Krasnodarski Kościół Narodzenia Pańskiego jest dość młody. Od początku jego budowy minęło niewiele ponad 20 lat, ale mimo to miał znaczący wpływ na życie Kubana. Pierwsze prawosławne gimnazjum zostało otwarte w kościele, a rektor kościoła, archiprezbiter Aleksander Ignatow, zainicjował otwarcie sierocińca w Rozhdestvensky.

Historia

Historia kościoła Bożego Narodzenia w Krasnodarze rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, kiedy to w południowo-zachodniej części miasta zaczęła powstawać nowa dzielnica "Yubileiny". Planowali osiedlenie 60 000 mieszkańców. Pod koniec lat 80. kilka młodych rodzin mieszkających w nowych budynkach uzgodniło wierzenia religijne i postanowiło zorganizować wspólnotę prawosławną. Właśnie z tym pytaniem zwrócili się do Arcybiskupów rządzących, aby ich pobłogosławić.

Pod koniec lata 1991 roku parafia prawosławna została oficjalnie zarejestrowana, a statut został zatwierdzony, w którym opisano główne zapisy działalności stowarzyszenia. Ale najważniejsze jest to, że rachunek bieżący został otwarty, aby zebrać pieniądze na budowę świątyni. Wszyscy obywatele i goście miasta mogą przekazywać pieniądze. Pieniądze dotarły wystarczająco szybko iw krótkim czasie udało się zebrać niezbędną kwotę, dlatego w styczniu 1992 r. Podsumowano wyniki konkursu na najlepszy projekt świątynny. Został wybrany do budowy na brzegu rzeki Kuban. Świątynia została zbudowana w ramach projektu dwóch krasnodarskich architektów Subbotinyh.

10 maja 1992 r. Miało miejsce oświetlenie i układanie pierwszego kamienia, który został wykonany przez Ekaterinodara i Kuban Metropolitan. We wrześniu tego samego roku, dwa wagony kolejowe zostały przecięte i zainstalowane na terenie świątyni. Te nieskomplikowane budynki stały się siedzibą pierwszej ortodoksyjnej instytucji edukacyjnej w Kubanie.

Pierwsza kopuła z krzyżem nad dzwonnicą została wzniesiona późną jesienią 1997 r., A centralna - wczesnym latem 1998 r., Czyli po 8 miesiącach. Budowa została zakończona dopiero w listopadzie 1999 r. I konsekrowana dwa miesiące później - 2 stycznia 2000 r. Pierwsza liturgia miała miejsce w święto Narodzenia Chrystusa Zbawiciela w nocy z 6 na 7 stycznia 2000 roku.

Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 1Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 2Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 3
Harmonogram uwielbienia

Przed wizytą w kościele Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze, jednym z nich najpiękniejsze miasta Rosji warto znać harmonogram. Świątynia dla parafian jest czynna codziennie od 7.00 do 20.00. Boska liturgia rozpoczyna się o godzinie 8.00, a wieczorna o godz. 17.00, wyznanie - o godz. 8.00 (czasu lokalnego). Pod koniec liturgii Komunia Świętych Tajemnic Chrystusa.

W niedziele i święta harmonogram nieco się zmienia:

  1. W wieku 6-30 wczesna liturgia rozpoczyna się w dolnym kościele. Spowiedź w 7-00.
  2. Pod koniec służby - Komunia Świętych Tajemnic Chrystusa.
  3. O godzinie 8-30 późna liturgia rozpoczyna się w górnym kościele. Spowiedź na 8-20.
  4. Pod koniec służby - Komunia Świętych Tajemnic Chrystusa.
Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 4Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 5Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 6
Dom dziecka "Rozhestvensky"

Dom dziecka dla niepełnosprawnych i niepełnosprawnych "Rozhdestvenskiy" można nazwać jednym z najwygodniejszych w kraju. W placówce dzieci są podzielone na grupy według płci. Każda grupa ma sale do zabawy i nauki, a także dwie sypialnie. Budynek ma dość przestronne sale i galerie, które zapewniają dobre warunki dla aktywnych dzieci.

Jedno piętro jest również przeznaczone na stworzenie bezgrupowego środowiska społeczno-adaptacyjnego. Dzieci mają możliwość odwiedzenia pracowni artystycznej, dwóch bibliotek. W razie potrzeby współpracują z nimi logopeda i psycholog, a także miejsce na pomoc psychologiczną i życie Kubana dla dzieci.

Uczniowie z sierocińca rozwijają się w bardzo dobrej atmosferze i otrzymują odpowiednie wykształcenie i opiekę.

Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 7Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 8Kościół Narodzenia Pańskiego w Krasnodarze 9
Jak dostać się do świątyni?

Wiele osób chce się nauczyć, jak szybko dostać się do kościoła Bożego Narodzenia w Krasnodarze. Najprostszy sposób na wyjście Rostov-na-Donu pociągiem lub autobusem, które jeżdżą codziennie. Podróż trwa tylko 5 godzin. Od centrum miasta do świątyni jest dość duża liczba środków transportu publicznego:

  • trolejbus - №8, 11;
  • tramwaj - № 1, 6, 11, 21;
  • Autobus nr 11, 32, 90, 95;
  • trasa taksówką - № 11, 19, 28, 38, 38a, 75, 99, 416.

Kościół Chrystusowy w Krasnodarze znajduje się pod adresem: Krasnodar, ul. Nabrzeże bożonarodzeniowe, 1.