Confit (confit, fr.) - specjalny delikatny francuski tradycyjny wiejski sposób gotowania i zachowania zapisu na mięso: mięso jest rozdrobnione w niskich temperaturach we własnym soku i tłuszczu. Gotowane mięso jest przechowywane w nasmarowanych doniczkach (w południowych regionach czasami zamiast tłuszczu używa się oliwy z oliwek). Podobne metody przygotowania i przechowywania produktów znane są w tradycjach innych narodów. Nawiasem mówiąc, nie bój się tłuszczu, według najnowszych badań, potrzebujemy go - oczywiście w rozsądnych ilościach, jedzenie o niskiej zawartości tłuszczu jest w zasadzie niezdrowe i obrzydliwe do smaku.

Taki sposób jak confit jest bardzo odpowiedni do gotowania mięsa z ptactwa wodnego (kaczki, gęsi) i wieprzowiny, ale powiemy ci, jak gotować confit z kurczaka.

Mięso z kurczaka jest tańsze niż mięso z kaczki i gęsi, z reguły w miastach można je kupić jako osobne części tuszy, a ponadto jest łatwiej wchłaniane przez organizm ludzki. Ale ... potrzebujemy dużo tłuszczu. W zależności od dostępności i chęci, możemy bezpiecznie używać do gotowania mięsa z kurczaka zarówno przegrzanego tłuszczu z kurczaka, jak i tłuszczu z gęsi lub wieprzowiny. Takie kombinacje będą również interesujące pod względem gastronomicznym.

Główna zasada gotowania confit: optymalna temperatura gotowania wynosi od 80 do 130 (cóż, do 150) stopni Celsjusza. Dobrze, jeśli masz zaawansowany piekarnik, jeśli nie, problem jest rozwiązany (są też takie urządzenia - rozpylacze płomieni, bardzo odpowiednie do gotowania confit ).

Konfitura z wątróbki drobiowej z koniakiem

Składniki:

  • wątroba kurczaka świeżego lub świeżo mrożonego - 300 g;
  • tłuszcz z kurczaka (gęś lub wieprzowina) przegrzany -150 g;
  • mielone przyprawy (czarna i pachnąca papryka, goździki, starta gałka muszkatołowa, mielone nasiona kolendry);
  • koniak lub brandy z winogron, jabłek lub gruszek - 1 łyżka. łyżka.

Gotowanie

Możesz gotować na patelni lub w garnkach w piekarniku, lub w chłodzącym rosyjskim piecu lub w chłodzie Szweda (piekarnik z piecem ze zdejmowanymi pierścieniami).

Przygotuj wątrobę: umyj, złóż durszlak, a następnie - na serwetce. Posolić trochę i wlać obficie mieszanką mielonych przypraw, dodać brandy. Pozwól wątroba z kurczaka co najmniej 2 godziny, a noc jest lepsza. Sól uwolnionego płynu i - możesz gotować.

Będziemy gotować na głębokim patelni - wątroba jest gotowana szybko. Rozpuść dużo tłuszczu na patelni. Podaż ognia musi być najniższa. Całkowicie zanurzymy wątrobę w tłuszczu, przykrywamy patelnię pokrywką i gotujemy (gotujemy w tłuszczu, nie smażymy) przez około 30-40 minut. Zbyt długo nie powinno się męczyć - wątroba stanie się twarda.

Gotowość będzie sprawdzana eksperymentalnie: wyrywamy kawałek, kroimy go, patrzymy na kolor, smakujemy. Włożyć przygotowaną wątrobę w ceramiczny pojemnik (miska, garnek), wlać tłuszcz, w którym został schłodzony, przykryć pokrywką lub płytką. To danie jest przechowywane wystarczająco długo i bez lodówki. W dowolnym momencie możesz usunąć wyciszenie i zjeść z dowolnym dodatkiem lub po prostu kawałkiem chleba, świeżymi warzywami i zieleniną.

kurczak confit z koniakiem

Podobnie można gotować confit z komory kurczaka, tylko czas gotowania będzie wynosił co najmniej 2,5-3 godzin.

Będzie również robić pyszne kawałki nóg kurczaka, przed marynowaniem, najpierw trzeba pokroić je w goleń i uda, a może nawet posiekać udo na 2 oddzielne kawałki. Następnie gotuj mięso z kurczaka w tłuszczu, jak opisano powyżej, przez co najmniej 3 godziny.

Możesz gotować confit z piersi kurczaka. Odetnij filet skórką z beczek piersi kurczaka na dwa kawałki. Możesz przeciąć każdy kawałek na pół. Marynuj mięso w przyprawach z koniakiem lub brandy, a następnie przygotuj również jako nogi (patrz wyżej). Mięso z piersi jest dość suche, w trakcie gotowania będzie nasycone tłuszczem i stanie się bardziej delikatne. Serwuj confit z kurczakiem z lekkim winem - lepiej się wchłonie.