W każdej książce poświęconej rozwojowi osobistemu na pewno spotkasz wyrażenie, które musisz pokochać. Oto kilka przykładów, w których możesz nauczyć się kochać siebie. Psychologia w tym zakresie daje z reguły bardzo niejasne zalecenia. W tym artykule dowiesz się, czym jest miłość własna, jak się ona manifestuje i jak ją osiągnąć.

Psychologia: miłość własna i miłość własna

Oba pojęcia wskazane w tytule, w istocie, oznaczają jedno i to samo: szczególny stosunek do samego siebie. Aby zrozumieć miłość do siebie, musisz zrozumieć samą istotę miłości.

Kiedy kogoś kochasz, na początku nie zauważasz wady osoby, a kiedy zaczynasz zauważać, wciąż go kochasz. Innymi słowy, na miłość nie ma wpływu "doskonałość" lub jej brak w człowieku. Jeśli kogoś kochasz, starasz się uczynić jego życie lepszym, pomóc mu, dać mu prezenty, szanować go i sprawić, by wyróżniał się spośród innych.

O to samo powinno wyglądać jak miłość własna. Innymi słowy, miłość własna to pełna akceptacja siebie ze wszystkimi zaletami i wadami, zaufanie do pozycji życiowej, własne zdanie i gotowość do obrony, a także pragnienie poprawy własnego życia. Zasadą jest, że w życiu duma z własnych osiągnięć i poczucia własnej wartości zawsze idzie w parze, a zatem ludzie, którzy się rozwijają, stawiają cele i dotrzeć do nich, kochajcie się znacznie bardziej.

Psychologia osobowości - jak kochać siebie?

Aby więc kochać siebie, musisz pogodzić się ze sobą, zaakceptować siebie na wszystkich poziomach i te szczegóły, które uniemożliwiają ci poprawienie. Zwróć uwagę na następujące etapy pracy nad sobą:

  1. Wygląd Spójrz w sposób, w jaki chcesz wyglądać. Jeśli chcesz być jaśniejszy, szczuplejszy, bardziej elegancki itp. - daj sobie na to czas i wprowadź wszystkie niezbędne zmiany. Nie żądaj od siebie niemożliwego. Po prostu zrób sobie maksimum dostępne z twoimi naturalnymi danymi.
  2. Postać . Jeśli masz cechy, które nie dają ci spokojnego życia, wypisz je i wygraj jeden po drugim. Ten człowiek jest kowalem swego szczęścia, a on jest jego kowalem osobowości . Rozwijaj pozytywne cechy i tłumiaj negatywne.
  3. Hobby Miłość do siebie jest zawsze łatwiejsza dla tych, którzy coś osiągnęli. Wybierz obszary, w których chcesz osiągnąć osiągnięcia i podejmij wysiłki na drodze do sukcesu. Więc będziesz miał powód do dumy i miłości dla siebie.
  4. Pogódź się ze swoim życiem . Wiele osób przez lata za stosunki, które ich uciskają, "przyjaźń", w której są po prostu używane, obowiązki, które oni są. Pozbądź się wszystkiego, co sprawia, że ​​jesteś nieszczęśliwy. Ulepsz związki z bliskimi, porzuć ludzi, komunikację z kim wyciągnie cię z władzy. jak kochać siebie Rób wszystko, aby twoje życie naprawdę cię polubiło.
  5. Rób tylko to, co chcesz robić . Nie traćcie czasu na sprawy, ludzie i myśli, które są dla was nieprzyjemne. Dbaj o siebie, rozwijaj się i idź naprzód. Ustaw cele i je osiągnij. Szanuj swój czas i wydawaj go tylko tak, jak lubisz i jakie korzyści.

Wiele osób szuka ćwiczeń w podręcznikach do psychologii, które mówią ci, jak kochać siebie. W rzeczywistości do tego wystarczy tylko wziąć papier i długopis i namalować plan, aby poprawić swoje życie: pogodzić się z wyglądem, charakterem, okolicznościami, znaleźć nowe hobby i zwiększyć efektywność swojego czasu. Rozłóż wszystkie zaplanowane sprawy w dzienniku na następne 2-3 miesiące i ściśle przestrzegaj planu.

Nie myśl, że długoterminową niechęć do siebie można usunąć w jeden wieczór. Tylko stopniowe samodoskonalenie naprawdę zbliża cię do harmonii z samym sobą.