Czy miesiąc może zacząć się od karmienia piersią? Tradycyjnie nowo zmumifikowane matki mówią sobie, że w okresie laktacji miesiączki z samej definicji nie będą, a zatem zajść w ciążę w żadnym wypadku nie jest to możliwe. Jednak nie wszystko jest tak proste, a odpowiedź na pytanie, czy miesięczne może się zacząć od karmienia piersią, jest niejednoznaczna.

Menstruacja podczas GW to prawda czy mit?

Większość kobiet, jeśli karmią piersią, nie pamięta najważniejszych dni po porodzie. Wynika to z intensywnej produkcji hormonu prolaktyna, odpowiedzialny za produkcję mleka matki. Substancja ta hamuje wytwarzanie progesteronu, dzięki czemu ciało kobiece rozmnaża jaja gotowe do zapłodnienia. W związku z tym cykl menstruacyjny nie zostaje przywrócony. Dlatego, gdy kobiety dowiedzą się więcej o tym, czy mogą karmić piersią co miesiąc, przestają się tego spodziewać.

Ale są tu pewne niuanse: pojawienie się krwawienia miesiączkowego u matek karmiących nie jest rzadkością. Jeśli zastanawiasz się, czy może rozpocząć się miesiączka, lekarz odpowie pozytywnie w następujących przypadkach:

  1. Jeśli nie masz wystarczającej ilości mleka, a pediatra zaleca uzupełnienie mieszanki, miesiączka najprawdopodobniej wystąpi wkrótce po porodzie.
  2. Czy okres menstruacyjny może rozpocząć się od GW? Jeśli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy i dajesz mu przynętę, to znaczy, że zmniejszy się ilość karmienia mlekiem matki i ich czas trwania, przywrócenie cyklu miesiączkowego również stanie się rzeczywistością. W takim przypadku nie musisz nawet myśleć o tym, czy możesz otrzymać miesiączkę podczas karmienia piersią i natychmiast się do niej przygotować.
  3. Jeśli kobieta ma problemy zdrowotne związane z upośledzeniem produkcji prolaktyny. Prowadzi to do poważnych chorób zakaźnych, przyjmowania leków hormonalnych, obniżonej odporności. W takim przypadku nie ma wątpliwości, czy miesiączka może się rozpocząć podczas karmienia piersią: wkrótce na pewno nadejdą.