Deksametazon jest syntetycznym lekiem z grupy glukokortykoidów, tj. chemicznie podobna w budowie do ludzkich hormonów nadnerczowych i mająca podobny efekt. Deksametazon podczas ciąży może być przepisywany z wielu powodów, w zależności od stanu zdrowia kobiety, a także w kierunku efektów terapeutycznych ciąży. Rozumiemy zawiłości działania tego leku.

Terapia hormonalna jest ciężką artylerią współczesnej medycyny, używaną tylko w przypadku niepowodzenia innego leczenia. Fakt ten wiąże się z dużą liczbą skutków ubocznych substancji w tej grupie, jak również z regularnym spadkiem produkcji endogennych hormonów w terapii długotrwałej.

Główne efekty tej terapii to:

  • przeciwzapalne;
  • immunoregulatory;
  • przeciwalergiczny;
  • statyczne;
  • przeciwzakrzepowy;
  • antyspastyczny;
  • obkurczający.

Przy tak szerokim działaniu terapeutycznym i szerokich wskazaniach do stosowania tego leku. Ale teraz jesteśmy bardziej zainteresowani czymś innym: kolumną "przeciwwskazań". Tam jednak może wydawać się to dziwne - ciąża. Tak, większość leków jest przeciwwskazana w ciąży i laktacji, ale deksametazon jest przepisywany kobietom w ciąży w celu utrzymania ciąży, normalizacji tła hormonalnego i uniknięcia zagrożenie przedwczesnego przerwania .

Deksametazon w ciąży jest przepisywany jako zastrzyk w ustalonym stanie leczenia lub konserwacji, zwykle w połączeniu z witaminą E. Stosuje również środki terapii choroby podstawowej, jeśli takie istnieją.

Krople deksametazonu w ciąży stosuje się w przypadku chorób zapalnych oczu - zapalenia tęczówki, zapalenia tęczówki, bakterii zapalenie spojówek , które często występują u kobiet w ciąży z powodu zmian w tle hormonalnym i wielu innych czynników. W tym przypadku użycie kropli lokalnych nie powoduje efektu ogólnoustrojowego. Lek należy stosować 2-3 razy dziennie, 1-2 krople w każdym oku lub zgodnie z zaleceniami lekarza.

W czasie ciąży tabletki deksametazonu są zwykle przepisywane od wczesnej ciąży, jeśli istnieje ryzyko poronienia. Zagrożenie to objawia się zwiększoną liczbą męskich hormonów płciowych, których nadmiar prowokuje do odrzucenia płodu. W tej sytuacji Dexamethasone jest przypisany do całej ciąży. Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza, ale nie mniej niż pół tabletki na dobę.

Deksametazon - dawkowanie w czasie ciąży

Optymalna dawka deksametazonu w tym przypadku wynosi 0,5 mg. Ale może być dostosowany przez lekarza prowadzącego w związku z obecnością innych chorób.

Metipred lub deksametazon podczas ciąży

Metired jest lekiem, którego aktywnym składnikiem jest metyloprednizolon - pochodna deksametazon podczas ciąży prednizolon, ale nieco bardziej skuteczny. Ze względu na swoją siłę prednizolon i jego pochodne znacznie tracą na działaniu deksametazonu, ale jednocześnie działają łagodniej.

Deksametazon dla kobiet w ciąży stosuje się w postaci zastrzyków, kropli. pigułki. Ich dawki są różne: tabletki 0,5 mg w opakowaniu po 50 sztuk; 1 ml ampułki zawierające 4 mg deksametazonu w opakowaniu po 5 sztuk.

Deksametazon w ciąży - instrukcja

W czasie ciąży deksametazon przyjmuje się zwykle na 0,5 tabletki przed snem lub rano, chyba że lekarz zaleci inaczej. Zwykle najpierw podaje się większe dawki, stopniowo zmniejszając je do podtrzymujących, co pozwala osiągnąć maksymalny efekt terapeutyczny i podjąć niezbędne minimalne dawki. Rezygnacja z deksametazonu podczas ciąży powinna być stopniowa, poprzez zmniejszenie dawki. Jest to konieczne, aby przywrócić normalny poziom endogennej produkcji własnych hormonów i nie otrzymywać hormonalnej niewydolności po takim leczeniu.