Niedokrwienie mózgu (inaczej niedokrwienna encefalopatia niedokrwienna) jest powikłaniem patologii ciąży i porodu, które wywołuje u noworodków głodzenie mózgu. Choroba ta jest często wykrywana, ale często po urodzeniu dziecko może nie różnić się od zdrowych dzieci. A po krótkim czasie choroba zaczyna się manifestować.

Czynniki, które mogą powodować niedokrwienie mózgu u noworodków

 • wiek porodu powyżej 35 lat;
 • prezentacja lub przedwczesne oderwanie łożyska;
 • przedwczesne lub, przeciwnie, późny poród;
 • stan przedrzucawkowy;
 • naruszenie układu sercowo-naczyniowego płodu;
 • mętny płyn owodniowy;
 • wielokrotne porody;
 • przewlekła lub ostra choroba matek w czasie ciąży.

Objawy niedotlenienia i niedokrwiennej encefalopatii u noworodków

 • zespół drażliwości - dziecko ma niespokojny i płytki sen, często płacze bez powodu, drży i jest stale podekscytowany;
 • zespół wodogłowia - dziecko ma wzrost wielkości głowy i duży fontan;
 • zespół konwulsyjny - przejaw drgawkowych napadów padaczkowych;
 • zespół ucisku - zmniejsza się odruch połykania i odruch ssania, możliwe jest osłabienie napięcia mięśniowego, pojawienie się zeza i asymetria twarzy. Dziecko staje się powolne i nieaktywne;
 • Zespół Comatose jest poważnym stanem dziecka, w którym nie ma odruchów ssania i połykania i nie ma reakcji na zewnętrzne bodźce bólowe. W tym samym czasie ciśnienie krwi dziecka jest zmniejszone, a oddychanie i puls również ulegają pogorszeniu.

Niedokrwienie mózgu u noworodków - leczenie

W zależności od objawów i wyników badania u noworodka występują trzy poziomy niedokrwienia mózgowego mózgu.

 1. Łatwy stopień - leczenie przeprowadza się w szpitalu położniczym, a po wypisaniu konieczne jest obserwowanie neurologa. W tym przypadku dziecko ma nadmierne podniecenie lub odwrotnie, depresję w pierwszym tygodniu życia.
 2. Średni stopień - nie odprowadzanie z oddziału położniczego, leczenie dziecka odbywa się w szpitalu. Ten stopień nasilenia charakteryzuje się dłuższą dysfunkcją ośrodkowego układu nerwowego dziecka, któremu towarzyszy okresowa manifestacja drgawek.
 3. Ciężkie - bezpośrednio po porodzie, dziecko znajduje się na intensywnej terapii. Stan niemowlęcia charakteryzuje się depresją, przeradza się w podniecenie, drgawki i śpiączkę.

Jako leczenie na pierwszym etapie choroby wystarczą kilka kursów masażu, bez stosowania żadnych leków. Leczenie cięższego niedokrwienia mózgu u noworodków jest możliwe tylko na podstawie ścisłych zaleceń lekarza. Najczęściej są to odpowiednie zastrzyki, świece, objawy encefalopatii u noworodków a także masaż terapeutyczny i elektroforeza z papaweryną.

Niedokrwienie mózgu u noworodków - efekty

Współczesna medycyna unika powikłań tej choroby. Ale ponieważ skutki niedokrwienia mózgu u noworodków mogą być bardzo poważne, choroba musi zostać zdiagnozowana i wyleczona tak wcześnie, jak to możliwe. Główna część dzieci, które doznały niedokrwienia mózgu, pozostaje łagodne objawy - zmęczenie, słaba pamięć, drgawki gorączkowe, zespół nadpobudliwości. Najniebezpieczniejszym wynikiem tej choroby u niemowląt jest porażenie mózgowe (CP) i epilepsja. Rokowanie dla niedokrwienia mózgu u noworodków zależy od ciężkości choroby i skuteczności środków rehabilitacyjnych przepisanych przez neuropatologa dziecięcego.