Karmienie uzupełniające odnosi się do trzech grup produktów, które stopniowo zastępują karmienie mlekiem dla niemowląt:

  • przecier warzywny i owocowy;
  • owsianka;
  • mięso i ryby.

Wszystko inne, co dziecko poznaje w pierwszym roku życia, jest bardziej poprawne, aby nazwać je "żywieniowymi korektorami". Wielu współczesnych pediatrów uważa, że ​​rozpoczęcie karmienia laktacji przez dziecko kosztuje około 6 miesięcy. Ale z powodu pewnych okoliczności (brak mleka u matki, choroba matki, wcześniactwo itd.) Konieczne jest wprowadzenie pierwszej uzupełniającej żywności już za 3 miesiące.

Uzupełniający program karmienia od 3 miesięcy

Od czego zacząć i jaki rodzaj przynęty wybrać w ciągu 3 miesięcy? Należy rozumieć, że podejście do każdego dziecka musi być zindywidualizowane. Najczęściej zaczynają przynęty z ziemniakami z owoców lub warzyw. Jeśli występuje problem z przybieraniu na wadze, należy zacząć od zapoznania się z mlekiem bez zbóż, które nie zawierają glutenu (białka zawartego w zbożach) - gryki, ryżu i kukurydzy.

  • 1 dzień - 1-godzinna łyżeczka - 5 g.
  • 2 dni - 2 h. Łyżka - 10 g.
  • 3 dni - 3 h. Łyżki - 15 g.
  • 4 dzień - 4 h. Łyżki - 20 g.
  • 5 dni - 10 h. Łyżki - 50 g.
  • Dzień 6 - 100 g.
  • 7 dni - 150 g

W ten sposób możesz wprowadzić dziecko z tłuczonymi ziemniakami lub owsianką. Ale nie zapominajcie o stopniowości - w jednym tygodniu tylko jeden nowy produkt i dopiero po przekonaniu się, że dziecko przystosowało się do poprzedniego jedzenia. I obserwuj krzesło, jeśli się zmieniło, to się spieszysz, albo produkt "nie poszedł" do dziecka.

Wcześniej jako pierwszy kontakt z pokarmem dla dorosłych podawano sok. Ale współczesni eksperci wykazali, że kwasy owocowe zawarte w soku w dużych ilościach mają zły wpływ na błonę śluzową żołądka, chociaż we wszystkich zaleceniach i tablicach dotyczących wprowadzania uzupełniających pokarmów z kolumny "sok" pozostaje.

Aby ułatwić zrozumienie diety dziecka w wieku 3 miesięcy, podajemy tabelę.

Tabela wprowadzania uzupełniających pokarmów od 3 miesięcy

Warto wziąć pod uwagę, że tabela i schemat wprowadzania żywności uzupełniającej są przybliżone. Tabela została ogólnie opracowana w 1999 r. I od tamtej pory nie została skorygowana. Bardziej szczegółowe i indywidualne menu, musisz bez wahania omówić z pediatrą!

Tryb i wartość odżywcza w 3 miesiące

Jeśli dziecko jest na karmieniu sztucznym, to za 3 miesiące najlepiej postępować zgodnie z harmonogramem, w którym przerwy między posiłkami trwają co najmniej 3,5 godziny. Sztuczne mieszanki są wchłaniane dłużej niż mleko matki, stąd czas.

Będąc w pełni karmionymi piersią, lekarze zalecają również trzymanie 6-7 pojedynczych karm. Ale w tym przypadku nikt nie zabrania częstszego karmienia, jeśli jest to konieczne dla dziecka. Jaka przynęta za 3 miesiące

A teraz obliczmy, ile dziecko powinno spożywać dziennie i na posiłek. Zwykle dziecko w wieku 3 miesięcy powinno spożywać około 1/6 swojej wagi dziennie. Jeśli, powiedzmy, dziecko waży 6 kg, to powinno jeść około 1000 dziennie, dzielimy 1000 przez liczbę karmień dziennie i otrzymujemy objętość jednego karmienia. Oto taka prosta arytmetyka.

Jest ważny

Pamiętaj, że nie możesz wprowadzić uzupełniającej żywności i nowych potraw, jeśli dziecko jest chore lub wiesz, że w najbliższej przyszłości planowane szczepienia.