Jako protest przeciwko dogmatom społeczeństwa konsumpcyjnego w XX wieku pojawiły się różne subkultury młodzieżowe, które mają tendencję do przestraszenia rodziców nastolatków, szczególnie tych, którzy z przerażeniem oglądają swoje reinkarnujące dziecko. Nie zawsze jest to poprawne i uzasadnione: na początek musisz zrozumieć istotę tego lub innego ruchu młodzieżowego, otwarcie porozmawiać z dzieckiem, a następnie wyciągnąć wnioski. Jedna z tych nowoczesnych subkultur młodzieżowych emo narodziła się w latach 80. na Zachodzie i wspierała specjalny muzyczny kierunek bliski punkowi. Jak każdy inny trend młodzieżowy, pozwala młodym ludziom wyrażać siebie poprzez ubrania, włosy, muzykę.

Obraz emo

Ubrania emo wyrażane są zazwyczaj w dwóch kontrastujących kolorach, najczęściej są różowe i czarne. T-shirty, bluzki z jaskrawymi nadrukami, szmaciane trampki, pasiaste legginsy lub obcisłe dżinsy, szeroki pas z nitami, torba nad ramieniem - to typowy wizerunek nastolatka emo. Uzupełniają ją ukośne grzywki, spinki do włosów dla dzieci i kokardki w dziewczęcych włosach, jasna skóra i jaskrawo pomalowane oczy. Młodzież, która utożsamia się z tą subkulturą, ma również dobre przekłuwanie, przeszywa wszystko, co ma wystarczająco dużo wyobraźni i odwagi. Muzykę, której emo słucha można bezpiecznie przypisać post-hardcore'owi lub pop-punkowi, ale esencja piosenek jest taka sama - miłość, ból i śmierć.

Jak zostać emo?

Jeśli wierzyć przedstawicielom subkultury, a następnie emo - to przede wszystkim wewnętrzny stan ludzkiej duszy. Aby zanurzyć się w ich świecie, nie wystarczy założyć odpowiedniego ubrania i przyciąć obrzeża. Nastolatki udzielają dość prostych i naiwnych porad, jak zostać dziewczyną emo lub emo boyem:

  • Nie bój się wyrazić swoich uczuć: płacz, szloch, głośny śmiech;
  • nie polegaj na opinii publicznej;
  • być otwartym na innych, ale nadal zachować część świata wewnętrznego z tobą (to jest to, co symbolizuje obrzeża pokrywające podłogę twarzy);
  • często i dużo do sfotografowania;
  • słuchaj odpowiedniej muzyki.

Jeśli poważnie podchodzisz do problemu, ale nie poddajesz się modowemu trendowi, lepiej zapoznać się z historią subkultury emo młodzieży, przeczytać tematyczne fora poświęcone temu tematowi, zrozumieć jak twój wewnętrzny świat jest podobny do idei i myśli przedstawicieli czarnego i różowego nurtu.

Symbologia i atrybuty emo

Podobnie jak wszystkie subkultury, emo mają swoje własne, charakterystyczne tylko dla nich znaki i symbole. Głównymi atrybutami, dzięki którym można bezpiecznie zidentyfikować nastoletniego emo są torby na ramię, wiele ikon, jasne bransoletki lub opaski na rękę, kolorowe koraliki, a obraz jest miękkim pluszowym misiem, który często jest zszywany grubą nicią. Atrybuty emo Symbole emo to czaszka z kościami, różowe serce, czarny lub różowy pistolet, czarna pięcioramienna gwiazda na różowym tle.

Psychologia emo

Jak wspomniano powyżej, dla emo najważniejsze jest ekspresja emocji. Dość często dziewczęta i chłopcy z tej subkultury są podatni na depresję i ludzie. Główne uczucia, z którymi emo żyją to miłość, tęsknota, samotność. A jeśli nastolatek zadaje pytanie: "Czego potrzebujesz, by stać się emo?", To na początek musi przemyśleć te emocje, czy może je doświadczać z dnia na dzień. Zakłada się również, że przedstawiciele tego ruchu młodzieżowego są w stanie odczuwać większą i głębszą, szczerą empatię.

Rodzice, których dziecko dołączyło do czarnej i różowej subkultury, powinni zdawać sobie sprawę z istoty postaw nastolatków emo, nie wywierać na niego presji i w żaden sposób winić za tak odważny wybór. Nadejdzie czas, a on wymyśli poprawność swojej decyzji, a może po prostu "dorosnie" z tego obrazu.