Pokrovsky Convent gdzie dziś są relikwie błogosławionego świętego Matrona z Moskwy , Tsar Mikhail Fedorovich założony w 1635 roku. Początkowo klasztor był męski i został zbudowany na pamiątkę patriarchy Filaret. W 1655 r. Na terenie klasztoru założono katedrę Opieki Matki Bożej. Wiele budynków w długiej historii zostało zniszczonych i zniszczonych, ale z czasem zostały one ponownie odbudowane. Podczas panowania władzy radzieckiej kościół św. Matrony w Moskwie został zamknięty, a budynek klasztoru oddano drukarni i redaktorom czasopisma. Dopiero w 1994 r. Klasztor Pokrowski został ponownie oddany Rosyjskiemu Kościołowi prawosławnemu i wznowiony jako klasztor żeński klasztorny. Wiosną 1998 r. Relikwie Matrony Dmitrievny Nikonova, kanonizowanej jako czczony lokalnie święty rok później, a w 2004 r., Zostały dostarczone do kościoła.

Od tego czasu świątynia św. Matrony w Moskwie każdego dnia budują ogromną grupę pielgrzymów, którzy pragną pokutować i prosić świętych za siebie i swoich bliskich.

Biografia świętej Matrony z Moskwy

Matron Nikonow urodził się w 1881 roku w małej wiosce Sebino w regionie Tula. Była najmłodszą z czworga dzieci w rodzinie i urodziła się niewidoma. Z myśli pozostawienia niewidomej nowonarodzonej córki w schronie matka dziewczynki uratowała niezwykły proroczy sen, w którym niewidomy biały ptak ukazał się kobiecie. Matrona od wczesnego dzieciństwa wykazywała uzdrawiające zdolności i zaczęła leczyć ludzi. Ale w wieku większości dziewczyna spodziewała się kolejnego nieszczęścia - straciła okazję do chodzenia. Jednak nie przeszkodziło to jej i jej przyjaciółce w odwiedzaniu wielu świętych miejsc w młodym wieku. Po rewolucji Matrona osiedliła się w Moskwie w regionie Arbat i ostatnie lata życia spędziła w wiosce Skhodnya w obwodzie moskiewskim, gdzie dosłownie do ostatnich dni życia przyjęła wszystkich ludzi, którzy przyszli do niej na petycję. Matrona zmarł 2 maja 1952 r. I został pochowany na cmentarzu Daniłowskiego. Przez wiele lat jej grób był miejscem narodowej pielgrzymki i dopiero w 1998 r. Relikwie Matki Matrony zostały przekazane do Kościoła wstawienniczego w Moskwie.

Kościół St. Matrones w Moskwie

Istnieje legenda opisana w książce o życiu świętego, którą Józef Stalin przyszedł do Matrona po radę, gdy pojawiło się pytanie o groźbę zdobycia Moskwy przez Niemców. Według legendy święty przewidział, że zwycięstwo zostanie dla narodu rosyjskiego. Scena ta jest przedstawiona na obrazie "Matrona i Stalin" przez ikonografkę Ilya Pivnik. Jednak nie ma dowodów na to zdarzenie lub prawdziwy dowód nie istnieje.

Warto wspomnieć, że jest jeszcze jedna kanonizowana święta Matrona Anemnyasevskaya, która w Moskwie w kościele Narodzenia Najświętszej Matki Bożej, w Vladykino, w 2013 roku zbudowano kaplicę. Ci dwaj imiennicy mieli wyjątkowy dar uzdrawiania ludzi, ale dodatkowo mieli te same fizyczne dolegliwości: ślepotę i niezdolność do chodzenia.

Jak dostać się do klasztoru Pokrovsky?

Na mapie Moskwy świątynia Matrona znajduje się w przybliżeniu w tej samej odległości od stacji metra "Tagańskaja", "marksistowska", "Proletarskaja" i "Chłop Zastava". Pieszo od tych stacji droga potrwa 15-20 minut. Nieco bliżej od stacji metra "Proletarskaja", jadąc ulicą Abelmanovskaya do klasztoru kobiet Pokrowskich. Można również uzyskać przejazd środkami transportu publicznego (autobus lub tramwaj), mijając jeden przystanek.

Adres w Moskwie, na którym znajduje się świątynia Matrona Moskovskaya: ulica Tagańska, 58. Od poniedziałku do piątku wejście do klasztoru dla parafian jest czynne od 7:00 do 20:00, w niedziele od 6:00 do 20:00.

Świątynia matron na mapie Moskwy