Słowo egzaltacja wyjaśnione jest przez psychologów jako tendencja do wyraźnych wybuchów emocji. Emocje te są zwykle powodowane zarówno przez czynniki pozytywne, jak i negatywne, a dla innych osób mogą być zupełnie nieistotne.

Akcentowanie charakteru - wyniesienie

Silnie wyrażone cechy wzniosłego temperamentu są bliskie psychopatii. To uczucie można nazwać temperamentem szczęścia i lęku i porównać psychozę tych dwóch uczuć, w połączeniu z ostrymi wahaniami nastroju.

Ale często objawia się egzaltacja bez towarzyszących zaburzeń psychicznych. W takim przypadku nie powinieneś mówić o tym jako o chorobie, a raczej o charakterze postaci.

Emocjonalne Podwyższenie

Wywyższeni ludzie są maksymalistami, reagują na życie znacznie bardziej emocjonalnie niż inni. Są równie łatwe do zauroczenia i rozpaczy. Drobne formy wyniesienia przejawiają się w samolubnych zachętach i miłości własnej. Wydaje się, że taka osoba jest najlepsza. Jest przywiązany do swoich bliskich, martwi się nimi o ich niepowodzenia i raduje się z ich zwycięstw. Najczęściej wznosi się wzniosła osoba. Uwielbia muzykę, sztukę, interesuje się religijnymi przykazaniami, angażuje się w sport i samorozwój.

Innym znaczeniem egzaltacji jest niesamowita wrażliwość i gwałtowna reakcja na smutne wydarzenia. Współczucie i litość dla obcych i chorych, opuszczonych zwierząt czasami prowadzi do absurdu. Mogą przynosić do domu i pić herbatę bezdomnym, a zauważając, że po jego odejściu niektóre rzeczy zniknęły, popadły w przygnębienie. Lekkie rozczarowanie lub niepowodzenie, o którym zwykła osoba zapomina następnego dnia, może wykorzenić wyniesioną osobę z koleiny. Napięcie nerwowe można odczytać w zewnętrznych przejawach. Uczucia strachu i gniewu, które uchwyciły osobę, powodują drżenie, pocenie się itp.

Jak się dowiedzieć, czy jesteś skłonny do egzaltacji?

Jesteś wywyższony, jeśli:

 1. Jeśli charakteryzuje Cię szybka manifestacja uczuć.
 2. Chwile, które wywołują u innych zwykły uśmiech, powodują uczucie bezgranicznego szczęścia.
 3. Drobne rozczarowania mogą popaść w kompletną rozpacz.
 4. Często używasz zwrotu "kocham szaleństwo", "nienawidzę głębi duszy".
 5. W domu masz wiele zwierząt, które chroniły cię od współczucia dla nich. Dla nich doświadczasz najczulszych i drżących uczuć.
 6. Często po prostu nie możesz znieść niektórych ludzi (koledzy, młody człowiek z twojej dziewczyny, reżyser, itp.)
 7. Jeden akt lub cecha charakteru osoby, którą zauważyłeś, może zasadniczo zmienić twój stosunek do niego.
 8. Twórczość każdej utalentowanej osoby (artysty, artysty, muzyka) wstrząsa tobą i powoduje nieopisaną radość.
 9. Płaczesz oglądając tragiczny film, czytając powieść, słuchając smutnej muzyki.
 10. Wysoka wartość
 11. Traktujecie wszystkich ludzi z wielką miłością lub z głęboką pogardą.
 12. Masz poczucie całkowitej pewności, że inni są gorsi w twoich umiejętnościach ubierania się, nie tak mądrzy i utalentowani, nikt nie może się z tobą równać.
 13. Wasze opinie, oceny i upodobania często bezpośrednio sprzeciwiają się stanowiskom większości.

Jeśli jesteście wrażliwi na wyniesienie uczuć - nie ma w tym nic złego. Jeśli przejawia się w niewielkim stopniu, jest nawet dobre. Widzisz świat w jaśniejszych kolorach niż inni ludzie. Musisz tylko nauczyć się być bardziej powściągliwym i nie popełniać głupich czynów podyktowanych twoją wzmożoną emocjonalnością.