menu dla matek karmiących Pierwsze miesiące od urodzenia dziecka to właśnie czas, w którym młoda matka powinna zachować szczególną ostrożność w monitorowaniu diety Podczas karmienia piersią, skład pokarmu ma szczególne znaczenie dla okruchów. Dlatego istnieje potrzeba specjalnego menu dla matki karmiącej.

Jaka powinna być racja karmienia?

Wszelkie nieprawidłowości w menu dla matki karmiącej noworodka mogą prowadzić do braku witamin i pierwiastków śladowych, a także wpływać na ogólną kondycję dziecka. Podobnie jak w czasie ciąży, matka powinna przestrzegać tych samych zasad zdrowej i zrównoważonej diety.

W związku z tym menu kobiety karmiącej powinno być takie, aby ilość białka w zużytych talerzach nie była mniejsza niż 2 g na każdy kilogram wagi, tłuszcz - 130 gramów dziennie, a węglowodany do 500 g. Ich źródłem są przede wszystkim ryby lub mięso, które powinno wynosić co najmniej 200 g dziennie. Nie wolno nam zapominać o pierwiastkach śladowych, z których głównymi są potas i wapń. Dlatego w menu matki karmiącej, z odpowiednim odżywianiem, zwłaszcza po porodzie, należy uwzględnić mleko i produkty mleczne. Dlatego matka karmiąca jest po prostu zobowiązana do wypicia do pół litra mleka dziennie lub do zjedzenia około 150 g twarogu. Również dobrym źródłem tak potrzebnego białka w menu dla matki karmiącej jest jaja serowe i kurze.

Dobre odżywianie w menu matki karmiącej powinno obejmować owoce, które są tak niezbędne. W dniu mogą zjeść do kilograma. Jednocześnie należy wykluczyć z menu owoce cytrusowe, które są wysoce uczulające. Produkty te są głównym źródłem witamin. Ale słodycze i produkty mączne lepiej je ograniczać. Jeśli kobieta nie może jeść potraw bez chleba, lepiej zastąpić chleb pszenny chlebem żytnim.

Funkcje żywienia podczas karmienia piersią

Istnieje błędne stwierdzenie, że kobieta karmiąca powinna stale monitorować ilość spożywanego płynu, ponieważ fakt ten ma rzekomo bezpośredni wpływ na laktacja . To jest błędne przekonanie. Ilość wyprodukowanego mleka jest całkowicie zależna od ilości hormonu w organizmie prolaktyny . Dlatego nie chcę pić - to nie jest tego warte. Jednak mniej nie jest potrzebne.

Jakikolwiek gorący płyn, który jest pijany 15 minut przed karmieniem, powoduje przypływ mleka, tj. jednocześnie jego objętość nie zwiększa się, ale łatwiej jest dziecku ssać pierś, a on jest mniej nerwowy.

Aby zapewnić prawidłowe odżywianie, każda matka karmiąca powinna przygotować menu na nadchodzący tydzień. Dziś jest wiele stołów z pysznym menu dla matki karmiącej, gdzie jest ona malowana przez cały dzień, co znacznie ułatwia zadanie kobiety. Tak więc kobieta może wybrać jeszcze jeden program żywnościowy, który lubi i podążać za nim. Przybliżone menu matki karmiącej może wyglądać tak:

Dni tygodnia Pierwsze śniadanie Drugie śniadanie Popołudniowa herbata Lunch Kolacja
Poniedziałek zielona herbata z fruktozą kasza gryczana w wodzie z olejem słonecznikowym przecier owocowy dla dzieci zupa z makaronem (cebula, marchew, kukurydza, makaron); gotowane brokuły z oliwą z oliwek; gotowana wołowina leniwe pierogi ze śmietaną; pieczone jabłka porzeczkowe
Wtorek kefir; ciasteczka biszkoptowe owsianka owsianka z nasion słonecznika i oleju lnianego pieczone jabłka w cieście zupa z klopsikami (wołowina); ryż z duszonymi warzywami (cebula, marchew, pasternak, seler) budyń warzywny z gotowanym ryżem (kalafior, cebula, dynia, jajko, kasza manna); gotowany indyk
Środa herbata ziołowa; czarny chleb i masło ryż z oliwą z oliwek i tartym serem sfermentowana kobieta; ciasteczka galetny zupa brokułowa (cebula, marchew, ziemniaki, brokuły, warzywa, olej roślinny); paszteciki z indyka na parze; sałatka z buraków z suszonymi śliwkami i olejem lnianym gulasz warzywny; gulasz z królika w śmietanie
Czwartek sfermentowana kobieta; domowej roboty gulasz warzywny; przepiórcze jaja zapiekanka z twarożku z wiśniami; zielona herbata z fruktozą Zupa gryczana z oliwą z oliwek; duszony królik z cebulą; świeża sałatka z marchwi makaron kukurydziany; gotowany język
Piątek jogurt naturalny; banan tłuczone ziemniaki (na wodzie, z olejem roślinnym); gotowany indyk napar z róży dla psów; krakersy zupa jarzynowa z mandżurą (cebula, ziemniaki, seler, zielony groszek, pietruszka) z masłem; jaja przepiórcze; sałatka z buraków z oliwą z oliwek kasza gryczana; duszony królik; solony ogórek (kilka plasterków)
Sobota jabłka zapiekane z cynamonem owsianka owsianka na wodzie z nasion dyni i suszonych brzoskwiń ciasto z sera parowego zupa z buraków w wodzie (cebula, marchew, ziemniaki, buraki, warzywa) z kwaśną śmietaną; gotowany indyk Olivier (ziemniaki, marchew, zielony groszek, indyk, jajko, trochę kiszonego ogórka), ubrany ze śmietaną; sałatka z selera z olejem słonecznikowym
Niedziela napój z cykorii bez dodatków; chleb z masłem i serem owsianka; kotlet parowy; świeże warzywa ze śmietaną kefir; herbatniki zupa jarzynowa (cebula, marchew, korzeń selera, ziemniaki, brokuły) z oliwą z oliwek; klopsiki wołowe z ryżem kurczak gotowany; świeża sałatka z marchwi i jabłka

Potrawy przedstawione w tabeli są tylko przykładem menu dla matki karmiącej. Każda kobieta jest w stanie samodzielnie stworzyć własne, indywidualne menu, oparte na ich preferencjach i gustach.

Warto również wspomnieć o tak zwanym świątecznym menu dla matek karmiących. Może zawierać produkty, których matka zazwyczaj nie używa, ale ich liczba powinna być ściśle ograniczona.