W afrykańskim jeziorze Malawi (Nyasa) żyje ogromna liczba gatunków żywych stworzeń. Uważany jest za trzeci co do wielkości na planecie wśród słodkowodnych zbiorników wodnych, jest on gorszy w swoim rozmiarze tylko do Bajkału i Tanganiki. Tylko ryby słodkowodne, istnieje nawet 1000 gatunków. Niektóre z nich są łowiskami, zapewniając pożywienie miejscowej ludności. Ale inne ryby wyglądają tak atrakcyjnie, że od razu zyskały sympatię miłośników dekoracyjnych żywych stworzeń. Należą do nich znane pielęgnice malawskie - jedna z najpopularniejszych ryb akwariowych na naszej planecie, o której chcielibyśmy opowiedzieć w tym małym artykule.

Malawskie pielęgnice - opis i treść

Naukowcy wyróżniają dwa główne typy "Malawian" - utaka i mbuna. Pierwsza miłość do życia w otwartej przestrzeni, a druga - w pobliżu wybrzeża jeziora Nyasa. Oczywistym jest, że takie stworzenia nie nadają się do małych akwariów, lepiej kupować zbiorniki od 150 litrów i więcej. Powinny być wyposażone w dobrą filtrację i napowietrzanie, w temperaturze wody w zakresie 24-26 stopni i twardości 8-8,5 pH. Twój sztuczny zbiornik powinien być wyposażony w kilka ozdobnych schronień w postaci kamieni lub muszli. Nasi pielęgnicy są wielkimi miłośnikami kopania ziemia . Nakładka korzeni roślin kamienie tak, że ryba ich nie zniszczyła.

Jakie są malawijskie choroby pielęgnic?

Wszelkie żywe istoty są narażone na patogeny lub inne pasożyty. Nasze pielęgnice nie mogą być wyjątkiem. Jeśli widzisz, że ryba pływa po swojej stronie lub do góry nogami, może to oznaczać zapalenie pęcherza pływackiego. Do takiej choroby prowadzi nieostrożna obsługa podczas transportu, walki między mężczyznami, różne infekcje. Wszystkie ryby, które wyglądają podejrzanie lub już są chore, lepiej jest wprowadzić kwarantannę. Tutaj musisz trochę czasu i wszystkie kupione egzemplarze. Przedstawiamy listę powszechnych chorób pielęgnic:

  • ichthyophthyriosis;
  • Choroba Malawi;
  • argumenty;
  • heksametaza;
  • Lerney;
  • odinoza;
  • fin rot;
  • beoglase;
  • różne pasożyty jelitowe.

Co karmić pielęgnice Malachy?

Kupując ryby, zapytaj sprzedawcę, do której karmy najlepiej nadają się: suche, konserwowane lub żywe. Mbuna żywią się roślinnością, dorastają do 12 cm i mają jasny pstrokaty kolor. Ale utaka spożywa jedzenie pochodzenia zwierzęcego i może osiągnąć 20 cm długości. Często te ryby mogą atakować nawet swoich małych krewnych. Jeśli zaczniesz karmić pielęgnicami nietypowym pokarmem dla nich, wówczas ta praktyka może prowadzić do niepożądanych konsekwencji.

Żywność powinna być świeża i zwymiarowana, aby można ją było łatwo połknąć. "Malawianom" można zaoferować cyklop, dafnię lub artemię. Ten ostatni jest odpowiedni zarówno dla narybku, jak i małych pielęgnic. Miłośnicy pokarmu roślinnego mogą być leczeni oparzonymi kawałkami sałaty, pokrzywy lub szpinaku. Drapieżniki lubią małe młode gupiki lub małe ryby innego gatunku, jeśli przypadkowo masz nadmiar takiego żywego materiału.

Hodowla pielęgnic z Malawi

Większość typów "Malawian" preferuje poligamię i nie tworzy stabilnych par. Samiec może zaprzyjaźnić się z kilkoma dziewczynami naraz. Chociaż istnieje kilka ryb, które stale odradzają się razem. Najpierw składają jaja na rośliny lub kamienie akwariowe, a następnie chowają narybek w ustach, chroniąc je przed atakami drapieżników. Opieka nad młodymi ludźmi odbywa się przez jedną kobietę lub oboje rodziców. Często zdarzają się przypadki, gdy nie są w stanie poradzić sobie z obowiązkami, zdarza się nawet spożywanie potomstwa przez rodziców. Ci, którzy chcą hodować pielęgnice z Malawii, powinni być cierpliwi i przygotować się na nieuniknione trudności.

Zgodność pielęgnic Malawian

Malawskie pielęgnice1

Istnieje wiele tabel zgodności dla ryb akwariowych. Ale musisz zrozumieć, że na zachowanie tych pięknych stworzeń wpływa wiele czynników - wielkość zbiornika, jego konstrukcja, rodzaj żywności, a nawet temperatura wody. Cichlidzi mogą dogadać się z innymi rybami, zwłaszcza jeśli nie różnią się zbytnio od siebie pod względem wielkości. Ale "Malawi" wolą kontrolować terytorium, a walki między mieszkańcami akwarium są prawie nieuniknione. Jak możesz zmniejszyć agresję? Najlepiej jest uruchomić wszystkie swoje pielęgnice w nowym akwarium na raz. Jeśli robisz to etapami, starcy mogą rzucić się na nowych graczy. Również w tym przypadku ważną rolę odgrywają różne schronienia - zaczepki, kamienie, muszle. Każdy mieszkaniec znajdzie schronienie dla siebie, jeśli zechce, i czeka niebezpieczny okres.