Z reguły za 5 miesięcy zaczyna się zwabić dziecko. Dla dzieci karmionych sztucznie lub mieszanych przez 4-5 miesięcy - optymalny wiek dla wprowadzenia uzupełniającej żywności. Na tym etapie rozwoju dziecko potrzebuje również składników odżywczych, których formuła mleczna nie może w pełni zapewnić. Tak, a mleko matki nie zawsze jest wystarczająco odżywcze dla 5-miesięcznego dziecka, a czasami dziecko po prostu nie ma wystarczającej ilości tego wieku. Świadomie, zgodnie z zaleceniami WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), przynęta rozpoczyna się po 6 miesiącach. 5 miesięcy to początek szóstego miesiąca życia twojego dziecka, więc nadszedł czas, aby pomyśleć o zróżnicowaniu diety swojego dziecka.

Wprowadzamy suplementy w ciągu 5 miesięcy

Pierwszą rzeczą, którą powinna zrobić młoda matka, podejmując decyzję o rozpoczęciu karmienia w ciągu 5 miesięcy, jest skonsultowanie się z pediatrą. Można to zrobić przychodząc do następnej zaplanowanej inspekcji. Lekarz oceni wskaźniki rozwojowe dziecka, pomoże wyjaśnić termin rozpoczęcia wprowadzania uzupełniających pokarmów, poleci miejsce rozpoczęcia karmienia, zapisze schemat wprowadzania nowych produktów.

Jaka przynęta polecana jest dla dziecka w wieku 5 miesięcy? W diecie dziecka w ciągu 5 miesięcy, oprócz mleka lub mieszanki dla niemowląt, mogą już być obecne: przeciery warzywne i owocowe, soki owocowe, kompoty, zboża, warzywa i masło. Nie trzeba wprowadzać nowych produktów do 6 miesięcy. Pomocne będzie określenie warunków możliwego wprowadzenia produktów dla dzieci w wieku 5 miesięcy stół do karmienia dzieci do roku które można znaleźć na naszej stronie internetowej. Odnosząc się do proponowanych tabel i różnych harmonogramów wprowadzania i uzupełniających programów żywienia, po 5 miesiącach lub w jakimkolwiek innym wieku, należy pamiętać, że są to jedynie zalecenia, a nie twarde normy. Ostatecznie, w wyniku studiowania literatury i na podstawie porady lekarza, każda matka opracowuje własne wprowadzenie karmienia uzupełniającego.

Przynęta w 5 miesięcy - soki i kompoty

Soki, z reguły, są wprowadzane do diety niemowląt dość wcześnie, często już od 4 miesięcy. Pierwszy sok dla dzieci to oczywiście sok z zielonego jabłka. Rozpocznij od kilku kropli, rozcieńczając przegotowaną wodą, a następnie stopniowo zwiększaj ilość soku każdego dnia (oczywiście pod warunkiem, że nie zaobserwujesz reakcji alergicznej ani zaburzeń trawienia). Pod koniec 5 miesiąca dzienna dawka soku owocowego może zostać zwiększona do 50 ml.

Jeśli dziecko reaguje na sok z kolką w brzuchu, lub widzisz inne reakcje nietolerancji, takie jak alergiczna wysypka itp. - soki lepiej preferować kompoty ze świeżych lub suszonych jabłek lub suszonych śliwek.

Karmienie w ciągu 5 miesięcy - przecier owocowy

Puree owocowe są również często podawane już po 4 miesiącach. Do pierwszego kontaktu z przecierem owocowym, podobnie jak w przypadku soków, najlepiej nadaje się zielone jabłko - najlepiej wchłaniane przez ciało dziecka, a ryzyko alergii jest minimalne. Najlepiej zacząć od pieczonego jabłka, a nie surowego jabłka - jest to wariant, który jest bardziej oszczędny dla żołądka. Jak upiec jabłko dziecku, czytaj tutaj . Po raz pierwszy wystarczy ¼ łyżeczki, następnie stopniowo zwiększamy ilość, doprowadzając do końca 5 miesiąca do 50 ml dziennie.

Jeśli twoje 5-miesięczne dziecko jest już zaznajomione z jabłkiem, w tym wieku możesz stopniowo wprowadzać nowe owoce: gruszka, banan, morela, brzoskwinia. Każdy nowy owoc, najpierw daje okruchy, w bardzo małych ilościach, oddzielnie lub miesza się z zacierami już znanego owocu lub warzywa. Aby właściwie ocenić reakcję organizmu dziecka na nowy produkt, nie należy wprowadzać więcej niż jednej "innowacji" na tydzień.

Karmienie w ciągu 5 miesięcy - przecier warzywny

Przecier warzywny wprowadza się do karmienia niemowląt, poczynając od 5 miesięcy. Ze względu na jednorodną konsystencję najlepiej nadają się do pierwszego zaznajomienia się z warzywami cukinia, ziemniaki, kalafior i brokuły. Nieco później możesz dać dziecku pomarańczowe warzywa: dynie i marchewki, ale z rozwagą - jaskrawo zabarwione owoce i warzywa częściej wywołują alergie. Schemat wprowadzenia nowych warzyw jest taki sam jak w przypadku owoców: wprowadzamy nie więcej niż jedno nowe warzywo tygodniowo, zwiększamy dawkę z 1 / 4-1 / 2 łyżeczek do 100 g dziennie do końca 5 miesiąca. Jeśli dziecko nie lubi tego lub tego warzywa - nie zmuszamy go, spróbuj innego.

Karmić dziecko puszkami puree z produkcji przemysłowej lub gotować warzywa niezależnie - wybór należy do rodziców. Powiedzmy, że lepiej kupować puszki w aptece, zwracając uwagę na daty ważności, a warzywa i owoce są lepsze od tych uprawianych w twoim regionie (z wyjątkiem, oczywiście, bananów i innych egzotyków).

Niemniej jednak, jeśli pozwala na to czas, lepiej przygotować samodzielnie przecier warzywny ze świeżych lub mrożonych warzyw. W rzeczywistości zajmuje to niewiele czasu, zwłaszcza że w niemal każdej kuchni znajduje się co najmniej najprostszy model blendera. Jeśli Twoje dziecko urodziło się zimą lub wiosną, to w wieku 5-6 miesięcy będziesz miał ogromny wybór sezonowych jesienno-letnich warzyw i owoców. Zapraszam do kupowania ich na targowiskach i w sklepach oraz do przygotowania smacznych i urozmaiconych tłuczonych ziemniaków na okruchy. Ale matki letnich i jesiennych dzieci będą musiały zadbać o zapasy na zimę i wiosnę z wyprzedzeniem: kupić w sezonie cukinię, dynię lub inne warzywa na rynku, umyć je i obrać, pokroić na kawałki i zamrozić. A zimą lub wiosną, kiedy nadszedł czas, aby wprowadzić przynętę, zabierz swoje zapasy z zamrażarki, ugotuj i przygotuj przydatne i bezpieczne tłuczone ziemniaki.

Dodaj łyżeczkę nierafinowanego oleju z oliwek lub słonecznika do gotowych puree.

Prikorm w 5 miesięcy - owsianka

Kolejnym produktem, który można wprowadzić do diety dziecka w wieku 5 miesięcy, są zboża w postaci płatków zbożowych. Rozpocznij, z reguły, od płatków owsianych. Następnie wprowadzają dziecko do kaszy gryczanej, ryżowej i kukurydzianej.

Możesz ugotować owsiankę dla dzieci ze zwykłych płatków zbożowych lub płatków zbożowych, wstępnie zmieląc je na mąkę. Ugotuj owsiankę dla 5-miesięcznych dzieci na wodzie, możesz dodać mleko matki lub mleko (mleko krowie dla 5-miesięcznych dzieci jest przeciwwskazane), a także bardzo mało cukru w ​​gotowej owsiance. Ale prostsze, czystsze i bezpieczniejsze specjalne płatki dla dzieci, które oferują wielu producentów żywności dla niemowląt. Takie kaszki rozcieńcza się przegotowaną wodą o temperaturze około 40 ° C, co umożliwia zachowanie korzystnych właściwości owsianki; nie czekaj, aż ostygnie; a także dostosować konsystencję rozpoczęcie karmienia w ciągu 5 miesięcy od dość grubego (aby nakarmić dziecko od łyżeczki) do płynu (podać z butelki ze specjalnym smoczkiem na płatki).

Ilość owsianki, a także każdego nowego produktu należy stopniowo zwiększać, zaczynając od 1-2 łyżeczek i doprowadzając do końca 5 miesiąca do 50-100 g. Do gotowej grubej owsianki śniadaniowej można dodać niewielki kawałek masła.

Karmienie dziecka w 5 miesięcy

Pięciomiesięczne dziecko karmione jest 5-6 razy dziennie. W drugim dniu karmienie zazwyczaj daje owsiankę i przecier owocowy, w trzecim - przeciery warzywne i soki owocowe. W pozostałej części karmienia dziecko otrzymuje mleko matki lub formułę.