Pierwsze miesiące życia dziecka są najtrudniejszym okresem dla każdego, co wiąże się z adaptacją do życia poza brzuchem matki. Dlatego każda choroba dziecka i dysfunkcja jakichkolwiek narządów zawsze powoduje obawy rodziców. W końcu chcę jak najszybciej pomóc mu i złagodzić jego zdrowie. W tym celu postaramy się poradzić sobie z jednym z częstych problemów noworodków i dowiedzieć się, co robić, kiedy zaparcia u niemowląt i jak pomóc.

Taktyki terapeutyczne

Powody, dla których dziecko jest zaparcia, są liczne. Przede wszystkim może to być nietypowa dieta, na przykład po przejściu na inny rodzaj karmienia. Ponadto istnieje lista pokarmów, które powodują zaparcia u niemowląt, w tym gdy są używane przez matkę. Może to obejmować nadużywanie kawy, mocnej czarnej herbaty, włączenie do diety ryżu, orzechów, produktów piekarniczych, bananów, sera.

Stąd pierwsza zasada leczenia zaparć u niemowląt, czyli ważne jest ponowne rozważenie diety i wyeliminowanie lub ograniczenie spożycia tych produktów. Lepiej jest stosować więcej suszonych śliwek, suszonych moreli i rodzynków, ponieważ ich skład jest bogaty w potas. Staraj się również pić dużo płynów dziennie (co najmniej 1,5 litra) i, jeśli to konieczne, pozwól dziecku pić wodę. W końcu ważne jest, aby zapobiec brakowi płynów w ciele, co może spowodować opóźnienie w masie kałowej.

Nasze babcie i prababki też wiedziały, jak leczyć zaparcia u dziecka za pomocą masażu. A teraz ta metoda wciąż pozostaje aktualna. Wystarczy tylko pogłaskać brzuch dziecka w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara ciepłą dłonią, poprawiając w ten sposób ruchliwość jelit. Skuteczne będą ciepłe kąpiele i ułożenie dziecka na brzuchu. Aby pobudzić jelita, niektórzy używają wacika nasączonego kremem dla niemowląt, który wkłada się do odbytu dziecka i kilkakrotnie wykręca.

Częściej, sztucznie karmione dzieci cierpią na zatrzymanie stolca. To dla nich powstają specjalne mieszanki zaparć dla dzieci, ponieważ zwykła mieszanka nie zawiera błonnika pokarmowego, który jest niezbędny do aktywacji jelit. Specjalne mieszanki zawierają, oprócz włókien, również probiotyki. W naszych aptekach znajdziesz produkty takie jak Humana Bifidus, Nutrilak Premium, Hipp Combiotic, Nestozhen Prebio, Malyutka i inne.

Przy nieskuteczności metod nielekowych trzeba stosować leki na zaparcia dla niemowląt, takie jak czopki glicerynowe. Cóż, ostatnią metodą zastosowaną przy braku pożądanego rezultatu po tym wszystkim jest oczyszczenie jelit lewatywy .

Najlepszy efekt można uzyskać dzięki połączeniu kilku środków terapeutycznych. Jednak zanim samodzielnie leczą zaparcia u niemowląt, nie zapomnij skonsultować się z wykwalifikowanym specjalistą. Ponieważ nieregularny stolec może ukryć bardzo poważne choroby, które wymagają aktywnej interwencji w leczeniu.

Zapobieganie

Każdy stan patologiczny jest łatwiej zapobiegać niż leczenie długotrwałe. Dlatego zapobieganie zaparciom jak leczyć zaparcia u niemowląt niemowlęta mają ważne miejsce. Aby nie sprowokować dziecka z problemami z układem pokarmowym, należy przestrzegać następujących zaleceń:

  • właściwe odżywianie matki i dziecka;
  • optymalna ilość pobranej cieczy;
  • unikać przegrzewania;
  • dziecko powinno regularnie kłaść się na brzuchu przez kilka minut;
  • gimnastyka w postaci wyciągów nóg i ćwiczeń "rowerowych".