Odmiany kawy to ogromna różnorodność, tysiące i tysiące. Dlatego często tylko eksperci mogą zrozumieć wszystkie zawiłości.

Jakie są rodzaje kawy?

Odmiany są podzielone na mieszane i niezmieszane. Mieszane odmiany składają się z mieszaniny różnych mielonych ziaren kawy. Można je zbierać w różnych porach roku i na różnych plantacjach, a następnie mieszać i kruszyć. Najtrudniejszym i najtrwalszym momentem jest mieszanie, ponieważ musisz podkreślić zalety i ukryć wady różnych ziaren. Od tego zależy aromat i smak kawy, a odmiany niezmieszane to ziarna kawy uzyskane z jednego rodzaju drzew kawowych. W tym przypadku nazwa odmiany kawy pochodzi od kraju, w którym zebrano ziarna, na przykład kolumbijskiej kawy.

Rozpoznaj, że kawa może tylko prawdziwi profesjonaliści. W końcu nie wszyscy będą odróżniać ziarna kawy uprawiane na kolumbijskiej, brazylijskiej lub portorykańskiej plantacji. Tacy eksperci nazywają się testerami cap.

Odmiany kawy Arabica

Najpopularniejszym rodzajem drzewa kawowego jest arabica. Owoce Arabica są wykorzystywane do przygotowywania różnych rodzajów kawy i napojów kawowych bezpośrednio. Kawy Arabica mają swoje własne cechy, na przykład ich smak jest łagodniejszy, zawartość kofeiny zmienia się w zależności od lokalizacji plantacji. Ziarna arabiki są zbierane ręcznie, ponieważ owoce są wiązane przez cały rok, a jednocześnie na tym samym drzewie znajdują się kwiaty, zielone i dojrzałe owoce. Po pobraniu są natychmiast poddawane obróbce - suchej lub mokrej, w zależności od obszaru. Współcześni producenci w oparciu o klasyczny smak kawy arabica poprzez dodanie różnych dodatków (wanilia, cynamon, proszek itp.) Tworzą unikalne odcienie i aromaty kawy.

Robusta

Robusta jest nieco gorsza od arabiki w swoim smaku i zajmuje drugie miejsce pod względem konsumpcji na świecie. Kawa Robusta ma specyficzny gorzki smak, który można zmiękczyć tylko poprzez zmieszanie go z innymi rodzajami kawy lub przygotowywaniem napojów instant. Robusta jest bardzo bogata w kofeinę, a ta funkcja służy do nadawania specjalnej mocy kawie.

Mokka

Najstarszą odmianą kawy, którą ludzie spróbowali, była odmiana mokka. Dzięki smakowi koneserzy kawy przypisują go najlepszym kawom świata. Produkowany jest w Jemenie i wziął swoją nazwę od portu Moha w Jemenie, gdzie przyniósł kawę z Etiopii. Kawa Mocha produkowana jest w małych ilościach, należy do najdroższych odmian.

Kawa elita

Kawa elitarna przyciąga uwagę osób szczególnie wrażliwych na aromat i smak prawdziwej kawy. W końcu robią specjalny napój, który nie jest taki jak każdy inny, chcę spróbować go raz za razem.

Istnieje bardzo niewiele takich rodzajów kawy, dlatego nazywa się je "elitą". Ich charakterystyczne cechy to stabilny smak i aromat, ograniczona ilość i wysoki koszt. Zanim napijesz się elitarnej kawy, idzie ona daleko pod ścisłym nadzorem ekspertów: od uprawy do pieczenia. Jedno z ważnych zadań w produkcji danych Odmiana kawy Robusta odmiany kawy to zachowanie smaku i aromatu bez utraty jakości po dostarczeniu do koneserów elitarnego napoju. Dlatego też dostawcy spędzają dużo czasu na szkoleniu swoich pracowników, a na wszystkich etapach przygotowywania ziaren kawy korzystają wyłącznie ze specjalnego sprzętu.

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych i poszukiwanych napojów na świecie, więc umiejętność rozumienia marek kawy jest uważana za oznakę dobrego smaku i wysokiej pozycji w społeczeństwie. Zamożni ludzie powinni mieć drogie kawy. Tak więc, następujące kawy zostały nazwane najdroższymi na świecie: Kopi Luwak, Hacienda La Esmeralda, Wyspa Świętego Heleny Coffee Company, Blue Mountain.