Wysypka na ciele dziecka jest dość powszechna. Przyczyny jego pojawienia się są liczne, a także odmiany. Rozważ główne typy.

Rodzaje wysypki

1. Miejsca (plamki) różnią się kolorem:

 • czerwony - różyczka;
 • brązowy - ograniczone przebarwienia lub piegi;
 • biali - bielactwo;
 • niebieskawe - krwiaki.

Takie plamki nie wystają ponad skórę, ale po prostu ją plamią.

2. Pęcherze (pokrzywka) - płaskie, gęste i nieco podwyższone wykwity, które są również nazywane "pokrzywką".

3. Guzki (grudki) - drobne uniesienia skóry.

4. Pęcherzyki i duże pęcherzyki (pęcherzyki i pęcherze) są pryszczami wypełnionymi przezroczystym płynem lub śluzem.

5. Krosty (ropne pęcherze).

Przyczyny wysypki na ciele dziecka

Wysypka na brzuchu noworodka

 1. Toksyczny rumień jest pierwszym rodzajem wysypki, która może wystąpić w całym ciele, w tym w jamie brzusznej. Wysypki koloru czerwonego (plamka) z węzłami-grudkami. Pęcherzyki pęcherzyków czasami pojawiają się w samych guzkach. Jest taka wysypka najczęściej w pierwszych dniach życia i przechodzi przez kilka dni. W miejscu tych wysypek skóra może się odkleić, ale nawet to przejdzie po higienie.
 2. Pęcherzyca. Występuje najczęściej na biodrach i brzuchu. Zaczyna się od lekkiego zaczerwienienia, na którym wkrótce pojawiają się bąbelki. Rozmiar bąbelków zmienia się od najmniejszego do drobnego pięciokąta. Zawartość takich bąbelków jest mętna. Po pęknięciu ich czerwona podstawa staje się widoczna.
 3. Łuszczenie się skóry (choroba Rittera) jest poważniejszym rodzajem wcześniejszej choroby. Zaczyna się również jako pęcherzyca, ale rozprzestrzenia się bardzo szybko w całym ciele. Pojawiają się duże bąbelki wypełnione cieczą, które następnie pękają.
 4. Erysipelas e - rozpoczyna się od obszaru wokół pępka i szybko się rozprzestrzenia. Przyczyną tego stanu zapalnego jest mikroflora bakteryjna.

Wysypka na brzuchu dziecka

 1. Alergia. Może pojawić się zarówno na pokarmie matki, jak i na przyjmowaniu różnych leków. Często występuje wysypka alergiczna na brzuchu, pojawiająca się w kontakcie z rzeczami umytymi w alergizującym proszku dla niemowląt. Musisz zainstalować alergen i chronić go przed dzieckiem. Jeśli to konieczne, lekarz może przepisać maść lub upuszczać z alergii.
 2. Ciało to niewielka wysypka na brzuchu, klatce piersiowej i innych częściach ciała, które pojawiają się, gdy dziecko jest przegrzane. Z należytą starannością przebiega wystarczająco szybko: nie pozwól dziecku się przegrzewać i zmieniać ubrania tak często, jak to możliwe. Alternatywna woda do kąpieli z ziołami i słabym jasnoróżowym roztworem nadmanganianu potasu.
 3. Infekcje, w których oprócz wysypki na plecach i brzuchu dziecko może mieć gorączkę i pojawiają się inne dolegliwości (kaszel, ból gardła, nudności, utrata apetytu, zmęczenie).
 • ospa wietrzna - czerwone plamki, zamieniające się w pryszcze z płynem. Wysypce na brzuchu i ciele towarzyszy świąd;
 • Odra - szybko ciemniejące plamy. Dziecko ma gorączkę i łuszczenie się skóry;
 • wysypka na temperaturę żołądka
 • szkarlatynę - wysypka w postaci małych kropek, które przede wszystkim znajdują się w podbrzuszu dziecka;
 • świerzb - bardzo swędząca wysypka.

Jeśli zauważysz, że wysypka pojawiła się na twoim brzuchu, spróbuj nie wpadać w panikę. Jeśli jest to powszechna alergia (a wraz z nią, oprócz wysypki, może pojawić się zaczerwienienie na policzkach), a następnie szybko umówić się na spotkanie z alergologiem. Jeśli zwykła potnichka, to też jest w porządku. Ale jeśli podejrzewasz cokolwiek innego z powyższej listy, natychmiast wezwij lekarza w domu. Niemożliwe jest zabranie dziecka do kliniki w takim stanie. Po pierwsze, może się pogarszać, a po drugie, możesz zarazić inne dzieci.