czy dolny brzuch może być chory podczas ciąży Podczas gdy martwią się o dziecko, kobiety w tej sytuacji często pytają lekarzy, czy dolna część brzucha może zranić się w czasie ciąży, co powoduje takie zjawisko. Rozważ bardziej szczegółowo sytuację, podając główne powody.

Dlaczego można obniżyć brzuch w czasie ciąży?

Odpowiadając na pytanie, lekarze zwracają uwagę kobiety na fakt, że istnieją tak zwane bóle fizjologiczne i patologiczne (związane z naruszeniem).

Często w niskich kategoriach występuje niewielki dyskomfort w dolnej części brzucha. Jednak wiele kobiet nie przywiązuje do tego żadnej wagi, ponieważ daleko od zawsze znać swoją pozycję. Niektóre z płci pięknej, już mające dzieci, zauważając, że ciągnąc dolną część brzucha, zastanawiają się, czy to nie może być ciąża.

W rzeczywistości, wraz z początkiem ciąży, ciągnięcie, łagodny ból w dolnej części brzucha jest związany ze zmianami hormonalnymi w organizmie i dlatego występuje dość często.

Jakie zaburzenia w ciąży może boleć dolna część brzucha?

Kobieta powinna zawsze być ostrożna przed takimi zjawiskami. Jeśli ból ma wyraźną lokalizację, z biegiem czasu tylko się zwiększa, pojawiają się dodatkowe objawy: krwawienie z pochwy, pogorszenie ogólnego samopoczucia, konieczne jest natychmiastowe skontaktowanie się z lekarzem.

Aby dokładnie ustalić, co powoduje ból brzucha w dole podczas ciąży, jeśli nie jest to powikłanie, kobieta jest przepisywana na badanie ultrasonograficzne.

Należy zauważyć, że tego rodzaju objawy są typowe dla takich zaburzeń, jak:

  • zanik ciąży;
  • spontaniczna aborcja w krótkim okresie;
  • ciąża ektopowa;
  • torbiel ciałka żółtego;
  • rozwój zagrożenia przerwaniem ciąży z powodu zwiększonego napięcia macicy.

Tak więc, jak można zobaczyć w artykule, istnieje wiele powodów, które tłumaczą ból w dole brzucha w czasie ciąży. Dlatego kobieta powinna poinformować lekarza, gdy pojawią się pierwsze objawy.