Wcześniej czy później każdy z nas ma do czynienia z życiem, gdy chcemy zbliżyć się trochę do wiary. Właśnie dlatego w Betlejem Kościół Narodzenia Pańskiego jest jednym z najczęściej odwiedzanych w Palestynie wśród wierzących. Kto idzie tam z modlitwami i prośbami, którzy szukają odpowiedzi na pytania. Ale nawet w celu samokształcenia warto odwiedzić te miejsca. Będziesz zdumiony jego architekturą, ponieważ Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem różni się od reszty, a wielu twierdzi, że nie chcesz odejść.

Czym jest Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem?

Według historii królowa Helena, matka cesarza Konstantyna, miała wizję. Pojechała do Ziemi Świętej, aby przywrócić wiarę chrześcijańską. Helen poszła dokładnie do jaskini, gdzie zgodnie z tradycją urodził się Jezus. Tuż nad jaskinią i postanowiono zbudować świątynię.

W Izraelu, w kościele Narodzenia Pańskiego w Betlejem, istnieje dość jasna regulacja dotycząca świadczenia usług między Kościołami prawosławnymi greckimi i katolickimi chrześcijanami a ormiańskimi. Jeśli chodzi o część podziemną, która została zachowana od założenia świątyni, należy ona do Jerozolimskiego Kościoła Prawosławnego.

W swojej historii Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem, podobnie jak Palestyna, widział wiele zniszczeń i restauracji. Dziś w swojej architekturze i dekoracji można znaleźć elementy wszystkich okresów historii. Na przykład tak zwane Bramy Pokory były w pewnym momencie specjalnie zredukowane, tak że Saraceni musieli pochylić głowy, ponieważ jechali na koniach lub na wielbłądach.

Niektóre ikony Kościoła Narodzenia Pańskiego w Betlejem są unikalne i niepowtarzalne na całym świecie. Wśród nich jest uśmiechnięta Matka Boża, która kiedyś była prezentowana z rosyjskiego domu cesarskiego. Reese of the Icon składa się z sukienki Elizaveta Romanova, została kanonizowana.

W Kościele Narodzenia Pańskiego, który znajduje się w Betlejem w Izraelu, znajduje się znak w kształcie gwiazdy. Uważa się, że właśnie tam narodził się Jezus. Sama gwiazda jest wykonana ze srebra i ma podobny kształt do gwiazdy betlejemskiej, która ma czternaście promieni. Nieco dalej na południe w jaskini znajduje się mały pokój o kilka kroków niżej. Jest tam mała kaplica prowadzona przez katolików. To tam Chrystus został umieszczony po urodzeniu.

Wiele w Kościele Narodzenia w Betlejem zachowało się do dnia dzisiejszego. Na przykład w ścianie znajdują się małe dziury (jakby z palców) w kształcie krzyża. Zgodnie z tym hołdem, musisz włożyć tam swoje palce i szczerze modlić się, wtedy twoja prośba zostanie wysłuchana na pewno.

Kościół Narodzenia Pańskiego w Betlejem 1Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 2Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 3
Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 4Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 5Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 6
Narodziny Narodzenia Jezusa w Betlejem 7Betlejemska świątynia Narodzenia 8Świątynia Narodzenia Jezusa w Betlejem 9