Omdlenie to krótkotrwała utrata przytomności. Utrata przytomności jako nastolatka jest dość powszechnym zjawiskiem, często wcale nie niebezpiecznym, ale jeśli twoje dziecko zemdlało, zaleca się skonsultować z lekarzem, ponieważ przyczyny utraty przytomności u młodzieży różnią się od drobnych do bardzo niebezpiecznych.

Przyczyny omdlenia u nastolatków

Najczęściej u nastolatków występuje omdlenie wazowagalne, które występuje w wyniku przepracowania, zmęczenia, braku snu, bólu, przeciążenia emocjonalnego, a także w dusznych pomieszczeniach. Przed takim omdleniem, czasem po kilku minutach, a czasem w ciągu kilku sekund, głowa zaczyna się kręcić, mdłości i welon pojawiają się przed oczami. Jeśli masz czas położyć się w tym momencie, to znaczy zajmij pozycję poziomą, wtedy możesz uniknąć omdlenia.

Ten typ omdlenia odnosi się do grupy omdleń, która nie jest związana z jakąkolwiek chorobą sercowo-naczyniową. Do tej grupy należą również następujące typy:

  • omdlenie sytuacyjne - te omdlenia zależą od pewnych sytuacji, takich jak oddawanie moczu, kaszel, pobieranie krwi, połykanie;
  • synokaroid mdleje - świadomość traci się, gdy głowa jest odwrócona, jedzenie jest zjedzone, takie omdlenie może również wystąpić, gdy szyja jest przenoszona przez coś, na przykład krawat i kołnierzyk koszuli;
  • Ominięcie ortostatyczne - te omdlenia są związane z niskim poziomem ciśnienie krwi co powoduje omdlenie, gdy dana osoba zajmuje pozycję pionową;
  • dziecko zemdlało z powodów
  • omdlenia lekarskie - powstają w wyniku przedawkowania narkotyków lub z powodu ich skutków ubocznych.

Ale istnieją bardziej niebezpieczne powody, dla których dziecko omdlewa - są one związane z chorobami układu sercowo-naczyniowego. Przed takim omdleniem dziecko odczuwa pewne "przerwy" w biciu serca, jego twarz staje się bardzo blada lub nawet niebieska podczas ataku, a puls podczas omdlenia jest bardzo rzadki lub całkowicie nieobecny. Takie omdlenie jest niebezpieczne, ponieważ niesie ryzyko nagłej śmierci.

Jeśli twoje dziecko jest nieprzytomne, zdecydowanie powinieneś skontaktować się z lekarzem, aby upewnić się, że przyczyny omdlenia nie są niebezpieczne. Musisz iść nie tylko do neurologa, ale także do kardiologa. Jeśli zdążysz ustalić przyczynę omdlenia, ochronisz się przed niepotrzebnymi zmartwieniami i będziesz w stanie pomóc dziecku na czas.