Carob to specyficzny produkt o charakterystycznym aromacie, który jest proszkiem ekstrahowanym z suszonych strąków karobia. To wiecznie zielone drzewo rośnie na Morzu Śródziemnym (Portugalia, Hiszpania, Malta, Turcja, Sycylia). Owoce strąków, zwane także "podmoką Tsaregradu", "chlebem Jana", były używane w celach spożywczych i leczniczych w czasach starożytnych.

Przydatne właściwości szarańczynu strąkowego

Carob jest w stanie zastąpić kakao, a to zastąpienie ma swoje zalety (na przykład dla tych, którzy są przeciwwskazani kakao z powodu reakcji alergicznych lub z powodu obecności w nim kofeiny).

Obecnie Carob jest szeroko stosowany jako zastępczy substytut kakao do przygotowywania różnych słodyczy i deserów, do przygotowywania różnych napojów (kompoty likierów itp.), A także jako składnik środków farmakologicznych. Innym z nasion drzewa chleba świętojańskiego jest guma z nasion chleba świętojańskiego, środek zagęszczający.

Skład Carob

Carob jest bogaty w złożone węglowodany, białka, pektyny, również zawiera witaminy (A, grupy B i D), związki sodu, potasu, fosforu, wapnia i żelaza.

Kaloryczna zawartość chleba świętojańskiego wynosi 222 kcal na 100 g produktu (dla porównania, zawartość kalorii kakao w proszku wynosi 374 kcal).

W przeciwieństwie do kakao nie zawiera takich substancji jak kofeina i teobromina, prawie nie ma tłuszczów i cholesterolu. W szałwiu nie ma szczawianów, które mogą spożywać wapń po spożyciu, a zatem prowokują odkładanie się soli i tworzenie się kamieni w narządach wewnętrznych.

Carob nie zawiera fenyloetyloaminy, która jest obecna w kakao; Fenyloetyloamina może wywoływać ból migreny u wrażliwych osób.

Bardzo ważne jest, aby w karobie nie było żadnej aminy, która jest głównym alergenem w kakao.

Podczas gdy nie ma informacji o obecności salsolinolu w chlebie, który jest w kakao i promuje rozwój uzależnienia od czekolady.

Korzyści z Carob

Regularne spożywanie szałwi poprawia trawienie, optymalizuje metabolizm cholesterolu, zapobiega występowaniu i rozwojowi nowotworów skład karobu dzięki obecności przeciwutleniaczy. Ponadto, Carob ma działanie uspokajające, przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i grzybobójcze.

Stosowanie Carob przyczynia się do utraty wagi, ponieważ produkt ten powoduje szybkie nasycenie.

Nie ma danych na temat niebezpieczeństw związanych z szarańczynem, ale można argumentować, że ten produkt jest zdecydowanie bardziej przydatny niż kakao.

Dzięki tym właściwościom szałwia może być pozycjonowana jako bardzo przydatny produkt, doskonale nadający się do przygotowywania różnych dietetycznych przysmaków, w tym w domu.