Niesamowity rytm życia doprowadził do pojawienia się takich zaburzeń, jak syndrom chronicznego zmęczenia, którego symptomy dotyczą wielu współczesnych, odnoszących sukcesy ludzi. Staramy się nadążyć za wszystkim na świecie: wykonujcie całą pracę, zarabiajcie wszystkie pieniądze, macie czas na wszystkie czynności, całkowicie zapominając o naszym zdrowiu, a potem ciało zawodzi i wyprowadza nas ze strumienia ważnych wydarzeń przez długi czas. Oczywiście, lepiej na to nie pozwolić i zwrócić uwagę na objawy zespołu chronicznego zmęczenia i wyeliminować przyczyny.

Chroniczny syndrom zmęczenia - przyczyny

  1. Stałe napięcie nerwowe, zwiększony stres emocjonalny i psychiczny, prowadzą do zaburzeń w ośrodkowym układzie nerwowym. Następnie zmniejsza się odporność, a organizm staje się podatny na choroby, z którymi wcześniej się borykał, uzyskując w ten sposób nowe stresujące czynniki, takie jak zły stan zdrowia i efekty leczenia. Niszczy również hormony, które są przyczyną zaburzeń ciała, zmian nastroju i zbyt ostrych reakcji na drobne przeszkody na drodze.
  2. Niekorzystne warunki środowiskowe, złe nawyki, zbyt aktywny rytm życia, w którym wydajesz więcej energii niż otrzymujesz i nie masz czasu na jej przywrócenie, w całości prowadzą do głodu tlenu, tak zwanej niedotlenienia. Jest to przyczyną zaburzeń metabolicznych, procesy życiowe zaczynają płynąć wolniej i nie wydalają się szkodliwe odpady z organizmu. W rezultacie osoba czuje się całkowicie wyczerpana i nie ma czasu na odpoczynek w okresie między wysiłkiem.

Objawy chronicznego syndromu zmęczenia

Generalnie, głównym znakiem diagnostycznym jest ciągłe zmęczenie i senność, których przyczyny są trudne do odróżnienia, ponieważ wcześniej takie obciążenia były łatwo tolerowane przez człowieka. Jeśli taki stan obserwuje się przez co najmniej sześć miesięcy, to mówimy o już uformowanym zespole, lepiej radzić sobie z nim pod nadzorem lekarza. Jednakże, jeśli zauważysz jego objawy w czasie, można zapobiec rozwojowi.

Takie objawy chronicznego zmęczenia powinny ostrzegać:

  • osłabiająca słabość bez wyraźnego powodu;
  • osłabienie postępuje i nie znika nawet po właściwym odpoczynku;
  • znacząca redukcja wydajności;
  • objawy fizyczne: niewielka gorączka, nietypowy ból głowy, obrzęk węzłów chłonnych, ból gardła, osłabienie mięśni i ból mięśni;
  • objawy neuropsychiatryczne: drażliwość, zapominanie, zmniejszona aktywność umysłowa, trudności z koncentracją, zaburzenia widzenia, bolesna reakcja na jasne światło;
  • depresja.

Jeśli zauważyłeś objawy zespołu chronicznego zmęczenia, spróbuj zmniejszyć obciążenie i traktuj siebie tak ostrożnie, jak to tylko możliwe. objawy zmęczenia Nie nadużywaj kawy i papierosów, negatywnie wpływają na ogólną kondycję organizmu. Zjedz odpowiednio, aby uzyskać wystarczającą ilość składników odżywczych. Zrelaksuj się bardziej, starając się w pełni przywrócić energię zużytą podczas dnia pracy, odstaw na co najmniej osiem godzin snu. Nie obciążaj się dodatkową pracą, nie wahaj się delegować niektórych obowiązków i naucz się odmawiać. Regularne ćwiczenia pomogą zachować witalność, a chodzenie na świeżym powietrzu pomoże w zapobieganiu niedotlenieniu, dlatego należy znaleźć czas dla nich w harmonogramie.