Każda gospodyni spędza dużo czasu w kuchni. Dla wygody i bezpieczeństwa, każda szafka powinna znajdować się w pewnej odległości od siebie, wysokość zamontowanych konstrukcji i wiele innych są również brane pod uwagę. Ergonomia kuchni i odpowiednie planowanie pozwalają nam uwzględnić wszystkie te chwile i stworzyć prawdziwie komfortowe miejsce pracy w kuchni.

Ergonomia w aranżacji wnętrz - jak urządzić meble?

Meble kuchenne nie tylko wybrany pod ogólnym stylem lub kształtem pomieszczenia. Przede wszystkim ważne jest, aby określić miejsce gotowania i położenie półek.

Jeśli planujesz zrobić mały rzut w kierunku głównego miejsca pracy, pamiętaj o drzwiach i szufladach. Rozważ podstawowe wymiary ergonomii w kuchni, które są już obliczone i są optymalne dla przeciętnej osoby.

  1. Odległość, niezbędna do swobodnego poruszania się i pracy, wynosi około 150 cm i jest to zarówno przestrzeń przejściowa, jak i miejsce pracy zapewniające otwartą szafę. W ten sposób możesz swobodnie chodzić po całym pokoju, nie zawstydzając drugiego. Jeśli odległość ta wynosi około 120 cm, można pracować całkiem realistycznie, ale trzeba będzie przejść, aby pominąć innego członka rodziny.
  2. Jeśli Twoje wymiary w pomieszczeniu są dość skromne, warto umieścić główny obszar roboczy w rogu bezpośrednio na blacie. Spośród wszystkich podstawowych zasad ergonomii kuchni najważniejszy jest trójkąt roboczy: lodówka, zlew i blat . Jednocześnie należy oddzielić co najmniej 45x45 cm do pracy.Należy zachować odległość około 60 cm między zamontowanymi konstrukcjami a powierzchnią roboczą.
  3. Jeśli chodzi o lokalizację kuchenki i lodówki, ważne jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa podczas otwierania piekarnika. W tym celu konieczne jest zapewnienie wolnej odległości od płyty o wysokości 102 cm, podczas gdy druga ściana lub mebel musi mieć co najmniej 120 cm.
  4. Zgodnie z ergonomią kuchni, przynajmniej 76 cm należy odłożyć na bok dla wszystkich siedzących przy stole.W idealnej sytuacji wysokość stołu powinna wynosić 90 cm, wymiary te pozwolą na wykorzystanie stołu jako miejsca pracy.

Ergonomia kuchni i właściwe planowanie - wszystko powinno być pod ręką w kuchni

Wszystko, czego używasz na co dzień, powinno być swobodnie dostępne. Konwencjonalnie cała wysokość kuchni może być podzielona na cztery strefy, w odległości 40 cm od podłogi jest najmniej dogodna strefa. Jest idealny do przechowywania ciężkich lub rzadko używanych przedmiotów. W odległości 40-75 cm znajdują się szuflady i półki, w których można wygodnie przechowywać sprzęt AGD lub duże naczynia. Wszystkie przyprawy lub urządzenia tolovye lepiej przechowywać wyżej.

Najlepiej jest umieścić wszystkie delikatne lub małe rzeczy na wysokości od 75 do 190 cm Wszystkie małe urządzenia kuchenne, przybory kuchenne i jedzenie można łatwo tam zobaczyć, więc wygodnie jest z nimi pracować. Na wysokości powyżej 190 cm możesz umieścić wszystkie rzeczy, które otrzymujesz tylko w szczególnych przypadkach lub po prostu długo.

Ergonomia w aranżacji wnętrz: trochę o kwestiach bezpieczeństwa

Średnia wysokość osoby wynosi około 170 cm. Biorąc to pod uwagę, odległość od miejsca pracy do szafy powinna wynosić około 45 cm .Jeśli ten wymiar nie jest spełniony, obrażenia głowy są nieuniknione. Najbardziej skuteczną pracą jest okap na wysokości 70-80 cm od płyty.

Ważny punkt: okap powyżej kuchenki gazowej jest umieszczony nieco wyżej niż nad kuchenką elektryczną. Ergonomia kuchni o małych rozmiarach ma swoją własną charakterystykę. Ważne jest, aby połączyć kilka funkcji w jednym (na przykład, aby połączyć kuchenkę mikrofalową i piekarnik). Lepiej jest wyposażyć wszystkie szafki narożnikowe w system roll-out, a także uczynić samą fasadę zwięzłą i uproszczoną.

wymiary ergonomiczne kuchni 1wymiary ergonomiczne kuchni 2wymiary ergonomiczne kuchni 3
Ergonomia kuchenna Rozmiary 4Ergonomia kuchenna Rozmiary 6Ergonomia kuchni7
Ergonomia kuchni8Ergonomia kuchni9Ergonomia kuchni5