Wygląd każdej osoby jest indywidualny i atrakcyjny na swój sposób. Pragnienie, by stać się piękniejszym dla siebie i innych, jest godne pochwały, ale kiedy się nie zmienia obsesja . W przeciwnym razie, psychoterapeuci diagnozują takie zaburzenie, jak dysmorfofobię.

Czym jest dysmorfofobia?

Specjaliści z psychiatrii twierdzą, że dysmorfofobia jest zaburzeniem psychicznym, w którym dana osoba jest zbyt zaniepokojona drobnymi wadami lub cechami własnego ciała. Często tę chorobę obserwuje się w okresie dojrzewania u obu płci, aw niektórych przypadkach prowokuje samobójstwo.

Wśród skarg pacjentów - kilka lub jeden szczególny niedoskonałości wyglądu, cechy. W wyniku depresji stanu psychoemocjonalnego u osoby:

 • zmniejszona wydajność;
 • nie ma możliwości normalnego istnienia w społeczeństwie;
 • zdolność do służenia sobie znika.

Dysmorfofobia - Psychologia

Dysmorfofobia w psychologii jest "syndromem niezgodności z ideałem". Człowiek sam tworzy pewne ideały i stale porównuje się z nimi, ale zawsze przegrywa. Wierzy, że jeśli tylko osiągnie zgodność ze standardem, osiągnie sukces i odniesie sukces, a wcześniej jest wyrzutkiem społeczeństwa. Pacjent zakłada, że ​​wszystkie jego niedoskonałości są postrzegane przez innych i nieustannie dyskutowane, z powodu tego, przez co cały czas jest w napiętym stanie.

dysmorfomania

Dysmorfomanię i dysmorfofobię

Dysmorfofobia i dysmorfomanię są formami zaburzeń psychicznych charakterystycznych dla nastolatków i młodzieży w wieku od trzynastu do dwudziestu lat. Wyrażają się one w niezadowoleniu z własnego wyglądu, indywidualnych cech czy postaci. Takie zaburzenia mogą występować sporadycznie po krytyce innych lub być trwałe.

Dysmorfomania rozumiana jest jako głębsze zaburzenie psychiczne poziomu psychotycznego. W takich przypadkach zaufanie do obecności fizycznych niedoskonałości może nawet stać się urojeniem. Często rozważaj tę chorobę jadłowstręt psychiczny jako przykład dysmorfomanii, kiedy panuje przygnębiony nastrój, izolacja, za którą kryje się chęć ukrycia własnych doświadczeń i za wszelką cenę pozbyć się wad.

Dysmorfofobia - przyczyny

Eksperci identyfikują następujące przyczyny choroby:

 1. Pominięcia w wychowaniu dzieci . Z powodu niewłaściwego zachowania rodziców i innych krewnych życie nastolatków może stać się bardziej skomplikowane. Jeśli często krytykujesz dziecko, dodatkowo pogorszy to sytuację.
 2. Niezgodność z normami ochrony środowiska . Dziecko może czuć się niepewnie, jeśli ma inne standardy wyglądu.
 3. Zmiany w wyglądzie związane z wiekiem . Nie zawsze nastolatki spokojnie dostrzegają zmiany w ich wyglądzie. Dziewczęta w tym okresie mogą się niepokoić ze względu na obecność trądziku, owłosienia na ciele i wielkości klatki piersiowej, co może prowadzić do dysmorfofobii. Dla facetów może mieć znaczenie występowanie takich schorzeń, jak dysmorfofobia prącia, co przejawia się w obawie o wielkość penisa.
 4. Ranny . Uraz nastolatków, zarówno fizycznie jak i psychicznie, może pozostawić swój ślad.
 5. Cechy charakteru . Nadmiernie martwili się o swój wygląd, ludzie o takich cechach jak nieśmiałość, zwątpienie .
 6. Propaganda idealnego wyglądu mediów . Oglądanie programów telewizyjnych i reality show o cudownych reinkarnacjach może wywoływać pojawianie się fobii.
zespół dysmorfofobii

Dysmorfofobia - objawy

Aby pomóc osobie w porę, ważne jest, aby wiedzieć wszystko na temat zespołu dysmorfofobii. Ta choroba psychiczna ma następujące objawy:

 1. Lustra - ludzie regularnie patrzą w lustro i inne powierzchnie odblaskowe, aby znaleźć najbardziej opłacalny kąt, w którym wada nie będzie zauważalna.
 2. Zdjęcia - pacjent zupełnie odmawia fotografowania pod różnymi pretekstami.
 3. Pragnienie ukrycia swojej wady - osoba nosi workowate ubrania lub regularnie używa kosmetyków.
 4. Nadmierna dbałość o ich wygląd - czesanie włosów, czyszczenie skóry, golenie, wyrywanie brwi.
 5. Przesłuchiwanie krewnych i przyjaciół o ich niedoskonałościach.
 6. Nadmierna fascynacja dietą i sportem.
 7. Odmowa opuszczenia domu lub opuszczenia w określonym czasie.
 8. Problemy z relacjami - osobiste i przyjazne.

Dysmorfofobia - leczenie

Jeśli uważasz, że ta choroba psychiczna jest ważna wiedzieć, jak leczyć dysmorfofobię. Pierwszą rzeczą, którą należy zrobić, to zwrócić się do doświadczonego specjalisty, ponieważ rzadko zdarza się, aby samemu pozbyć się tej choroby. Statystyki mówią, że te zabiegi mają pozytywne skutki i pomagają osobie rozpocząć nowe życie:

 1. Strach przed niedoskonałością skutecznie leczy się za pomocą psychoterapii poznawczo-behawioralnej.
 2. Wśród leków przepisują leki przeciwdepresyjne SSRI (selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny):
 • citalopram;
 • fluoksetyna;
 • paroksetyna;
 • sertralina;
 • fluwoksamina.