Rozmawiając z ludźmi, którzy oglądają to, co jedzą, na przesłuchanie tego terminu - indeks glikemiczny. Dowiadujemy się także o niskiej i wysokiej zawartości. O nim i porozmawiaj dzisiaj.

Indeks glikemiczny jest rodzajem reakcji cukru we krwi na różne produkty spożywcze. Innymi słowy, jest wskaźnikiem, który określa fluktuacje w składzie glukozy we krwi. Odpowiednio, im wyższy indeks glikemiczny, tym więcej insuliny jest wytwarzane, co obniża poziom cukru we krwi i wysyła zjedzone węglowodany do rezerw tłuszczu, co jest dla nas nie do przyjęcia. Dlatego przeanalizujmy, które produkty powinny być preferowane i które powinny zostać zbojkotowane.

Węglowodany o wysokiej zawartości glukozy

Musimy obawiać się węglowodanów o wysokim indeksie glikemicznym, szczególnie dla osób cierpiących na niewrażliwość na insulinę. Wysoki indeks glikemiczny wynosi ponad 70, środkowy - od 45 do 65, a niski - nie więcej niż 39. Cukier, dość słodkie owoce, biały chleb, ciasta, a także miód to pokarmy, których należy się obawiać. W końcu wszyscy wiedzą, że im więcej jesz, tym więcej chcesz. Zostało to udowodnione dawno temu przez słynnego lekarza Boston Children's Hospital, Davida Ludwiga. Według jego teorii, po wchłonięciu pokarmu o wysokim indeksie glikemicznym otyłe osoby spożywają o 85% więcej pokarmu niż po jedzeniu o niskim indeksie glikemicznym.

Węglowodany o niskim indeksie glikemicznym są również przydatne, ponieważ są bogate w wysokie błonnik. A trzy podstawowe czynniki - stabilizacja masy ciała, obniżenie poziomu cukru we krwi i normalizacja trawienia są dla nas ważne (patrz tabela węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym).

tabela o niskim indeksie glikemicznym

Ten sam cukier, którego indeks glikemiczny od 80 do 90 nie jest pożądany do codziennego spożycia. Zawsze sprawdzaj etykietę na produktach i jeśli jest tam wymieniony składnik z końcową "-toza", jest to cukier. Wyjątek stanowi fruktoza, której indeks glikemiczny jest nie większy niż 20. Bardzo często jest on zastępowany przez cukier.

Najlepiej jest dać pierwszeństwo warzywom i owocom o niskim indeksie glikemicznym. Nie ma zbytniej różnorodności, ale zależy nam na naszej figurze i zdrowiu. Mamy zielone światło na wiśniach, grejpfrutach, soczewicy, fasoli, cytrynie, pomidorach. To właśnie te produkty, których indeks glikemiczny jest powoli trawiony, mogą przez długi czas uzupełniać zapasy energii naszego organizmu. Co najważniejsze, uważajcie na ananasy, winogrona, kukurydzę i arbuz, mają GI na poziomie cukru.

Istotne są także zboża w diecie. Ale zboże i ziarno są różne, więc tutaj również wybieramy opcje. Zatem indeks glikemiczny zadu waha się od 20 do 90. Najbardziej "bezpieczną" owsianką glikemiczną jest jęczmień, tylko 20, następnie proso 40-50, hercules 55-65, kukurydza 70 i musli od 75 do 85.

Menu o niskiej zawartości glikemii

W tabeli wymieniono dość zróżnicowaną listę produktów, które mają niski wskaźnik OG, a dzięki nim można zróżnicować dietę. Poniżej znajduje się kilka przepisów.

  1. Cukinia z cukinii na sześć porcji. Składniki: 2 cukinie, 3 jajka, 3 łyżki. łyżki otrębów, cebula, pół słoika marynowanych pieczarek, przyprawy, 1 łyżeczka octu jabłkowego. Sposób przygotowania: marynować grzyby przez pół godziny z octem. Zetrzyj cukinię na grubej tarce i wyciśnij sok, połącz z grzybami. Tam też posiekać drobno posiekaną cebulę, indeks glikemiczny owoców otręby, przyprawy i jajka. Mieszaj i mieszaj w kuchence mikrofalowej przez 15-18 minut
  2. Danie z jęczmienia perłowego (perlto). Składniki: 0,5 kg jęczmienia perłowego, cebula, pół szklanki białego wytrawnego wina, 1,5 litra gorącej wody, 1,5 sztuki łyżki koncentratu pomidorowego, sól, pieprz, zioła. Przygotowanie: moczyć jęczmień przez 10 godzin, a następnie dokładnie spłukać. Podsmaż drobno posiekaną cebulę, włóż jęczmień i nalej wino. Po odparowaniu dodać rozcieńczoną wodą pasty pomidorowej. Przygotowanie perlotto nieco ponad godzinę. Nie zapomnij o gotowości potrawy, aby napełnić ją ziołami i przyprawami.