Obecnie znanych jest około 200 gatunków pielęgnic, choć nie wszystkie z nich są mieszkańcami akwarium. Nawet tak znane ryby jak skalar i dyskowce są przedstawicielami tego gatunku. Scalarias które są również nazywane "rybami aniołów", mają spłaszczone ciało z wysokimi płetwami grzbietowo-odbytową i bardzo długimi płetwami brzusznymi, które nadają rybom niezwykły efekt dekoracyjny. Ponadto ograniczone kolory w kolorze ryb są kompensowane przez obecność poprzecznych pasów na ciele, które zmieniają kolor w zależności od nastroju ryby.

Cichlids species1

Są one podobne w strukturze ciała do dysków skalarnych (nazwa pochodzi od łacińskiego słowa "disk"), ale mają one bogatszą paletę kolorów.

Cichlids species2

A teraz kilka słów o bardziej egzotycznych przedstawicielach pielęgnic.

Gatunki pielęgnic akwariowych

Zacznijmy od malawskich gatunków pielęgnic. Najpopularniejszym i najbardziej rozpowszechnionym wśród akwarystów przedstawicielem tego gatunku ryb jest błękit delfinów, który otrzymał swoją nazwę ze względu na uderzające podobieństwo do delfinów w kształcie głowy. Ryba ma niebieski kolor, który u dominującego mężczyzny zamienia się w ciemnoniebieski po podekscytowaniu. Podczas tarła samce mają również żółtą plamkę na czole i ciemnoniebieskie, prawie czarne opaski po bokach. Charakterystyczną cechą prawie wszystkich Malawi pielęgnice (Nawiasem mówiąc, przedstawiciele tego gatunku ryby zwani są także afrykańskimi pielęgnicami, ponieważ jezioro Malawi jest naturalnym środowiskiem, położonym na terytorium Afryki) to tarło żeńskich jaj w jej ustach. Jednocześnie u samic w okolicach gardła tworzy się rodzaj torby (lub torby), w której raczej duże jaja wykluwają się przez 3-4 tygodnie. W tym okresie samica całkowicie odmawia karmienia.

Cichlid species3

Amerykańskie pielęgnice

Wszystkie gatunki amerykańskich pielęgnic obejmują ponad 50 gatunków. Najbardziej wybitnych przedstawicieli tego gatunku ryb można uznać za wyżej wspomniany skalar i palik, a także geophagus. Geophagus to średniej wielkości ryba, wyróżniająca się ciekawym sposobem żywienia. Gromadzi piasek w ustach i wydobywa larwy, małe mięczaki, glony, z którymi wyrosły ziarna piasku, a następnie, połykając jadalną część, wypluwa resztki.

Istnieją takie typy geophagus:

  • rude (mężczyźni w górnej części głowy mają czerwoną plamkę, a ogólny kolor ryby może się różnić w zależności od jej nastroju, od jasnego srebra do złotej oliwki);
  • Cichlids species4
  • Surinamski;
  • Cichlid species5
  • Brazylijczyk (najbardziej agresywny przedstawiciel gatunku);
  • Cichlids species6
  • geophagus steindahner.
  • Cichlid species7

Wszystkie należą do gatunków drapieżnych i wymagają specjalnych warunków przetrzymywania.