Ze wszystkich gatunków ryb akwariowych najprawdopodobniej są one najbardziej popularne i powszechne. I nie jest to zaskakujące, ponieważ takie ryby jak skalar staną się nie tylko cichymi zwierzętami domowymi, ale także prawdziwą ozdobą Twojego mieszkania, dzięki jego niezbyt jasnej, ale pięknej kolorystyce i niepowtarzalnemu kształtowi sierpa.

Miejsce narodzin ryb akwariowych

Ojczyzną ryby skalarnej są baseny Amazonki i Orinoko. Scalarians preferują ciche ciche części wód (laguny, zatoki, zarośnięte i stojące wody). Pierwsze ryby zostały przywiezione do Europy na początku XX wieku, w Rosji ich udana masowa hodowla rozpoczęła się około lat 50. XX wieku.

W rybach skalara ciało w kształcie dysku z wydłużonymi płetwami grzbietową i odbytową oraz nitkowatymi procesami płetw brzusznych. Ta struktura ciała pozwala skalarnemu charakterowi szybko ukryć się przed wrogiem, ukrywając się w zaroślach, ponieważ ryby są bardzo przestraszone i ostrożne.

Pielęgnacja ryb akwariowych za pomocą skalarów

W przypadku uwzględnienia zawartości skalarów w domu, należy wziąć pod uwagę wymiary akwarium, które są dla nich potrzebne: jego wysokość powinna wynosić co najmniej 45-50 cm, a objętość powinna wynosić ponad 60 litrów. Wynika to z faktu, że ryby osiągają wysokość zwykle około 25 cm i długość około 15 cm, a ponieważ jaja są szkolne, pożądane jest, aby zawierały one co najmniej 2-4 osobniki.

Scalarians uwielbiają czystą wodę, więc akwarium powinno mieć filtr i napowietrzenie. Raz w tygodniu musisz wymienić jedną piątą wody. Optymalna temperatura wody waha się w granicach 23-26 stopni Celsjusza.

Na dnie akwarium można umieścić duży piasek lub małe kamyki. W rogach akwarium należy umieścić algi w wystarczających ilościach, w przeciwnym razie nieuchronnie dojdzie do kolizji między rybami. Wskazane jest umieszczenie akwarium w taki sposób, aby otrzymywało jasne światło słoneczne, w którym skalary są w wielkiej potrzebie.

W skalarii żywnościowej używaj zarówno suchej, jak i żywej żywności. To drugie jest oczywiście korzystne. Ponadto ryby powinny mieć granulowany pokarm i płatki. Do karmienia lepiej jest użyć podajnika, ponieważ przy tak nietypowej formie ciała skalary są niezwykle trudne do zbierania kawałków jedzenia z dna akwarium.

Skalar powinien być podawany umiarkowanie, a nie przekarmić - przejadanie się jest niebezpieczne dla ich zdrowia.

Reprodukcja ryb akwariowych

Jeśli odpowiednio opiekujesz się swoimi zwierzętami, to w wieku 8-10 miesięcy tworzą pary i regularnie odradzają się. Zazwyczaj do układania kawioru para wybiera dowolny z obiektów w akwarium, najczęściej liście roślin.

Jeśli chcesz wyhodować skalar, musisz umieścić wybraną parę w oddzielnym (spawnującym) akwarium o objętości co najmniej 80 litrów. Temperatura w akwarium powinna wynosić co najmniej 26 stopni. Po złożeniu jaj, rodzice powinni zostać obsadzeni, w przeciwnym razie mogą zjeść potomstwo, które właśnie się pojawiło.

Jakie ryby dogadują się z skalarami?

Scalarians są dość spokojni, więc są kompatybilne z prawie wszystkimi spokojnymi rybami. Należy wziąć pod uwagę wielkość sąsiadów: nie powinny one być znacznie mniejsze niż skalary, w przeciwnym razie będą służyć nie jako sąsiedzi, ale jako żywność. Najlepiej, aby wszyscy mieszkańcy akwarium byli w przybliżeniu tej samej wielkości. Ponadto nie należy zasiedlać drapieżników, ponieważ w tym przypadku Pielęgnacja ryb akwariowych za pomocą skalarów Skalaryjczycy mogą znaleźć przygryzione płetwy.

Lepiej nie umieszczać skalara i złotej rybki w tym samym akwarium, ponieważ mają różne warunki utrzymania, a postacie i przestrzenie potrzebują dużo. Szczególnie wyrośnięte skalary mogą zepsuć płetwy złotych rybek.

Choroby ryb akwariowych są łatwiejsze do ostrzegania niż leczenia. Przestrzegaj reżimu temperatury, nie przekarmiaj ryb i uważnie monitoruj jakość paszy, zmieniaj wodę na czas i zawsze utrzymuj czystość w akwarium - a najprawdopodobniej nie spotkasz się z chorobami skalarów.