Suszone lub suszone pomidory - jeden z najczęściej używanych produktów w kulinarnych tradycjach śródziemnomorskich. Zazwyczaj są one używane do przygotowywania różnych potraw mięsnych, rybnych i warzywnych sałatki z suszonymi pomidorami , sosy i sos, jako składnik nadzienia do pieczenia. W naszym kraju popularne stały się suszone pomidory (dobrze lub suszone, suszone - jedna z odmian suszonych). Suszone pomidory mają niezwykły, bardzo pikantny smak i są szeroko stosowane do przygotowywania różnych potraw.

Zasadniczo przygotowanie samych suszonych pomidorów w domu nie jest trudne, ale wymaga to odpowiedniej uwagi i wysiłku. Jednak prace na pewno mają sens. Pod pewnymi względami taki moment może być ostrzeżony jako przechowywanie suszonych pomidorów (zazwyczaj są one przechowywane w oliwie z oliwek, co jest dość drogie). Tutaj oczywiście nie ma wątpliwości: nasi ludzie na pewno pomyślą, jak zastąpić go tańszym olejem. Bez oleju można jednak zrobić, jeśli przechowujesz produkt w odpowiednich warunkach.

Jak gotować suszone pomidory?

Wybieramy średnie, dojrzałe (ale nie przejrzałe) owoce o gęstym miąższu. Większość śliwkowych pomidorów jest odpowiednia, ponieważ są mniej wodniste i suche znacznie szybciej niż inne. Lepsze czerwienie, choć ... Należy zauważyć: im większe, bardziej soczyste i grubsze owoce, tym więcej czasu zajmuje ich wyschnięcie lub wysuszenie.

Metody suszenia

Oczywiście najlepsza opcja gotowania - naturalne suszenie na świeżym powietrzu z bezpośrednim dostępem do światła słonecznego.

Ta metoda jest powolna i bardziej odpowiednia dla ciepłego klimatu.

Średnio 15-20 kg świeżych pomidorów śliwkowych tworzy 1-2 kg suszonych pomidorów.

Gotowanie

Pomidory, pokrojone w plastry (bez nasion), lepiej w poprzek, rozłożone na specjalnych patelniach lub małych siatkach, pokryte ochronną warstwą gazy lub małym moskitierą. Zazwyczaj plastry wysychają od 4 do 12 dni. Przed suszeniem plasterki pomidorów powinny być lekko osolone, aby uniknąć możliwości rozpoczynania procesów rozkładu. Aby równomiernie wysuszyć plasterki pomidorów trzeba obracać kilka razy dziennie. W nocy, tace z plastrami powinny być wniesione do pomieszczenia lub przynajmniej pod baldachimem, aby uniknąć szkodliwych skutków rosy. Jeśli przyniesiesz pod baldachim, lepiej jest w nocy pokryć płótno, aby nie wchłonąć nadmiaru wilgoci.

Pod koniec procesu można lekko wysuszyć gotowe pomidory na kuchence lub w ciepłym piekarniku.

Przepis suszonych pomidorów w piecu

Przygotowane plastry pomidorów układa się na blachach do pieczenia, piecze się przez pieczenie papieru, kroję, w razie potrzeby można lekko posypać solą i przyprawami. Osuszamy się w minimalnej temperaturze przy otwartych drzwiczkach piekarnika, cóż, jeśli istnieje tryb wentylacji wymuszonej, przyspieszy to proces i poprawi jakość produktu końcowego. Suszymy w kilku przyjęciach (40-60 minut) z obowiązkowym przewracaniem i przerwami w celu całkowitego ochłodzenia. Pod wieloma względami proces ten zależy od samych owoców i projektu danego piekarnika. Podstawowa zasada: plasterki pomidorów nie powinny być pieczone i suszone do kruchości. Im niższa temperatura w piecu, tym wyższa będzie jakość gotowego produktu - przechowywane są bardziej użyteczne substancje.

Jak przechowywać suszone pomidory?

Najlepiej przechowywać suszone pomidory w suchym ciemnym miejscu przez nie więcej niż sześć miesięcy, do tego używamy pojemników z gliny, szkła lub jak wysuszyć pomidory z tworzywa sztucznego z dostępem powietrza, jest to możliwe oraz w papierowych torebkach lub kartonach (na przykład spod cukierka). Po ułożeniu w pudełka w kilku warstwach - papier perefilimowy.

Możesz wysuszyć suszone pomidory z olejem roślinnym i urozmaicić różnymi suchymi przyprawami (jest miejsce na wyobraźnię), do tego używamy szklanych pojemników. Zamknij szczelnie, możesz przechowywać w lodówce, w piwnicy lub na nieogrzewanej werandzie (balkon), w spiżarni na produkty.

Przed użyciem suszone pomidory czasami moczone są w wodzie lub mieszaninie niesulfitowanego wina stołowego z wodą.