Jak przyjemnie jest odpocząć na miejscu, gdzie różne kwiaty pachną i rozkoszują oko! Niektóre z nich, oprócz ich urody, mają właściwości lecznicze. Żywym przykładem uzdrawiającego kwiatu jest nagietek lub nagietek, jak to mówią. Ta zielna roślina kwitnie jaskrawymi pomarańczowymi kwiatami, umieszczonymi na aksamitnych łodygach z pięknymi wzorzystymi liśćmi. Słoneczne kwiaty nagietka mogą ozdobić kwietniki, dzięki czemu stają się jeszcze bardziej kolorowe. Spójrz na wspaniałe drzewa, otoczone kwiatami nagietka.

Nagietek jest z powodzeniem stosowany w leczeniu dusznicy bolesnej i innych chorób jamy ustnej, problemów z wątrobą i innymi narządami przewodu pokarmowego, a także jest dobrym środkiem dezynfekującym. Ponadto kwiaty nagietka są stosowane jako barwniki w przemyśle spożywczym. Ze względu na te właściwości, nagietek jest bardzo popularny wśród miłośników kwiatów. Często niedoświadczeni ogrodnicy interesują się tym, jak wyhodować nagietka z nasion i kiedy sadzić je na sadzonkach.

Nagietek - wyładunek i pielęgnacja

Najczęściej rośliny nagietka są sadzone z nasionami natychmiast w otwartym terenie, chociaż można je hodować za pomocą sadzonek. Zasiej nasiona wiosną, w kwietniu-maju lub późną jesienią. Podczas siewu nasion nagietka przed zimą, pędy pojawiają się znacznie wcześniej niż przy siewie wiosennym, a roślina również kwitnie wcześniej. Wiosną sygnałem do rozpoczęcia siewu jest gotowość gleby. Aby to zweryfikować, weź garść ziemi, wyciśnij ją i wyrzuć z wysokości jednego metra. Jeśli bryła jest zepsuta - możesz zasiać nasiona.

Schemat siewu nasion nagietka zależy od celu, dla którego chcesz wyhodować ten kwiat. Ponieważ nasiona nagietka są duże, aby udekorować kwietniki, wysiewa się je na głębokość zaledwie 2-3 cm, a odległość między samymi nasionami powinna być dość duża - 30-40 cm, a odległość między rzędami - 60-70 cm. Z tym rodzajem sadzenia luksusowe, jasne kwiaty będą rosnąć.

W przypadku rosnących nagietków z nasion, aby uzyskać surowce lecznicze, wysiewa się je dość gęsto: odległość między nasionami wynosi do 10 cm, między rzędami około 50 cm.

Nasiona zaczynają kiełkować po tygodniu, a po dziesięciu tygodniach pojawiają się pierwsze kwiaty. Do rozrodu Calendula wysiewa się raz, a później rozmnaża się samosiew. Możesz zasiać nagietek kilka razy w ciągu sezonu.

Nagietek jest bezpretensjonalną rośliną, której pielęgnacja, podobnie jak jej uprawa, wcale nie jest skomplikowana. Jedyny warunek udanej uprawy kwiatów nagietka - słoneczny kolor. Posadzone w cieniu roślina może zachorować na mączniaka prawdziwego, a jej kwiaty nie będą miały tak intensywnego koloru. Jeśli rosną w słonecznym miejscu, ciągle kwitną od wiosny do późnej jesieni. Nagietek preferuje żyzną glebę bez stojącej wody. W porze suchej nagietek potrzebuje podlewania. Okresowo usuwaj chwasty wokół rośliny i poluzuj ziemię pod nią.

Calendula jest rośliną odporną na zimę, która może wytrzymać nawet ujemne temperatury. Ponadto toleruje przeszczep bardzo dobrze nawet w stanie kwitnienia.

Ten kwiat ma niesamowitą cechę: odstrasza szkodniki ogrodowe, takie jak gąsienice, kleszcze i inne. Posadzone nagietek rośnie i pielęgnuje obok astrames Nagietek chroni te kwiaty przed chorobą czarnej nogi. Calendula działa dobrze mieczyk . Aby przedłużyć kwitnienie nagietków, konieczne jest regularne zbieranie kwitnących kwiatostanów, używając ich jako surowca leczniczego. Aby uformować piękny rozgałęziony krzew, końce pędów nagietka powinny zostać zebrane.

Zwróć uwagę na nagietek rosnący w twojej okolicy, a ona będzie ci wdzięczna za długie, słoneczne kwitnienie, a następnie przyda się jako przydatny surowiec leczniczy.