Chaiten to mała chilijska wioska, która stała się miastem-widmem. Wcześniej zamieszkiwało go nieco ponad 4 tysiące osób (według danych za rok 2002), ale po erupcji w 2008 roku tego samego wulkanu (który doprowadził do powstania chmury popiołu wulkanicznego i błota), wieś została zniszczona i praktycznie wszyscy mieszkańcy ją opuścili.

Historia miasta

Chaiten, Chile nigdy specjalnie nie przyciągał turystów, ponieważ nie było nic niezwykłego. Chyba że oprócz naturalnych atrakcji w pobliskim parku. Tu góry są niedostępne, a klimat jest daleki od sprzyjającego.

Chaiten został założony w 1933 roku, ale największy rozwój nastąpił w okresie panowania Pinocheta, kiedy postanowili zintensyfikować rozwój stref subatarktycznych kraju. Bliskość wulkanu nikomu nie przeszkadzała, ponieważ spokojnie spał przez ostatnie 9 tysięcy lat. Atrakcyjność dodała także atrakcyjność tutejszych ziem i rzeki Blanco, pięknie płynącej z pasm górskich.

Chaiten miał korzystne położenie geograficzne - będąc portem, dawał możliwość szybkiego i bezproblemowego transferu towarów dostarczanych przez statki przez Ocean Spokojny do sąsiedniej Argentyny.

Город до извержения вулкана

Tragiczna erupcja wulkanu

Maj 2008 stał się tragiczny dla miasta i jego mieszkańców. 2 maja wulkan zaczął się tarzać, budząc się po hibernacji, a 5 maja wyrzucił ogromną kolumnę popiołu i pary, która wzrosła do wysokości 31 km.

Выброс пепла из вулкана 5 мая 2008 года

Ash zaczął osiedlać się w mieście, powodując niedogodności dla mieszkańców, ale 12 maja śmiertelna lawina uderzyła w Chaiten. Dokładniej, lahar - lawa wulkaniczna wpłynęła do rzeki Blanco, gdzie zamarzła, ale także zamieniła wodę w gorący przepływ stałej masy, podobnej do konsystencji nieokreślonego betonu. Lahar złamał zwykły bieg rzeki, a błoto przepłynęło do miasta, niszcząc wszystko na swojej drodze.

Вулканический пепел накрыл городКак изменилось русло руки в результате извержения вулканаСелевой поток разрушает город

Rzeka, całkowicie zmieniając kurs, w czerwcu 2008 roku sprawiła, że ​​Chaiten nie nadawał się do zamieszkania.

Początkowo władze próbowały utrudnić przepływ, ale szybko porzuciły ten pomysł. Miasto zostało ewakuowane.

Plany odbudowy miasta

Pod koniec lutego 2009 r. Rząd chilijski postanowił zrekonstruować miasto, przywrócić jego infrastrukturę, aby mieszkańcy mogli wrócić do domu. W tym przypadku osada miała przenieść się kilka kilometrów na północ od pierwotnej lokalizacji.

Budowa pierwszych budynków administracyjnych rozpoczęła się w marcu 2009 r. Ale działalność pracy pozostawiła wiele do życzenia. W 2011 r. Władze Chile przyjęły nowy program, który oznaczał przeniesienie miasta na północ.

W tej chwili problem osadników nie został rozwiązany, a kwestia wypłaty odszkodowania za utracony majątek nie została rozwiązana.

Эвакуация местных жителей

Volcano Chaiten

Wulkan znajduje się na obszarze Los Lagos. Wysokość wulkanu wynosi 1122 metry. Główna wulkaniczna wnęka ma średnicę około trzech kilometrów. Na jego dnie znajdują się małe jeziora kraterowe.

Szlaki turystyczne

Stając się widmowym miastem, Chaiten przyciąga wielu turystów, którzy przyjeżdżają tu na wycieczki, aby na własne oczy zobaczyć postapokaliptyczne krajobrazy. W mieście znajdują się małe sklepy z pamiątkami i kawiarnia.

Ponadto znajduje się tu także najpiękniejszy park przyrodniczy Pumalin, w którym jest również coś do zobaczenia. W parku znajduje się kilka szlaków turystycznych o różnej złożoności i obliczonych dla turystów o różnym poziomie kondycji fizycznej.

Z parku do wioski kursują autobusy wycieczkowe, których koszt to 1000 chilijskich peso (około 1,5 USD w grudniu 2016 r.).

W parku Pumalen znajduje się kilka kempingów, w których można odpocząć przyzwoicie:

  • kabiny prysznicowe;
  • toalety;
  • przytulne altany letniskowe;
  • oddzielne stoły z ławami.

Dlatego, jeśli istnieje chęć bliższego zapoznania się z chilijską naturą i odwiedzenia miasta Chaitin, zaleca się zatrzymać się w Pumalin Park. Średni koszt utrzymania na kempingach wynosi od 2500 chilijskich peso na osobę za noc (około 4 USD). Campgrounds sprzedają jedzenie dla tych, którzy wolą gotować na własną rękę. Tylko tutaj kuchenka gazowa będzie musiała być dodatkowo płatna - trzeba ją ułożyć od 2000 pesos.

Jak się tam dostać?

Dotarcie do Chaitin nie jest takie łatwe. Na przykład od Santiago , stolica Chile jechać samochodem będzie miał więcej niż 18 godzin. Można się tam dostać pociągiem, ale są pewne funkcje. Po pierwsze, pociąg jedzie od 22 do 30 godzin, w zależności od lotu. Po drugie, zostaje na stacji Puerto Montt , gdzie będziesz musiał jechać autobusem międzymiastowym, co potrwa jeszcze kilka godzin.

Alternatywnie możesz wziąć lot wewnętrzny z Santiago do najbliższego lotniska do Chaithen, a stamtąd skorzystać z transportu lądowego.

Lot do Santiago również nie jest łatwy - zajmie co najmniej 18-20 godzin i będzie wymagał co najmniej 2-3 przeszczepów w głównych portach lotniczych na świecie (Monachium, Helsinki, Wiedeń, Praga, Madryt, Nowy Jork, Bogota, Buenos Aires lub innych, w w zależności od wybranego lotu lub trasy).