W tym artykule przedstawiono najciekawsze fakty dotyczące Islandia - cudowny, tajemniczy i bajeczny kraj o surowym klimacie, ale niesamowitym pięknie. Jego mieszkańcy są potomkami Wikingów, ale wierzą w istnienie elfów. Ponadto "żyją" tu potężne wulkany, zdolne pokryć niebo nad Europą popiołem podczas erupcji i ostatecznie całkowicie powstrzymać ruch lotniczy, jak miało to miejsce w 2010 roku podczas erupcji Wulkan Eyjafjallajökull .

Oczywiście nie damy wam 50 faktów dotyczących Islandii, ale opowiem wam kilka naprawdę interesujących krótkich historii z życia Islandczyków i ich kraju!

Fakty o ludziach

 1. W Islandii żyje niewiele ponad 300 tysięcy ludzi. W tym samym czasie aktywny wzrost populacji rozpoczął się dopiero po II wojnie światowej. Wcześniej liczba Islandczyków nie przekroczyła 50 tysięcy osób.
 2. Nazwiska są ciekawie sformułowane - dzieci nie otrzymują nazwiska ojca, ale "nabywają" patronimię, czyli coś podobnego do patronimicznego:
  • jeśli jest to chłopiec, to do imienia ojca dodaje się "sen", to znaczy syna (na przykład, jeśli ojciec ma na imię Sigurt, wówczas jego syn stanie się właścicielem imienia Sigurtson - co znaczy syn Sigurty);
  • jeśli jest to dziewczynka, to do nazwiska ojca dodaje się "dottir", czyli córkę.
 3. Jeśli ojciec nie rozpoznaje dziecka lub występują inne problemy, nazwisko jest tworzone przez imię matki.
 4. Co ciekawe, Islandczycy mogą z łatwością pójść do sklepu, który znajduje się obok domu, nawet w piżamie. Ponadto, w stolicy, Reykjaviku, bardzo rzadko, drzwi zamykane są kluczem, a także mogą pozostawiać rzeczy osobiste, wózki z dziećmi nawet przez długi czas bez nadzoru. Jednak, podobnie jak klucze do samochodu w stacyjce!
 5. Nawiasem mówiąc, Islandczycy są bardzo aktywnymi użytkownikami serwisów społecznościowych. Prawie wszyscy są zarejestrowani na Facebooku. A jeśli kogoś tam nie ma, to z pewnością ma konto w islandzkiej sieci www.ja.is, gdzie musi koniecznie podać wszystkie swoje dane osobowe: adres, datę urodzenia, numer telefonu itp.
 6. Dodajmy, że prawie nie ma naturalnej brunetki - przeważnie blond z lodem jest blond, ale dlatego, że wiele osób lubi być malowanych na ciemny kolor.
 7. Średnia długość życia Islandii wynosi ponad 81 lat, a Islandczycy mają 76 lat!

Fakty o klimacie

 1. Uważa się, że wyspa ma ostry klimat, ale nie jest tak zimno, jak wielu ludzi myśli. Na przykład w miesiącach zimowych temperatura powietrza nie spada często poniżej -6 stopni.
 2. Chociaż zimy tutaj są niesamowicie ciemne. Na przykład, w najkrótszy dzień w roku, 21 grudnia, świt zbliża się dopiero o jedenastej rano, a już o 16:00 jest ciemność. Ale latem jest tu słońce, niech promienie i nie ogrzewają ziemi i powietrza. Na przykład w pierwszym miesiącu lata słońce praktycznie nie wychodzi poza horyzont, z wyjątkiem kilku godzin.
 3. Ale zimą brak światła ze słońca można zastąpić pięknymi zorzę polarnymi. Chociaż sami Islandczycy są tak przyzwyczajeni, że po prostu nie zwracają na nie uwagi.
Северное сияние в Исландии

Fakty o muzyce

 1. Islandczycy to bardzo muzyczni ludzie - jest ich niewiarygodnie dużo, a wielu gra muzykę bardzo wysokiej jakości, choć nie są znani w innych krajach.
 2. Co więcej, bardzo poważnie traktują Eurowizję - dla nich jest to prawie główne wydarzenie roku, którego finały mają wszyscy bez wyjątku.

Fakty dotyczące żywności

 1. W Islandii nie jest to najbardziej wymagający w kuchni - Zasadniczo koncentrują się na owocach morza i jagnięcinach.
 2. Są też egzotyczne potrawy, takie jak gotowana głowa baranka z oczami lub zgniłe mięso rekina grenlandzkiego.
 3. Ale z fast foodami na wyspie jakoś nie wyszło. Tak więc dla całej Islandii nie pozostał ani jeden McDonalda - ten ostatni zamknął swoje drzwi w 2008 r., Kiedy kraj ten był objęty globalnym kryzysem.
 4. Alkohol na wyspie jest dość drogi. Piwo zostało zakazane przez długi czas. Ale potem wyprodukuj dobre sznapsy ziemniaczane. Ale koszt zwykłego wina zależy od jego ... twierdzy. W związku z tym, całkiem smaczne, dobre i łatwe, francuskie wino kosztuje o wiele mniej niż niezrozumiałe piętnasto-stopniowe "mruczenie".
 5. Wyspa chętnie korzysta z lukrecji podczas przygotowywania potraw - dodaje się ją do wielu potraw.
В Исландии очень любят баранину

Fakty dotyczące bezpieczeństwa

 1. Twierdzi się, że Islandczycy nigdy nie walczyli z nikim. Trudno powiedzieć, jak ten fakt dotyczy Wikingów, ale w tej chwili nie ma aktywnej armii w tym kraju. Działa tu tylko straż przybrzeżna. Władze są przekonane, że obecnie wystarcza to, aby chronić kraj.
 2. Nawiasem mówiąc, wszystko jest również bardzo dobre w przypadku przestępstwa. W tym sensie, że jego poziom jest prawie zerowy. Dlatego policja nawet nie ma przy sobie broni.
 3. Być może najczęściej popełnianym przestępstwem jest niewłaściwe parkowanie - Islandczycy mogą umieszczać samochody nawet po drugiej stronie drogi.
Интересные фото полиции ИсландииЧем занимается полиция в Исландии

Fakty dotyczące energii

W Islandii aktywnie wykorzystują naturalne źródła energii, które mają pozytywny wpływ na ekologię. Tak więc do ogrzewania domów wykorzystywana jest gorąca woda z gejzerów i podziemnych źródeł termicznych.

W stolicy kraju Reykjavik nigdy nie jest zamarznięty chodnikami i nigdy nie jest oczyszczany ze śniegu. Powód tego - wszystkie te same źródła termiczne. Pod chodnikami ułożone rury, do których pompowana jest gorąca woda.

Oczywiście używa się tutaj również benzyny i benzyny, ale tylko z jednego powodu - z jakiegoś powodu pojazdy elektryczne jeszcze nie zapuściły korzeni w kraju.

Тротуары Рейкьвика

Inne interesujące fakty

Ta sekcja zawiera ciekawe fakty o tezie o Islandii, ponieważ możesz mówić o kraju przez długi czas i pisać jeszcze dłużej. Tak krótko:

 • Język islandzki nie ulegał żadnym zmianom w ciągu ostatnich 10 stuleci, więc każdy potomek Wikingów czyta bez problemu nawet starożytne manuskrypty ich surowych przodków;
 • istnieje wersja, że ​​Islandczycy są najbardziej czytelnym narodem na świecie;
 • zdecydowana większość Islandczyków wierzy w istnienie elfów;
 • jedna z oficjalnych religii w kraju opiera się na pogańskich wierzeniach - ponad 2 tysiące ludzi przylega do niej;
 • podczas rozmowy kwalifikacyjnej, kiedy starają się o pracę, nigdy nie pytają o rekomendacje, nawet biorą słowo dla obcokrajowca;
 • W Islandii nadal działa najstarszy niezarejestrowany parlament świata - mówią, że został założony w 930 roku;
 • na wyspie jest dużo owiec - co najmniej dwa razy więcej niż ludzie;
 • dlatego powstaje tutaj produkcja odzieży z wełny owczej - swetry Lopapeys wykonane z wysokiej jakości wełny i posiadające oryginalne, rozpoznawalne wzory można uznać za narodowy skarb;
 • Islandczycy lubią sport, ale na przykład jest tu mniej profesjonalnych piłkarzy niż aktywnych wulkanów. Tak więc jest ich 126, a jest tylko 120 piłkarzy o statusie zawodowym, chociaż 23 tysiące osób oficjalnie gra w piłkę nożną;
 • na wyspie w ogóle nie ma mrówek, chociaż naukowcy nie ustalili, co jest w tym związane;
 • główne miasto kraju Reykjavik oficjalnie uważany za najbardziej na północ wysuniętą stolicę świata;
 • na wyspie występuje bardzo silna koncentracja gejzerów;
 • gejzer - słowo czysto islandzkie, oznaczające "tryskający".
Фото извергающегося вулкана в ИсландииФутбольное поле в Исландии

Pomimo kryzysu, który dotknął ten kraj kilka lat temu i faktycznego upadku, kiedy referendum zdecydowało się nie udzielać pożyczek, Islandia przez wiele lat figurowała na liście krajów o najwyższym standardzie życia.

Jeśli jesteś zainteresowany tym niesamowitym krajem, możesz zaplanować wycieczkę na wyspę. Jedynym problemem jest to, że nie ma bezpośrednich lotów z Moskwy. Będzie musiał latać tylko z przeszczepami - z jednym lub dwoma, w zależności od lotu. Czas podróży - od 6 do 21 godzin.