Wśród roślin kwitnących kalceolaria przyciąga uwagę jasnością i niezwykłym wyglądem kwiatów. W domu zwykle kupują dorosłego lub uprawiają go z nasion, ale dostają hybrydę.

W artykule dowiesz się, jak hodować hybrydowy wapń pochodzący z nasion i jak potrzebuje opieki.

Podstawy Calciumaria

Hodowla Calceolaria to roślina, która osiąga wysokość 45 cm, ma gęste owłosione, jasnozielone liście i dwuwypukłe kwiaty-worki, przypominające but. Dolna krawędź kwiatu jest znacznie większa niż wierzch i wygląda jak bańka. Kolor może być jednokolorowy i różnorodny, ale zawsze jasny: żółty, pomarańczowy, czerwony lub biały. Przy odpowiedniej pielęgnacji, pokój kwitnie na jednym krzewu do 50 kwiatów zebranych w kwiatostany. Kwitnienie trwa przez miesiąc, po czym zaleca się wyrzucenie rośliny.

Jak rosnąć kalceolaria z nasion?

Kalceolaria jest uprawiana z nasion jako roczna przez cały rok. Aby uzyskać roślinę kwiatową jesienią, sadzenie powinno rozpocząć się w marcu i na wiosnę, w czerwcu. Zamiast ziemi stosuje się mieszaninę piasku i torfu w stosunku 1: 7, z dodatkiem 20 gramów. mąka kredowa lub dolomitowa na 1 kg. Mieszaninę wlewa się do pojemników i zwilża powierzchnię. Z góry siać nasiona bez osadzania w ziemi i przykrywać je serwetką, która jest okresowo nawilżana. Do kiełkowania sadzonek wymagana jest temperatura + 18-20 ° C. Kiedy kiełki rosną, nurkują pęsetą. Ponownie zanurz je w osobnych doniczkach (średnica 7 cm) z podłożem w formacji rozetki arkusza, a następnie umieść w pobliżu jasnych okien. Użyj następującej kompozycji gleby: 2 części gleby próchnicznej, ziemi torfowej, torfu i 1 części piasku.

Aby uzyskać rośliny kwitnące w marcu, konieczne jest zasiać nasiona od 5 do 15 lipca, we wrześniu, przesadzić do doniczek (średnica 9-11 cm), szczypiąc wierzchołki i pozostawiając 3 pary liści. I w styczniu-lutym, po raz kolejny przeszczepione do dużych doniczek z powyższej gleby, do którego dodaje się złożony nawóz mineralny (2-3 gr. Na 1 kg).

Uprawa kalceolary według tego schematu pozwoli na uzyskanie rośliny kwitnącej po 8-10 miesiącach.

Jak dbać o kwiat Calceolaria?

Znajomość cech uprawy i rozwoju pomaga prawidłowo zorganizować pielęgnację każdego kwiatu. Calceolaria potrzebuje tych warunków:

  • jasne rozproszone światło - dobrze rośnie w oknach północnych, zachodnich i wschodnich, na południu musi być chroniony przed słońcem półprzezroczystym papierem lub tkaniną;
  • temperatura + 13-15 ° C - w upale roślina więdnie i szybko się starzeje;
  • zwiększona wilgotność powietrza, ale bez rozpylania - w tym celu kwiat umieszcza się na tacy z wodą lub umieszcza w doniczkach, gdzie torf jest wylewany między garnki, które są zwilżone;
  • Regularne podlewanie wodą stojącą (co 3-4 dni), ale musisz sprawdzić, czy woda w patelni nie jest w stagnacji, a po kwitnieniu zmniejsza się podlewanie;
  • kształtowanie krzaka przez ściskanie, tj. usuń wszystkie pędy boczne;
  • górne opatrunek co 14 dni z minerałem nawozy począwszy od 3 tygodnia po przesadzeniu w doniczkach i przed kwitnieniem.
  • Konieczne jest również spryskiwanie go co dwa tygodnie środkiem owadobójczym, aby go chronić mszyce .
Kalceolaria w pokoju kwiatowym

Kalceolaria z wiekiem traci swoją dekorację, dlatego każdego roku zastępuje się nową.

W razie potrzeby, po kwitnieniu można wyciąć całą nadziemną część rośliny, umieścić ją w chłodnym miejscu bez słońca i podlać wodą, gdy wyschnie. Wraz ze wzrostem przerostu, zostaje on przeniesiony do podświetlonego parapetu i zwiększa się podlewanie. Kalceolaria rozkwitnie ponownie 2 miesiące wcześniej niż za pierwszym razem, ale charakterystyczne piękno i kształt kwiatów zostaną utracone.

Znając wszystkie szczegóły opieki, dość łatwo jest wyhodować piękną kalceolarię, która przez długi czas będzie ozdabiać parapet.