Dziś doskonałe widzenie jest rzadkim zjawiskiem. Zasadą jest, że źródłem wszystkich problemów okulistycznych jest dzieciństwo, kiedy powstają zwyczaje niewłaściwego sposobu życia. Dziecko nadmiernie obciąża nerw wzrokowy poprzez sumienne ćwiczenia, czytanie w słabym świetle i długą rozrywkę przed telewizorem i komputerem. Wszystko to prowadzi do osłabienia wzroku, rozwoju krótkowzroczności lub nadwzroczności. Dalekowzroczność u dzieci to niezdolność do wyraźnego widzenia przedmiotów w odległości 20-30 centymetrów. Jest to szczególny problem, a jego rozwiązanie wymaga specjalnego podejścia.

Przyczyną nadwzroczności u dzieci poniżej jednego roku są cechy anatomiczne. Rozmiar gałki ocznej noworodków jest mniejszy niż normalny iz tego powodu ognisko załamujących się promieni, które przenoszą obraz, przesuwa się poza siatkówkę. W rezultacie na powierzchni dna oka tworzy się niejasny, zniekształcony obraz.

W normie jednorocznego dziecka nadwzroczność obserwuje się do 3 dioptrii. Następnie, gdy gałka oczna rośnie, ognisko obrazu stopniowo przesuwa się do siatkówki, gdzie powinna znajdować się osoba zdrowa.

Amblyopia

W niektórych przypadkach wskaźnik nadwzroczności niemowlęcia przekracza 3 dioptrie. Aby właściwie widzieć obiekty z bliskiej odległości, dziecko musi nieustannie męczyć oczy, aw procesie wzrostu brak widzenia nie jest kompensowany. W rezultacie powstaje inny problem. Ze względu na to, że obrazy rozmyte docierają do kory mózgowej, mózg nie ma bodźca do aktywnego rozwoju neuronów. Funkcje komórek mózgowych są zredukowane. A to z kolei prowadzi nie tylko do zmniejszenia ostrości wzroku, ale także do niedowidzenia.

Niedowidzenie jest wadą wzroku, której nie można poprawić przez noszenie okularów, ponieważ jest ona spowodowana zmianami w funkcjonowaniu mózgu. Zjawisko to rozwija się tylko u dzieci, ponieważ ich psychika jest wciąż dość plastyczna i niestabilna, by się zmieniać.

Nadwzroczność u dzieci, objawy

  • dziecko nie widzi wystarczająco dobrze obiektów, które są blisko niego;
  • uczucie pieczenia, suchość, ból w oczach;
  • zmęczenie oczu pojawia się szybko podczas czytania;
  • Dziecko jest zaniepokojone częstymi bólami głowy w wyniku ciągłego przeciążenia nerwu wzrokowego. Z tego powodu dziecko staje się drażliwe i wycofuje się w sobie.

Zdarza się również, że dalekowzroczność nie ma wyraźnych znaków z powodu kompensacji widzenia poprzez naturalne zakwaterowanie. Oznacza to, że wzrok dziecka wydaje się dobry, ale oczy są stale nadmiernie obciążone. Tylko okulista może zdiagnozować taką dalekowzroczność, dlatego należy ją odwiedzać przynajmniej raz w roku w celu zapobiegania.

Dalekowzroczność u dzieci, leczenie

Jeśli zignorujesz problem i nie rozpoczniesz leczenia na czas, to nadwzroczność może wywołać zapalenie spojówek, a następnie przekształcić się w niedowidzenie. Z kolei bieganie niedowidzenie może prowadzić do zeza.

Leczenie dalekowzroczności i jej konsekwencji, w pierwszej kolejności, odbywa się przez noszenie pozytywnych szkieł i soczewek nieco słabszych niż stopień dalekowzroczności. Ta technika stymuluje wzrost gałki ocznej. Przeprowadzono również obróbkę sprzętową widzenia, gimnastykę dla oczu. Wszystkie zabiegi są bezbolesne, zawierają elementy gry i są dobrze tolerowane przez dzieci. Częstotliwość kursów leczenia i zestaw metod określa lekarz. Laserowa korekcja wzroku jest wskazana dopiero po 18 latach.

Ćwiczenia poprawiające nadwzroczność dalekowzroczność u dzieci
  1. W pozycji siedzącej powoli obracaj głowę w lewo i w prawo, tłumacząc spojrzenie.
  2. W odległości 25-30 cm od oczu, aby umieścić mały przedmiot lub zabawkę. Spoglądaj w dal przez 2-3 sekundy, a następnie szybko spoglądaj na obiekt i patrz na niego przez 5-7 sekund. Powtórz ćwiczenie 10 razy.
  3. W odległości 0,5 m od oczu prawą ręką wykonuj małe okrągłe ruchy, podążając za palcami oczami. Powtarzaj to samo lewą ręką, obracając w przeciwnym kierunku. Powtórz 5-7 razy.

Powtórz ćwiczenie powinno być codziennie.