Podróżnik, który po raz pierwszy odkrywa Włochy, powinien z pewnością wymienić słynną Fontannę di Trevi, wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, na listę atrakcji, które trzeba zobaczyć. Czym różni się fontanna di Trevi od miliona jej braci znajdujących się w różnych częściach świata? Po pierwsze, znajduje się w jednym z najstarszych i najpiękniejszych miast na świecie. Po drugie, nie jest to tylko struktura hydrauliczna, to prawdziwe dzieło sztuki, do którego stworzenia włożyli się najwięksi architekci i rzeźbiarze. Po trzecie, zgodnie z przekonaniem, woda w tej fontannie może zdziałać cuda, łącząc kochające serca na zawsze i eliminując samotność. Ale najpierw wszystko.

Gdzie jest Fontanna di Trevi?

W którym mieście jest tak piękna fontanna di Trevi? Stare powiedzenie mówiące, że wszystkie drogi prowadzą do Rzym . Tak, Fontanny di Trevi należy szukać w Rzymie przy Piazza di Trevi. I nie ma lepszego sposobu na dotarcie do Fontanny di Trevi, jak korzystać z usług rzymskie metro . Aby to zrobić, wystarczy przejść wiersz "A" do stacji Spagna lub Barberini, a następnie przejść nieco.

Kto i kiedy zbudował Fontannę di Trevi?

W porównaniu z resztą miasta Fontanna di Trevi jest bardzo młoda: została wydana w 1762 roku. Jego ojciec był najbardziej utalentowanym architektem Niccolò Salvi. A wielcy rzeźbiarze, którzy stworzyli większość postaci w kompozycji rzeźbiarskiej - Pietro Bracci i Filippo de la Valle, pomogli mu w pracy nad budową Fontanny di Trevi. Ale niektórzy badacze uważają, że Fontanna di Trevi jest rzeczywiście znacznie starsza i pojawiła się w czasach papieża Mikołaja V. Cóż, jest w tym trochę prawdy, ale jej ostateczny wygląd, który stał się jednym z symboli Rzymu i Włoch w ogóle, wziął fontannę Trewi koniec XVIII wieku.

Fontanna di Trevi - oblicze Rzymu

Co to jest Fontanna di Trevi? Każdy, kto go widzi, kojarzy się ze sceną teatralną, na której wielki bóg morza Neptuna demonstruje swoją nieograniczoną władzę nad powierzonym mu elementem wody. Rzeźba Neptuna, pędząca do rydwanu ciągniętego przez koniki morskie, ma centralne znaczenie w całej kompozycji. Ale oprócz Neptuna nie zapomniano o innych wielkich bogach, a raczej bogińach. Posągi bogiń Zdrowia i Obfitości niosą całe starożytne miasto dobrobytu. Wśród bogiń znalazło się miejsce dla dziewczyny, która według legendy odkryła źródło w starożytności na tym właśnie miejscu. Oprócz najpiękniejszych rzeźb Fontanna di Trevi zwraca również uwagę na to, że jest to jednocześnie fasada Pałacu Palazzo Poli, którego historia nierozerwalnie splata się z losem naszej rodaczki, pięknej księżniczki Wołkońskiej. To właśnie tutaj, w Palazzo Poli, po raz pierwszy pojawiła się wielka komedia "Inspektor Generalny", którą Gogol czytał w domu pięknej księżniczki z ust pisarza.

Fontanna di Trevi - znaki

Jeśli wierzysz w znaki, Fontanna di Trevi potrafi zdziałać cuda. Każdy, kto chce doświadczyć swojej magicznej mocy na sobie, powinien przeprowadzić prosty rytuał: wrzuć trzy monety do swojego kubka. Pierwszy z nich będzie gwarancją, że podróżny z pewnością powróci do wiecznego miasta, drugi pomoże w najbliższej przyszłości znaleźć swoją bratnią duszę, a trzeci wzmocni związek kochających serc poprzez małżeństwo. Ale samo rzucanie monetami to za mało. Działają tylko wtedy, gdy są rzucane przez prawe ramię i lewą ręką. Prawda czy nie, trudno to osądzić. Wiadomo tylko jedno - każdego dnia ponad dnem fontanny pozostawia się ponad dwa tysiące euro, pozostawione przez turystów spragnionych cudu. Te pieniądze są wysyłane do specjalnego funduszu charytatywnego.

Fontanna di Trevi w Rzymie1Fontanna di Trevi w Rzymie2Fontanna di Trevi w Rzymie3
Fontanna di Trevi w Rzymie4Fontanna di Trevi w Rzymie5Fontanna di Trevi w Rzymie 6