Tak się składa, że ​​człowiek czuje się dość niezwykły. A nawet bardziej precyzyjnie, nie czuje się dobrze. Stan pewnego zaburzenia osobowości, alienacji niektórych lub całkowicie wszystkich procesów umysłowych. Czując nierealność tego, co się z tobą dzieje. W psychoanalizie proces ten nazywa się depersonalizacją.

Czym jest depersonalizacja?

Depersonalizacja osobowości jest dość interesująca. Nie zdarza się to u niektórych osób podatnych na choroby psychiczne. Depersonalizacja może wystąpić u każdej osoby na określonym etapie jego życia. Przyczyny tego mogą być zupełnie inne. Z reguły dzieje się tak w momencie, gdy osoba doświadcza sytuacji, która jest traumatyczna dla jego psychiki - może to być śmierć bliskiej osoby, wypadek, stres. W ten sposób nasze ciało jest chronione przed doświadczeniami i bólem związanym z tą chwilą. Depersonalizacja, jak wyjaśniają psychoanalitycy, nie jest całkowicie udaną próbą ucieczki od zewnętrznych zagrożeń i wewnętrznych lęków. Pozwala mózgowi człowieka spojrzeć na sytuację w sposób abstrakcyjny i logiczny, bez przeszkadzania w tym momencie emocjom. Jest to normalne w sytuacji jednorazowej i zwykle mija, gdy sytuacja urazowa się kończy. Źle - kiedy staje się stanem stałym.

Depersonalizacja ma takie objawy, jak:

  • zniekształcone postrzeganie siebie, utrata jedności;
  • poczucie wewnętrznej alienacji w stosunku do własnych uczuć i myśli;
  • percepcja jakby od strony ich własnych ruchów cielesnych;
  • utrata zdolności wyrażania radości, smutku i innych podobnych emocji i doświadczeń;
  • własny głos może wydawać się obcy i należeć do innej osoby.

Psychoanalitycy, mówiąc o tym, jak pozbyć się depersonalizacji, zazwyczaj zalecają racjonalną psychoterapię. Wyjaśniają, że te uczucia alienacji własnego ja z mojego ciała nie kryją w sobie nic nadprzyrodzonego i niezrozumiałego. Istnieje ogromna liczba przykładów z utworów literackich, w których spotyka się depersonalizacja osoby - uczucia apatii i niezdolności do reagowania na konkretną sytuację, postrzeganie siebie jak z boku, nienaturalność wszystkiego, co się dzieje - w całkowicie normalnych i zdrowych ludziach. Stopniowo ludzie są doprowadzeni do tego, że ponownie zaczął on łączyć się ze swoją Jaźnią i wszystkim, co dzieje się z nim i wokół niego.

Jeśli to nie wystarczy, to w leczeniu depersonalizacji można zastosować trening hipnozy i autogenny (np. Warunkowo, autohipnozę i samokształcenie). Jednocześnie przeplatana jest terapią objaśniającą. Osoba, która jest zdepersonalizowana, otrzymuje sugestię, że z łatwością może skierować swoją uwagę na otaczający go świat, jeśli pojawi się jakieś niepokojące zjawisko. Następnie wyjaśnia się, że takie przesunięcie uwagi zmniejsza poczucie wyobcowania i odpowiednio zmniejsza poczucie lęku z tym związanego.

objawy depersonalizacji

Kiedy eksperci od depersonalizacji zdecydowanie zalecają:

  • palić;
  • używaj kawy;
  • pić alkohol.

Co do reszty, jak powiedziano na początku artykułu, syndrom depersonalizacji jest dość powszechnym zjawiskiem. W większości przypadków przechodzi samo przez się, ze współudziałem i wsparciem krewnych i bliskich osób. Najważniejsze to słuchać siebie, ale nie dzielić się na części!