie. Wyobrażona kałuża tej fontanny jest otoczona trawnikiem, konstrukcja wygląda jak lustro. Fontanna składa się z trzypoziomowego cokołu z brązową figurką Neptuna. Poniżej znajdują się muszle, korale, putti, nereidy i jeźdźcy na koniach morskich.

Równolegle do brzegu stawu Marlinskiego znajdują się cztery identyczne fontanny. Trytony z wodnymi dzwonami opierają się o płetwę na dnie, podczas gdy niemowlęta noworodków trzymają okrągłe płaskie miski nad głowami. Tak więc woda pokrywa rzeźbę z wodą, która Fontanny wakacyjne w Peterhof tworzy kształt dzwonka.

Istnieją fontanny bez dekoracji rzeźbiarskich. Na przykład tarasowe fontanny znajdujące się przed pałacem. Na półkach tarasu przed pałacem znajduje się pięć fontann w kształcie misek. Poniżej znajdują się czteropoziomowe marmurowe kaskady.

W środku ogrodu Monplaisir znajduje się fontanna snopów. Otrzymał jego imię za podobieństwo 24 strumieni wody z uszami. Ze szczytu piedestału widać jeszcze jeden odrzutowiec. Z basenu woda płynie pięcioma marmurowymi schodami w ukryty kanał, a strumień zdaje się znikać pod ziemią.