Stosowanie różnych wzorów henny na ciele lub, jak to się nazywa, mehendi lub mehndi, jest starożytną sztuką orientalną, która ostatnio stała się popularna w Europie i jest używana przez wielu modystów do ozdabiania ciała.

Historia rysunków henną

Według wielu naukowców sztuka mehendi powstała ponad 5000 lat temu. W starożytnym Egipcie znane były właściwości barwiące liści henny. Starożytni Egipcjanie wierzyli, że dekoracja nóg i ramion z takimi rysunkami pomoże łatwo wejść w życie pozagrobowe. Wiele osób z krajów arabskich i krajów Wschodu używa wzorców do tworzenia tatuaży z henną, a niektórzy na przykład Beduini mogą po prostu zanurzyć swoje dłonie i stopy w hennie, bez stosowania jakichkolwiek wzorów. Jednak najbardziej popularne rysunki henny indyjskiej - bogate wzory kwiatowe i skomplikowane wzory, które są zwykle stosowane do skóry rąk i stóp.

W Indiach mehendi tradycyjnie odbywa się przed ślubem. Uważa się, że taki obraz przyniesie dobrobyt, dobre samopoczucie i szczęście przyszłej rodzinie. Istnieje rytuał, zgodnie z którym w przeddzień wesela wszystkie kobiety spotykają się i stosują skomplikowane wzory przy pomocy pasty do henny nie tylko przyszłej narzeczonej, ale także sobie nawzajem. A ponieważ takie spotkania trwają wystarczająco długo, przyszła żona ma czas, aby uzyskać wiele cennych rad dla szczęśliwego życia rodzinnego. Ponadto indyjska panna młoda może nie angażować się w pracę domową, dopóki mehendi nie zostanie całkowicie wymyta.

We współczesnym orientalnym świecie rysunki henny dziewcząt ozdabiają się na wiele uroczystości. Ponadto należy zauważyć, że henna ma korzystny wpływ na stan skóry i ma działanie chłodzące.

Gdzie są rysowane mehendi?

Rysunki henny mogą być stosowane do dowolnej części ciała, ale najbardziej popularnymi miejscami są dłonie i ich plecy, a także stopy. Wynika to ze specyfiki struktury skóry w tych miejscach: jest najbardziej sucha i ciepła. Dlatego piękne rysunki henny na nogach i ramionach są nasycone i trwałe. Najpopularniejszymi rysunkami mehendi są różnorodne kwiaty, ptaki, a także tzw. Wschodnie "ogórki". Nie są to całkowicie proste rysunki do wykonania henny, więc do ich zastosowania trzeba mieć trochę doświadczenia. Jeśli to nie wystarczy, możesz stworzyć wzór Styl afrykański (marokański) . Jest to geometryczny ornament z kilkoma płatami roślin lub motywy kwiatowe . W każdym razie nawet najprostszy rysunek henny na ręce będzie wyglądał oryginalnie i pięknie.

W innych częściach ciała, gdzie skóra jest bardziej tłusta, wzór za pomocą tradycyjnej pasty z henny może wyglądać raczej blado. Jednak bardzo często można zobaczyć przykłady wzorów henny na plecach lub szyi, które mają bardzo bogaty, ciemny kolor. W takiej pasty mehendi, basma dodaje się do naczynia do pieczenia dla jaśniejszego brązu. Również wielu malarzy henną zaleca używanie mocnego warzenia czarnej herbaty do robienia jasnego wzoru. Lekkie henny na ciele tworzone są bez większych trudności. Zwykle rysowany jest centralny element (główna linia, kwiat, ogórek, ptak), a następnie wokół niego budowane są małe detale (linie, kreski, punkty, loki), które stopniowo stają się misternymi ornamentami. Jeszcze łatwiejsze narysowanie mehendi pomoże w wyborze różnych szablonów, które możesz po prostu przyczepić do skóry i wypełnić luki pastą z henny. Kiedy wyschnie, usuń szablon, otwierając zgrabny i wyrafinowany wzór.

rysunki henna1rysunki henny2rysunki henny3
henna drawings4rysunki henny5rysunki henna6
rysunki henny 7rysunki henna8rysunki henny 9