Nadmierne wydzielanie śliny u kotów nazywa się hypersalivation. A jeśli właściciel zauważy, że nadmiar śliny kapie z ust, on chce wiedzieć, co go spowodowało.

Dlaczego koty ślinią się?

Nadmierne ślinienie może wystąpić u całkowicie zdrowego kota, jeśli zostanie mu podany na przykład gorzki lek robaków. U długowłosych kotów często zbierają się w żołądku, co powoduje ślinienie, a nawet wymioty. Niektóre koty kołyszą się w samochodzie, a jednocześnie mogą się ślinić. Wszystkie te przyczyny powodują łatwe i krótkotrwałe wydzielanie śliny u kota.

Przyczyny obfitego wydzielania śliny u kota, które należy odnotować, mogą być liczne. A wszystkie z nich można podzielić na dwie części: problem powstaje w ustach zwierzęcia i w innych częściach jego ciała. W ustach zwierzęcia może to być:

  • złamane lub bolące zęby;
  • choroby dziąsła ;
  • ciało obce w ustach kota;
  • obrzęk lub wrzód;
  • ugryzienie przez owady.

Kot ślini się, gdy wystąpią mdłości. Przyczyna nadmiernego ślinotoku w chorobach kotów żołądka, przełyku, jelit i ich niedrożności. W chorobach nerek, wątroby, wścieklizna lub gdy wystawiony jest na działanie toksycznych substancji kota, może również wykazywać śliny ślinowe.

Ślinotokowi może towarzyszyć inne objawy, takie jak utrata apetytu, zmiany w potrzebach żywieniowych, trudności w połykaniu, tarcie kufy, zmiany w zachowaniu.

Aby ustalić prawdziwą przyczynę tego stanu kota, należy przede wszystkim zbadać jego jamę ustną, ponieważ choroby dziąseł i zębów u kotów są najczęstszą przyczyną nadmiernego wydzielania śliny. Zwierzę może nie pozwolić ci na to. Dlatego powinieneś skontaktować się z weterynarzem, który za pomocą środków uspokajających lub nawet znieczulenia całkowicie zbada twojego zwierzaka.

Po dokładnym zbadaniu wszystkich objawów, specjalista określi przyczynę nadmiernego ślinienia i, w zależności od tego, będzie mógł przepisać odpowiednie leczenie.